۰
نابرابری توزیع ثروت در دنیا امری واضح است. تنها دو کشور کنترل نزدیک به ۵۰ درصد از ثروت جهانی را در دست دارند. در حالی که بسیاری از کشورهای آسیایی و آفریقایی با فقر شدید دست و پنجه نرم می کنند و بیشتر جمعیت آن ها زیر خط فقر جهانی قرار دارند، کشورهای غربی به ویژه کشورهای اروپا و آمریکای شمالی، بسیار پیشرفته تر هستند. در حقیقت، ثروت ۱۰ درصد از جمعیت دنیا ۱۹۰ برابر ثروت فقیرترین افراد دنیا است. ۵۲ درصد از کل درآمد دنیا به آن ۱۰ درصد می رسد و تنها ۸/۵ درصد از کل درآمد دنیا به فقیرترین افراد دنیا. حتی کشورهای پیشرفته هم می توانند نابرابری زیادی در توزیع ثروت داشته باشند.
 
با این حال، بر اساس گزارش سازمان ملل، میزان نابرابری درآمد در میان کشورها طی ربع قرن خیر کاهش یافته است. عمده دلیل این موضوع رشد فراوان کشورهای در حال توسعه و به ویژه رشد اقتصادی چین است. اما این به معنای مناسب بودن میزان فعلی نابرابری ثروت نیست. برای مثال، میانگین درآمد مردم آمریکا ۱۶ برابر بیشتر از میانگین درآمد مردم آفریقای جنوب صحرا است. و گرچه نابرابری درآمد میان کشورها کاهش یافته اما نابرابری درآمد در داخل کشورها به میزانی بی سابقه در حال افزایش است. نزدیک به سه چهارم کل جمعیت دنیا در کشورهایی زندگی می کنند که نابرابری درآمد در آن ها به مرور زمان افزایش یافته و این افزایش هم در کشورهای توسعه یافته رخ داده و هم در کشورهای در حال توسعه.
این نابرابری ثروت در انباشتگی هر چه بیشتر ثروت در میان همان ۱۰ درصد جمعیت ثروتمندترین ها دنیا مشهود است. از زمان رکود بزرگ مالی سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ که اغلب کشورهای دنیا را تحت تأثیر قرار دارد، ثروت میلیاردها ۲ برابر شده است. همه گیری کرونا نیز به سود میلیاردرها تمام شد، به گونه ای که به ثروت هر یک از ثروتمندترین افراد دنیا ده ها میلیارد دلار اضافه شده است.
 
ثروت برخی کشورها از منابع طبیعی آن ها سرچشمه می گیرد، اما منبع اصلی ثروت در کشورها برتری تکنولوژیکی و آموزش است. ثروتمندترین کشورهای دنیا توسعه یافته ترین آن ها هم هستند. کشورهای توسعه یافته زیرساخت های پیشرفته ای دارند که آن ها را قادر به رشد می سازد و لازم نیست هزینه ی زیادی را صرف زیرساخت های خود کنند. اما در کشورهایی که زیرساخت ها پیشرفته نیستند و باید از صفر ساخته یا تعمیر شوند، اینگونه نیست. اقتصادهای در حال توسعه باید وام های کلانی دریافت کنند و با بهره آن را بازگردانند، هزینه ای که ممکن است توان پرداخت آن را نداشته باشند.
 
در عین حال، به نظر می رسد دنیا به سوی یک رکود جهانی قریب الوقوع پیش می رود. رشد اقتصادی کشورهای دنیا در حال کاهش است و نرخ تورم آن ها به میزانی بی سابقه رسیده است. به این ها باید جنگ روسیه و اوکراین را هم اضافه کرد که تمام دنیا را تحت تأثیر قرار داده است و کسی قادر به پیش بینی زمان پایان این جنگ نیست. مدیریت این شرایط حتی برای کشورهای توسعه یافته دشوار بوده است و وضع برای کشورهای در حال توسعه بسیار دشوارتر نیز هست.
نرخ بهره ی آمریکا در تلاش برای کنترل تورم این کشور به میزان چشمگیری افزایش یافته است، اقدامی که ارزش دلار آمریکا را نسبت به دیگر پول های دنیا به میزان قابل توجهی افزایش داده است. این امر تأثیر چشمگیری بر کشورهای در حال توسعه دارد، چرا که عمده ی بدهی های آن ها به دلار آمریکا است و با توجه به کاهش ارزش پول آن ها در مقایسه با دلار آمریکا – که در مواردی به بیش از ۲۰ درصد می رسد – بدهی آن ها هم متعاقباً افزایش یافته است، امری که فشار زیادی به اقتصاد آن ها وارد می سازد.
 
در ادامه می خواهیم مروری بر ثروتمندترین کشورهای دنیا در سال ۲۰۲۲ داشته باشیم. برای تهیه ی فهرست پیش رو مجموع ثروت کشورها بر اساس آنچه در گزارش شرکت خدمات مالی و باندکداری کردیت سوئیس آمده، در نظر گرفته شده است.

۱۰- استرالیا
 
مجموع ثروت: ۱۰،۶۴۹ میلیارد دلار
استرالیا با داشتن ۲ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی، شانزدهمین بورس بزرگ اوراق بهادار دنیا را در خود جای داده است. این کشور روابط اقتصادی تنگاتنگی با کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا دارد.
 
