۰
چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۷

نرخ تورم در ونزوئلا به 234 درصد

معاون اجرایی رئیس‌جمهوری ونزوئلا روز دوشنبه اعلام کرد که نرخ تورم در این کشور طی سال 2022 به 234 درصد رسیده که نشان از کاهش سرعت افزایش سطح عمومی قیمت‌ها نسبت به سال 2021 دارد ولی همزمان کارشناسان اقتصادی نسبت به خطر وقوع موج تازه ابرتورم در این کشور هشدار دادند.
دلسی رودریگز در حالی نرخ تورم سال گذشته ونزوئلا را در دیدار با تجار ترکیه و ونزوئلا اعلام کرد که بانک مرکزی این کشور به ندرت آمار تورم را اعلام می‌کند.
 
بر اساس گزارش بانک مرکزی ونزوئلا نرخ تورم سال ۲۰۲۱ در این کشور بیش از ۶۸۶ درصد بوده است.

«رصدخانه مالی ونزوئلا» (OVF) که یک نهاد غیردولتی مستقل است، اعلام کرده بود که نرخ تورم سالانه این کشور در نوامبر گذشته به ۱۹۵.۷ درصد رسیده بود که حکایت از روند نزولی افزایش سطح عمومی قیمت‌ها داشت.

گروهی از کارشناسان معتقدند که تلاش دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری سوسیالیست ونزوئلا برای کاهش نرخ وتورم از طریق اجرای سیاست‌های پولی و مالی انقباضی و تثبیت نرخ ارز از نوامبر گذشته رنگ باخته و هزینه‌های دولت بار دیگر در حال افزایش است و تقاضا برای دلار آمریکا نیز از میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی این کشور پیشی گرفته است.

بر همین اساس، رصدخانه مالی ونزوئلا نیز با انتشار گزارشی هشدار داد که با توجه به افزایش شتاب نرخ تورم ماهانه که از سپتامبر گذشته به ثبت رسیده، اقتصاد ونزوئلا بار دیگر در معرض خطر وقوع موج تازه ابرتورم و کاهش نرخ برابری بولیوار در مقابل ارزهای عمده جهان از جمله دلار و یورو قرار گرفته است.
https://akhbarbank.com/vdcexz8v.jh8oei9bbj.html
تازه ترین اخبار