۰
سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۰۲

سرمایه بانک اقتصاد نوین 2 برابر شد

در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک اقتصاد نوین افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی بانک از ۳۰۴۳ به ۶۰۸۵ میلیارد تومان از محل سود انباشته و سایر اندوخته‌ها به تصویب صاحبان سهام بانک رسید.
سرمایه بانک اقتصاد نوین 2 برابر شد
به گزارش خبرنگار اخباربانک، مجمع عمومی فوق‌العاده بانک اقتصاد نوين با حضور بیش از ۶۱درصد سهامداران و هیئت مدیره شرکت در حال برگزاری است.
 
در این مجمع مطرح شد:
 
*موضوع مجمع، افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی به مبلغ ۳۰۴۳ میلیارد تومان بوده که از محل سود انباشته و سایر اندوخته‌ها است و محقق شدن آن نشان از عملیات موفق و سودآوری باکیفیت بانک در دستیابی به این مقدار سود انباشته است.
 
*در صنعت بانکداری، افزایش سرمایه یک اصل مهم است و تمام عملیات بانکی از اعطای تسهیلات و جذب منابع و سرمایه‌گذاری و نگهداری دارایی ثابت و... منوط به افزایش سرمایه است.
 
*هنوز هم در صنعت و در میان سایر بانک‌ها به جایگاهی که شایسته ونوین است، نرسیده‌ایم. سعی داریم در سال‌های آینده هر سال افزایش سرمایه از محل سود انباشته داشته باشیم و در این مسیر به همکاری سهامداران هم نیازمندیم.
 
*این افزایش سرمایه سبب استفاده از معافیت مالیاتی سود تقسیم نشده انتقال یافته به حساب سرمایه است که بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان به نفع سهامداران خواهد بود.
 
*بهبود نسبت‌های نظارتی که باعث تقویت ساختار مالی، افزایش سقف اعطای تسهیلات، سرمایه‌گذاری و حدود فردی تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط می‌شود، هدف مهم این افزایش سرمایه است.
 
*ونوین هیچگونه ناترازی ندارد و تنها مشکل نسبت‌های نظارتی است که با این افزایش سرمایه حل می‌شود. اسپرد عملیات بانکداری مثبت است. در کارمزدهای ریالی و ارزی جزء بانک‌های برتر هستیم و تمام شرکت‌های زیرمجموعه ما سودده هستند.
 
*نسبت کفایت سرمایه که تا چند سال قبل منفی بود، در پایان شهریورماه ۴.۶۸درصد بوده و در پایان آذرماه به ۵.۳درصد رسیده است. انتظار داریم در سال آینده به رقم ۸درصد استاندارد بانک مرکزی برسیم. نسبت مطالبات غیرجاری در سال‌های اخیر از ۳۰درصد به حدود ۵درصد رسیده و هدف‌گذاری ما رسیدن به زیر استاندارد ۵درصدی تا پایان سال است. 
 
*۲۲۷۱ میلیارد تومان از افزایش سرمایه از محل سود انباشته بوده و ۷۷۲ میلیارد تومان از محل اندوخته سود تسعیر ارز است که امکان تقسیم ندارد و باید صرف افزایش سرمایه شود. وضعیت ارزی بانک مثبت است و انتظار داریم از این محل در سال‌های بعد هم بتوانیم افزایش سرمایه داشته باشیم.
 
*سود انباشته بانک بعد از این افزایش سرمایه به ۳۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد و سعی بر این است که تا قبل از مجمع سالانه ۱۴۰۲، یک افزایش سرمایه دیگر هم از این محل داشته باشیم.
 
*درخصوص جریمه‌های طرح جهش مسکن گفته شد: طبق قانون، بانک‌ها باید تسهیلات را به افراد معرفی شده از سوی سامانه اعطا می‌کردند که در آن زمان هنوز سامانه‌ای تأسیس نشده بود. در پرونده بانک‌هایی که تا به حال به شورای عالی مالیاتی رسیده، نظر شورا این بوده که استنکاف بانک‌ها از قانون محرز نشده است.
البته هنوز بلاتکلیف هستیم و اطلاعی از نظر بعدی شورا نداریم، اما به نظر ما اگر طبق متن قانون عمل شود نباید جریمه‌ای اعمال شود.
 
*آخرین بار در سال ۹۹ افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داشتیم. به محض اینکه به لحاظ مقررات بستر آن فراهم شود و آن را به نفع بانک هم بدانیم، در دستور کار قرار خواهیم داد.
 
*علت تحت احتیاط قرار گرفتن نماد، الزامات بورس است که به دلیل عدم رعایت نسبت کفایت سرمایه، بورس از بانک توضیح می‌خواهد که برنامه خود را جهت رساندن به استاندارد ارائه کرده‌ایم و این موضوع رفع می‌شود.
 
*سعی داریم ثبت این افزایش سرمایه را در اسرع وقت تا ۱۰ روز انجام دهیم.
 
*در پایان این مجمع، افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی بانک از ۳۰۴۳ به ۶۰۸۵ میلیارد تومان از محل سود انباشته و سایر اندوخته‌ها به تصویب صاحبان سهام بانک رسید.
https://akhbarbank.com/vdchvwnw.23nxqdftt2.html
تازه ترین اخبار