۹- ایتالیا
مجموع ثروت: ۱۱،۵۱۲ میلیارد دلار
 
ایتالیا علیرغم داشتن مشکلات اقتصادی، کماکان یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا است. ایتالیا از جهت صادرات و تجارت در میان کشورهای برتر دنیا قرار دارد. ایتالیا همچنین یکی از کشورهایی است که از بالاترین کیفیت زندگی در دنیا برخوردارند. این کشور یکی از بزرگ ترین ثروت های خصوصی را هم در سطح دنیا دارد.

۸- کانادا
مجموع ثروت: ۱۲،۳۶۲ میلیارد دلار
کانادا اقتصادی چند محصولی دارد که در آن صنعت خدمات بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. این کشور که ۲/۲ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۲ دارد، ارزش صادرات آن بیش تر از ۶۳۰ میلیارد دلار است.

۷- هند
مجموع ثروت: ۱۴،۲۲۵ میلیارد دلار
دومین کشور پرجمعیت دنیا شاید یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا به حساب آید، اما در عین حال، یکی از بزرگ ترین جمعیت های فقرزده ی دنیا را دارد. هند یکی از بزرگ ترین نابرابری ها در توزیع ثروت را دارد.

۶- فرانسه
مجموع ثروت: ۱۶،۱۵۹ میلیارد دلار
فرانسه سومین کشور ثروتمند اروپا است و دولت آن مشارکت زیادی در بخش های استراتژیک اقتصاد این کشور دارد. بخش خدمات سهم عمده ای در اقتصاد فرانسه و بنابراین ثروت آن دارد. از سویی دیگر، بر اساس شاخص نوآوری بلومبرگ در سال ۲۰۲۰، فرانسه یکی از نوآورترین کشورهای دنیا محسوب می شود.

۵- انگلیس
مجموع ثروت: ۱۶،۱۵۹ میلیارد دلار
انگلیس در گذشته امپراتوری ای گسترده بود اما حالا تنها پنجمین کشور ثروتمند دنیا است. هزینه ی بالای زندگی و همینطور افزایش قیمت حامل های انرژی شرایط دشواری برای مردم این کشور رقم زده است.

۴- آلمان
مجموع ثروت: ۱۷،۴۸۹ میلیارد دلار
آلمان، بزرگ ترین اقتصاد اروپا، کشوری بسیار پیشرفته است که ۴۱ درصد از درآمد ملی آن از راه صادرات تأمین می شود، امری که آن را به یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان دنیا بدل کرده است. آلمان از جهت شاخص استاندارد زندگی هم در جایگاه بسیار بالایی قرار دارد. دفتر مرکزی ۵۳ مورد از شرکت های موجود در فهرست فوربس جهانی ۲۰۰۰ هم در آلمان قرار دارد.

۳- ژاپن
مجموع ثروت: ۲۵،۶۹۲ میلیارد دلار
ژاپن یک اقتصاد بسیار پیشرفته است و دومین کشور بزرگ پیشرفته ی دنیا محسوب می شود. ژاپن یکی از بزرگ ترین واردکنندگان و صادرکنندگان دنیا و دومین تولیدکننده ی خودروی بزرگ دنیا است و دومین ذخیره ارزی بزرگ دنیا را دارد. ژاپن به محصولات فناوری پیشرفته اش از جمله ربات ها و خودروهای هیبریدی مشهور است. این کشور برخی از بزرگ ترین شرکت های دنیا را در خود جای داده است، از جمله شرکت خودروسازی تویوتا و شرکت سونی.

۲- چین
مجموع ثروت: ۸۵،۱۰۷ میلیارد دلار
با توجه به عدم اشتراک منافع چین و غرب، رشد سریع چین، غرب را گوش به زنگ ساخته است. در چین، بیشتر شرکت ها دولتی هستند. چین با آنکه دومین کشور ثروتمند دنیا است اما نه از جهت میانگین ثروت سرانه و نه از جهت میانه ثروت سرانه حتی در میان ۲۰ کشور برتر دنیا هم قرار ندارد، امری که از عدم تقسیم ثروت این کشور با جمعیت ۱/۴ میلیارد نفری آن حکایت دارد. از سویی دیگر، تعداد میلیونرهای چین پیوسته در حال افزایش است، به طوری که حالا ۱۰ درصد از کل جمعیت میلیونرهای دنیا در چین هستند.

۱- آمریکا
مجموع ثروت: ۱۴۵،۷۹۳ میلیارد دلار
ثروت آمریکا از مجموع ثروت ۳ کشور بعدی این فهرست بیشتر است. سیاست های کاپیتالیستی آمریکا تضمین گر رشد و شکوفایی شرکت ها در این کشور شده است و آن ها را از یک پایگاه مشتریان مستحکم در میان طبقه ی متوسط آمریکا برخوردار کرده است. آمریکا با وجود داشتن بیش از ۳۱ درصد از مجموع ثروت جهانی، هنوز از جهت شاخص استاندارد زندگی از بسیاری از کشورهای اروپایی عقب است.
این کشور برخی از بزرگ ترین شرکت های دنیا را در خود جای داده است، از جمله آمازون، مایکروسافت، متا و آلفابت. این شرکت ها ده ها میلیارد درآمد و صدها میلیارد ارزش بازار دارند و بنیانگذاران آن ها جزء ثروتمندترین افراد دنیا هستند. آمریکا با آنکه از جهت میانگین ثروت سرانه در رتبه ی دوم جهانی قرار دارد، اما رتبه ی هجدهم را از جهت میانه ی ثروت سرانه دارد که ارزیابی دقیق تری محسوب می شود.
https://akhbarbank.com/vdcdzf0j.yt0j56a22y.html
تازه ترین اخبار