۰
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۱

مبلغ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه

شرکت بیمه مرکزی از بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم حق بیمه شخص ثالث تمام وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث به مناسبت دهه فجر خبر داد.
به گزارش اخباربانک، محمود حق وردیلو، معاون نظارت بیمه مرکزی، با اعلام این خبر، تاکید کرد: «به منظور حمایت از اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه، در راستای ترویج فرهنگ بیمه‌‌ای و به مناسبت آغاز دهه فجر، کل مبلغ این جریمه برای انواع موتورسیکلت‌های فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث از روز پنج‌شنبه، ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۲ تا پایان روز سه‌شنبه مورخ ۲۹ اسفند ماه سال جاری به مدت ۴۸ روز و برای سایر وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث از روز پنج‌شنبه از همان تاریخ تا پایان روز جمعه مورخ ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ به مدت ۳۰ روز بخشیده شده است.

به این ترتیب، شرکت‌های بیمه مکلفند که در بازه زمانی تعیین‌شده، از دریافت جریمه حق‌بیمه فاقدان بیمه‌نامه شخص ثالث خودداری کنند.»

جریمه بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث، یک بیمه‌نامه اجباری برای وسایل نقلیه به شمار می‌رود که اگر رانندگان در زمان تعیین شده، بیمه شخص ثالث خود را تمدید نکنند، باید جریمه دیرکرد بیمه آن را پرداخت کنند.
اما بیمه مرکزی به طور معمول به منظور تشویق مردم برای تمدید این بیمه‌نامه، طرح‌هایی را برای بخشیدن این جرایم ارائه می‌کند.
البته دیرکرد بیمه شاخص ثالث، تاثیری بر تخفیف تمدید این بیمه‌نامه ندارد و اگر راننده‌ای در طول مدت اعتبار بیمه شخص ثالث خود، از شرکت بیمه خسارتی دریافت نکند، برای تمدید آن مشمول تخفیف بیمه شخص ثالث خواهد شد.
مبلغ جریمه بیمه شخص ثالث

مبلغ جریمه بیمه شخص ثالث، بسته به نوع وسیله نقلیه متفاوت است. برای محاسبه مبلغ روزانه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث نیز باید قیمت بیمه شخص ثالث هر نوع وسیله نقلیه را بدون محاسبه تخفیف این بیمه بر ۳۶۵ تقسیم کرد.
 
این مبلغ موتورسیکلت گازی از روزانه ۲,۰۷۲ تومان آغاز می‌شود و برای خودروهای بارکش بیش از ۲۰ تن به بیشترین میزان خود یعنی روزانه ۲۴ هزار و ۶۳۲ تومان می‌رسد.
جریمه
البته باید این نکته را نیز در نظر گرفت که حداکثر جریمه‌ای که به یک خودرو تعلق می‌گیرد، به اندازه ۳۶۵ روز است. به عبارت دیگر، اگر رانندگان بیش از یک سال بیمه نامه ثالث نداشته باشند، فقط به اندازه یک سال باید جریمه پرداخت کنند.
https://akhbarbank.com/vdcdjn0n.yt0sk6a22y.html
تازه ترین اخبار