۰
شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۵۲

پیش‌بینی وضعیت امروز بورس

در شرایطی به مصاف معاملات نخستین روز کاری هفته می‌رویم که بازار چهارشنبه نسخه مشابهی از بازار سه‌شنبه بود. در نیمه نخست کمی مثبت بود و با گام‌های لرزان به سمت جلو حرکت می‌کرد و در نیمه دوم تحت تاثیر قرار گرفتن در روزهای پایانی هفته، گسترده شدن دامنه تعطیلات و عدم پذیرش ریسک تحولات سیاسی پُر عرضه شد و در حجم هم شرایط خوبی نداشت و ضعیف بود.
پیش‌بینی وضعیت امروز بورس
در واقع با بازاری مواجهیم که پارامترهای مثبت بنیادی برای رشد را دارد اما نه اعتماد به شرایط و اخبار فعلی دارد و نه پولی دارد که سیگنال اولیه را صادر کند. در نتیجه معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بدون تغییر بااهمیت در ارتفاع دو میلیون و 98 هزار واحدی قرار گرفت. ارزش معاملات نیز اندکی رشد کرد و به 3.8 همت رسید و رقمی بالغ بر 310 میلیارد تومان از چرخه بازار خارج شد.

نکته جالب در بازار هفته گذشته، تحرکات جالب روزهای میانی هفته در 2 نماد ذوب و اخابر بود. اگر به یاد داشته باشید، حرکت قبلی بازار در آبان هم از سوی این دو نماد همزمان با جدی شدن بحث تجدید ارزیابی آغاز شد و همین مساله نشان می‌دهد که موضوع تجدید، محرک بسیار مهم و تاثیرگذاری در بازار است. ای کاش سازمان بورس تلاش‌هایی که آغاز شده بود را رها نمی‌کرد و در این مسیر گام‌های موثر و مفیدتری برمی‌داشت. بسیاری معتقدند اگر بحث دوره اجرای تجدید از 5 به 3 سال کاهش یابد، باری دیگر موتور بازار روشن خواهد شد. از آنجا که طی روزهای اخیر فضای خبری بد نبوده، لذا تلفیق تجدید با اصلاح نرخ حواله نیما می‌تواند روحیه بازار را تقویت کرده و هوای اسفند را گرم و بهاری کند.

و نکته دوم اینکه، با تحت فشار قرار گرفتن سهام بزرگ از محل ابطالی صندوق‌های درآمد ثابت، بازار کمی از سهام بزرگ فاصله گرفته و تحرکات در سهام کوچکتر را شاهد هستیم. در واقع از آنجا که در اسفند ماه عموما حقوقی‌ها فعالیت بیشتری در سمت فروش و شناسایی سود دارند، بازیگران بازار ترجیح می‌دهند در مسیر سهامی حرکت کنند که 4 مشخصه: مارکت کوچک، شناوری محدود، عرضه محدود حقوقی‌ها و شرایط بنیادی قابل دفاع را داشته باشند. چه بسیار شرکت‌های کوچک و چابکی که فضای منطقی در نرخ‌گذاری و سود را داشته می‌توانند در بازار با رشد سریع‌تری همراه شوند. ضمن اینکه بسیاری از اوقات حرکت بزرگ در بازار به این شکل آغاز می‌شود که ابتدا کوچکترها حرکت می‌کنند و وقتی نقدینگی کمی قوی و فضای بازار هموار شد، تحرکات در بزرگان آغاز می‌شود. بنابراین فضای اسفند را چندان سیاه و تاریک نمی‌بینیم و معتقدیم در بدترین حالت فضای بازار بهتر از دی و بهمن پیش خواهد رفت. مگر اینکه در این میانه راه اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد !
https://akhbarbank.com/vdcbw9b9.rhbffpiuur.html
تازه ترین اخبار