۰
دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۶

پیش‌بینی آینده بورس

یک کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد در صورت عدم کاهش قیمت‌های جهانی، بورس پس از گذر از فصل بودجه، دوباره صعودی خواهد شد.
به گزارش اخباربانک به نقل از ایسنا، سعید جعفری درمورد دلایل رشد بازار سرمایه طی دو هفته اخیر توضیح داد: بین بازار سرمایه و نرخ ارز همبستگی وجود دارد، زیرا بسیاری از صنایع بزرگ وابسته به نرخ ارز هستند؛ بنابراین با رشد قیمت ارز، بازار سرمایه هم صعودی می‌شود. هرچند که صنایع بورسی باید دلار خود را در سامانه نیما عرضه کنند و دلار نیمایی صعود قابل توجهی را تجربه نکرد اما این هم‌بستگی کماکان وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه علاوه بر افزایش نرخ ارز در داخل شاهد افزایش قیمت‌های جهانی بودیم، گفت: موضوع مهم دیگر این است که صندوق‌های درآمد ثابت ناچار به خرید سهام هستند؛ یعنی باید حد نصابی از سهام را در این صندوق‌ها داشته باشیم. افت شدید قیمت سهام در فاصله بین تیر ماه تا اوایل آبان‌ ماه باعث شده بود این صندوق‌ها هم با مشکل مواجه شوند که رایزنی‌هایی انجام شد تا حمایتی از صندوق‌های درآمد ثابت انجام شود تا این صندوق‌ها به نقطه بحرانی نرسند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ریزش بازار در روز شنبه عنوان کرد: طبیعی است بازار بعد از رشد، کمی اصلاح داشته باشد. به طور کلی ادامه یافتن رشد بازار منوط به این است که قیمت‌های جهانی همچنان رو به بالا باشد، از طرف دیگر نیز یا ریسک‌های سیاسی و اقتصادی کاهش یابند یا نرخ ارز افت زیادی پیدا نکند.

جعفری درمورد آینده بازار سرمایه نیز گفت: اگر شاهد افت قیمت‌جهانی نباشیم و بازار بتواند کف اوایل آبان خود را حفظ کند، پس از اینکه بازار به صورت سنتی در فصل بودجه در فاز احتیاط قرار می‌گیرد، از اواخر سال، مجدد می‌توانیم شاهد رشد بورس باشیم.
https://akhbarbank.com/vdcaa6na.49nai15kk4.html
تازه ترین اخبار