۰
چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۳۲

پیش‌بینی وضعیت امروز بورس

معامله‌گران پس از 2 روز کاری و یک تعطیلی 2 روزه در حالی پا به میدان می‌گذارند که پس از سوت پایان معاملات امروز به تعطیلات 2 روزه پایان هفته می‌روند ! بنابراین با یک بین‌التعطیلی مواجهیم.
ابتدا مروری بر جریان معاملات روز یکشنبه داشته باشیم. در این روز بازار با فشار عرضه برگرفته از معاملات نه‌چندان مطلوب شنبه آغاز کرد. و تقریبا با همین فرمان تا یکساعت پایانی معاملات (به دلیل محقق نشدن وعده‌هایی که دولت سر داده بود) پیش رفت اما هر چه به دقایق انتهایی بازار نزدیک‌تر شدیم، سمت تقاضا در خودرویی‌ها سر و شکل بهتری گرفت و با تشکیل صف تقاضا در 2 نماد پر حاشیه جاده مخصوص و همچنین رسیدن نماد وتجارت به قیمت‌های درصد مثبت، کمی فضای بازار بهتر شد؛ هر چند که این رویداد تاثیر خاصی بر فضای شاخص کل نداشت و این دماسنج با افت نزدیک به 7 هزار واحدی تا ارتفاع دو میلیون و 87 هزار واحدی عقب نشست. ارزش معاملات کاهشی بود و میزان داد و ستد بازار به رقمی بالغ بر 2.4 همت رسید و 290 میلیارد تومان پول از چرخه بازار خارج شد.

همانطور که انتظار می‌رفت، در چهره بازار شک و تردید نسبت به اخبار دیده می‌شود. البته این خبرها به دو دسته تقسیم می‌شوند.

دسته اول، خبرهای سیاسی حول محور انتخابات است که این روزها بسیار خاص و جالب پیش می‌رود. طی روزهای اخیر بسیاری از چهره‌های برتر سیاسی کشور (از روسای جمهور قبل و رئیس مجلس گذشته گرفته تا شهردار و معاون رئیس‌جمهور، رئیس بانک مرکزی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، بسیاری از وزرا، نمایندگان مجلس، رئیس دانشگاه تهران و ...) برای کاندید شدن در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور رفتند و ثبت‌نام کردند !! این اتفاق ذهن بسیاری از فعالین اقتصادی و سیاسی را درگیر کرده. و نکته جالب‌تر اینکه همه این افراد در راستای کمک به معیشت مردم پا به عرصه انتخابات گذاشته‌اند ! سوالی که در این چند روز کمی ذهن ما را درگیر کرده این است که در پس دنیای سیاست چه تحولاتی در پیش است که برخی خود را اینچنین به آب و آتش می‌زنند ؟!

به نظر می‌رسد انتخابات پر حاشیه‌ای در پیش است. چه در بخش تائید و رد صلاحیت‌ها، چه در بخش تبلیغات و مناظره‌های تلویزیونی و چه در بخش رای‌گیری ! و حتی تصور می‌کنیم اگر بسیاری از افراد مطرح و سرشناس تائید صلاحیت شوند، احتمالا انتخابات دو مرحله‌ای را خواهیم داشت ! چراکه به نظر بسیاری از افراد اعتقاد چندانی به اعتلاف نداشته باشند و این یعنی ممکن است بازار برای مدت زمان بیشتری درگیر تحولات سیاسی باشد و شاید یکی از دلایلی که بازار پس از 2 روز رشد مجددا در مسیر عرضه و عقبگرد خریداران قرار گرفته، همین مساله باشد.

اما دسته دوم، اخبار و وعده‌هایی است که دولت فخیمه سیزدهم طی روزهای اخیر به بازار داده اما هنوز عملی نکرده و این در شرایطی است که این دولت تا پایان کار خود فرصت چندانی نداشته و لذا بسیاری از معامله‌گران بر اساس آشنایی که از رفتار و کردار دولت دارند، تقریبا به این نتیجه رسیده‌اند که وعده‌های فعلی یا پوچ و تو خالی است و یا اگر هم پوچ نباشد، خیلی کُند و غیرتاثیرگذار پیش می‌رود !
 
https://akhbarbank.com/vdcg3z9y.ak9nu4prra.html
تازه ترین اخبار