۰
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۴۱

پیش‌بینی وضعیت امروز بورس

در شرایطی به مصاف معاملات دوشنبه می‌رویم که بازار شنبه فضای آرام و متعادلی داشت. امیدواری به بازار کمی بیشتر شده و شاید طی روزهای پیش رو فضای بهتری داشته باشیم.
پیش‌بینی وضعیت امروز بورس
به گزارش اخباربانک، به نظر فعال شدن صندوق‌های حمایتی در همین راستاست. به هر جهت شاخص کل در یک روز نیمه تعطیل با رشد اندک 2 هزار واحدی در ارتفاع 2.1 میلیون واحد قرار گرفت. ارزش معاملات کاهشی و حدود 3.6 همت بود و رقمی بالغ بر 40 میلیارد تومان از بازار خارج شد. برخی معتقدند حبس نقدینگی و انتشار گواهی سپرده با نرخ 30 درصد و در ادامه جمع‌آوری نقدینگی از مسیر ثبت‌نام خودرو و افتتاح حساب‌های وکالتی، در راستای سیاست‌های انقباضی دولت عامل فضای رکود در بازار است. البته این موضوع نمی‌تواند ادامه‌دار باشد. سال گذشته دقیقا در همین مقطع زمانی با همین بهانه‌ بخشی از جریان پول از بورس خارج شد و بازار فشار عرضه را تحمل کرد اما پس از آن رشد خوبی را در قیمت‌ها داشتیم. به نظر با اتمام ثبت‌نام خودرو فضای بازار کمی بهتر شود. کماکان تصور می‌کنیم پیش از آغاز اسفند شاهد تحرکاتی باشیم و بازار از لاک دفاعی خارج شود.

بازار پتانسیل‌ها و پارامترهای خوبی برای رشد و حرکت رو به جلو دارد. شاید بازگشت نصفه و نیمه عقلانیت در برخی تصمیمات دولت و اصلاح برخی از سیاست‌ها یکی از اتفاقات و رویدادهای مثبت باشد. موضوع برگشت عوارض صادراتی مواد معدنی و جدی شدن اصلاح ابلاغیه اخیر وزارت نفت سیگنال مثبتی است. موضوع دیگر بحث نرخ ارز است. بازار در انتظار روشن شدن سیاست‌های ارزی و اصلاح دلار نیمایی است. اتفاقی که می‌تواند در افزایش انگیزه معامله‌گران و ورود نقدینگی به بازار نقش بسزایی داشته باشد. و در نهایت زمزمه‌ها درباره برگشت برخی از خودروها به بورس کالا و عرضه از این طریق، رویداد مهمی است که می‌تواند موتور بازار را روشن کند.

عامل دیگر، کاهش ریسک‌های سیاسی است. اگرچه خاورمیانه به این سادگی‌ها آرام نخواهد شد اما به هر جهت بخشی از تنش‌ها رو به کاهش رفته است.
https://akhbarbank.com/vdcfx1d1.w6dmtagiiw.html
تازه ترین اخبار