۰
۱۷
سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۵

تلاش برای حل بحران موسسات مالی ادامه دارد

اخبار بانک: در حالیکه حسن روحانی برای حل مشکل "موسسه های غیر مجاز" به وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی دستور داده است، امروز علی لاریجانی از مهلت یک هفته ای مجلس به بانک مرکزی برای حل مسئله خبر داد.
تلاش برای حل بحران موسسات مالی ادامه دارد
به گزارش اخبار بانک، امروز رییس کل بانک مرکزی به مجلس شورای اسلامی رفت تا به نمایندگان مجلس درباره کارهای صورت گرفته برای حل بحران موسسه مالی و اعتباری گزارش دهد. این جلسه به صورت غیر علنی برگزار شد.
 
علی لاریجانی در نشست علنی مجلس توضیحاتی درباره جلسه غیر علنی داد. او گفت: «نمایندگان مجلس امروز به بانک مرکزی یک هفته فرصت دادند تا مشکل سپرده گذاران موسسات مالی همچون کاسپین را حل و فصل و گزارش آن را به مجلس ارائه کنند.»
 
لاریجانی اظهار کرد: «در این جلسه پیشنهادی مطرح شد که به این نحو اگر عمل شود؛ می تواند رافع مشکل باشد و دغدغه مردم را حل کند که انشاءالله تا هفته آینده این موضوع را پیگیری خواهیم کرد تا به سرانجام برسد.»
 
او جزییات بیشتری از پیشنهاد مجلس را اعلام نکرد.
 
اما خبرگزاری ایسنا گزارش داده است: «با توجه به اینکه بانک مرکزی برای پرداخت سپرده‌های سپرده‌گذاران خط اعتباری باز کرده است، این موضوع از سوی نمایندگان مطرح شد که چطور می‌توان این خط اعتباری را افزایش داد.»
 
طبق اعلام بانک مرکزی در مرحله اول مبالغ سپرده‌گذاران تا سقف 50 میلیون و سپس تا سقف 100 میلیون پرداخت خواهد شد که باید این پرداخت‌ها از محل دارایی‌های موسسات اعتباری مربوطه باشد که چون هنوز دارایی‌ها شناسایی و کشف نشده، بانک مرکزی خط اعتباری را باز کرده است که نمایندگان در این جلسه بر این موضوع تأکید دارند که چطور می‌توان حتی با فرض کشف دارایی‌ها خط اعتباری بیشتری را برای پرداخت سپرده‌های سپرده‌گذاران ایجاد کرد زیرا این امکان وجود دارد که دارایی موسسات کفایت نکند.
 
محمد علی پور مختار نماینده بهار و کبودرآهنگ نیز درباره گزارش سیف در مجلس گفت: «سیف در گزارش خود عنوان کرد که مطالبات سپرده‌گذاران موسسات مالی که با مشکل مواجه شدند تا سقف 50 میلیون پرداخت شده است و در حال انجام امور هستیم.»
 
نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: «رئیس کل بانک مرکزی با ارائه آمار غیرشفاف در مورد میزان تخلف انجام شده در ارتباط با این موسسات مالی گفت که بانک مرکزی به دنبال ساماندهی موسسات مالی و اعتباری است و به طور کل گزارش وی را می‌توان یک گزارش غیرواقعی و یکسویه دانست.»
 
در جلسه غیر علنی  مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس نیز که پیش از این از سوی نمایندگان مامور بررسی مسئله شده بود گزارشی در این باره ارائه کرد.
 
پور مختار گزارش پزشکیان را "کپی‌برداری" از صحبت‌های رئیس‌کل بانک مرکزی و تکرار گزارش "ناصحیح" و "غیرواقعی" سیف دانست.
 
در همین حال امروز سوال ۶۱ نماینده از وزیر اقتصاد درباره دلیل عدم پیگیری مشکلات سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری اعلام وصول شد.
 
به نظر می رسد مجلس شورای سالامی تمام توان خود را برای حل بحران موسسات مالی آغاز کرده است.
 
۸۰ نماینده مجلس شورای اسلامی روز ۲۳ خرداد در نامه‌ای به حسن روحانی، از رئیس‌ جمهوری خواستند تا موضوع رسیدگی و تعیین تکلیف موسسات مالی غیرمجاز را در دستور کار جلسه سران قوا و شورای امنیت ملی قرار دهد.
 
چندی پیش نیز بیش از 100 تن از نمایندگان مجلس طرح سوال از رییس جمهور در صحن علنی را به هیات رئیسه مجلس ارائه کردند.

این طرح تاکنون اعلام وصول نشده است. اما برخی نمایندگان می گویند این طرح برای افزایش فشار به دولت برای حل بحران است، با این حال اگر دولت تلاش های بیشتری در این زمینه انجام ندهد باید اعلام وصول شود و رییس جمهور در صحن علنی به سوال نمایندگان پاسخ دهد.
 
احضار و سوال از رییس جمهور در مجلس اقدامی نادر به حساب می آید که می تواند تبعات سیاسی فراوانی داشته باشد. به نظر می رسد به همین دلیل است که مجلس تمام راه های ممکن برای حل بحران را آغاز کرده تا کار به سوال از رییس جمهور نرسد.
 
 دستور روحانی
 
در همین حال روز گذشته معاون پارلمانی رئیس جمهوری از دستور حسن روحانی به وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی برای حل مشکل مؤسسات مالی غیر مجاز خبر داد.
 
حسینعلی امیری ضمن ابراز امیدواری برای رفع مشکلات گفت که "تصمیم‌های بسیار کاربردی و خوبی گرفته شده است."
 
او با اشاره به اینکه دولت درصدد حل مشکلات سپرده گذاران این موسسات است، افزود: «هر چند این سپرده گذاران قربانی کلاه‌برداری و تقلب شده‌اند اما دولت خود را ملزم می داند که نسبت به حل این مشکل اقدامات جدی انجام دهد و از حقوق سپرده گذاران دفاع کند.»
https://akhbarbank.com/vdcawinm.49ne015kk4.html
مشاهده نظر مخاطبان
شاهپوررجبی فرد
Denmark
ضمن تشکر از مسئولین محترم بخاطر پی گیری های آنان؛
مردم باید نتیجه این اقدامات را ببینند. فکری برای موسسه ثامن هم بکنید.
علی
United States
مشکل موسسه ثامن چی؟ حل میشه؟
ثامن از اول هم مشکل نداشت شمااگه این جریانات رو تعقیب کنی متوجه دلیل این قضایا میشی آخه ثامن که جز6بانک ایران از لحاظ منابع ومصارف هست چطور یک شبه مشکل دار شد ؟؟؟؟؟؟؟
ثامنی
United States
پس تکلیف موسسه ثامن الائمه چی می شه
هیچ صحبتی از ثامن نشده
ناصر
موسسه ثامن مشکلی ندارد فقط منتظر یه خط اعتباری از طرف بانک مرکزی است. اگه بانک مرکزی همکاری کنه مشکلش یه روزه حل میشه
محمودرضا طالب العلم
Iran, Islamic Republic of
آفرین و سلام بر روحانی . زنده باشید ./
ممنون از تلاشتون
رضا
Iran, Islamic Republic of
شماروبه خدایه فکری به حال موسسه آرمان استان ایلام هم بکنید
آرمان برای همه هستش.ایلام.اهوازو... نداره
علی
United States
از علی لاریجانی متشکریم ۰
جواد
لطفافکری هم برای ثامن بکنید اصل پولمونو نمیده هیچ سودیپرده ها اهم نمیده
سپرده گذار کاسپین
United States
ماسپرده گذاران کاسپین که هنوز پس از نه ماه هیچ اقدام واقعی ندیده ایم و فقط به جرم اعتماد به مجوز بانک مرکزی و سپرده گذاری در یک موسسه مجاز طبق توصیه مسئولان بانک مرکزی ملقب به طمعکار و نزول خوار و زرنگ و نفهم شدیم . یعنی در حدی نفهم بودیم که نفهمیدیم در عوض موسسه مجاز کاسپین داریم در تعاونی منحله فرشتگان سپرده می گذاریم !!! یعنی واقعا چطور ما متوچه نشدیم که تابلوی کاسپین و فرم قرارداد کاسپین و مهر وامضا کاسپین و حتی تایید بانک مرکزی همه برای فریب ما بوده است !!!
سپرده گدار ثامن
واقعااز مسئولین در خواست داریم در باره سپرده گداران ثامن نیز چاره بیاندیشن
واقعا زندگی ما دچار مشکل شده..نمی دانیم چی کار کنیم
با تشکر از رییس مجلس.اقای سیف مردم منتظرن.زمان حل شدن مشکل موسسات رو به عقب نیاندازید
علی
با سلام .متاسفانه حسابهای مشترک هنوز هم بسته هستند و پولی پرداخت نمی شود .این حسابها کی باز میشوند؟
صاحب حساب مشترک
به نام خدا
اخبار بانک و نمایندگان محترم مجلس فکری هم برای پرداخت حساب های مشترک کنید . صاحبان حساب های مشترک هم به پولشان نیاز دارند .
اخبار بانک لطفا این موضوع را پیگیری کنید.
رضا
لطفا تکلیف ثامن الحجج را هم مشخص کنید به خدا بعد از دو سال هنوز بلاتکلیفیم
تازه ترین اخبار