۰
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۱۳

پیش‌بینی وضعیت امروز بورس

در شرایطی به مصاف معاملات چهارمین روز کاری هفته می‌رویم که بازار دیروز با گارد قوی‌تری آغاز کرد؛ چراکه در معاملات یکشنبه به این جمع‌بندی رسید که "نقد بودن" ریسک بیشتری نسبت به "سهامدار بودن" دارد و در همین راستا تحرکات بیشتر خریداران و حرکت رو به جلو در نمادهای تاثیرگذار را داشتیم.
پیش‌بینی وضعیت امروز بورس
به گزارش اخباربانک، البته در مثبت‌ها کمی عرضه‌ها بیشتر بود اما به هر جهت سمت تقاضا برتری خود را به رخ کشید و در نهایت شاخص کل با رشد بیش از 2 هزار واحدی تا ارتفاع دو میلیون و 56 هزار واحدی پیشروی کرد. در این روز باز هم شاخص هم‌وزن با عملکرد خوب خود خبر از توزیع نقدینگی در اکثر صنایع داد. ارزش معاملات با رشد 8 درصدی به 4.3 همت رسید و اندکی نقدینگی وارد بازار شد.

از ابتدای هفته گذشته که مسیر بازار تغییر کرد، تقریبا افت قیمت‌ها ناشی از درگیری در نوار غزه جبران شده و بازار به نقطه پیش از جنگ بازگشته است. حجم و ارزش معاملات به غیر از روز سه‌شنبه گذشته که به یکباره تا سطح 6 همت رشد کرد، در مابقی روزها حوالی 4 همت بوده است. روند معاملات روزهای اخیر به وضوح نشان داد که فروشنده‌ها نمی‌توانند سهام عرضه شده در مثبت‌ها را، به راحتی در قیمت‌های منفی‌ جایگزین کنند؛ چراکه بازار به این درک رسیده که قیمت‌ها در سطوح جذاب و ارزنده‌ای است و ترس از جا ماندن اجازه افت جدی به بازار را نمی‌دهد.

یکبار دیگر به‌جمله روزهای قبل بازگردیم: "برای خاتمه یافتن روند نزولی و تبدیل‌شدن به روند مثبت، نیازمند این هستیم که فروشنده‌ها چندین‌بار از فروش خود پشیمان شده و این یعنی بعد از فروش مجبور شوند با قیمت بالاتری خرید کنند." دقیقا در انتظار همین اتفاق بودیم و لذا زین پس این فروشنده‌ها هستند که باید نگران تصمیمات خود باشند و ادامه این وضعیت جسارت بیشتر خریداران را رقم خواهد زد. البته هنوز از بحران پولی و مشکل بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران گذر نکرده‌ایم اما به نظر می‌رسد فضا برای گذر از این بحران در حال مهیا شدن باشد؛ به شرط اینکه در این بین دولت و نهاد ناظر زمین بازی را خراب نکند. چراکه با فروکش کردن مسائل سیاسی، توجه بازار معطوف به خبرهای کلان اقتصاد و لایحه بودجه 1403 شده است.

برخی معتقدند تا زمانی که اطمینان و اعتماد کافی حاصل نشود، جریان پول قوی راهی بازار نخواهد شد که تا حدودی درست است اما فراموش نکنیم که بازار برای رسیدن به این نقطه می‌بایست از سطوح حداقلی فاصله بیشتری بگیرد و نقدینگی خارج از میدان را قلقلک دهد و لذا همین بُعد ماجراست که انتشار اخبار و تحولات اقتصادی را برای بازار پُررنگ‌ می‌کند. باز هم تاکید می‌کنیم که "پُر شدن ظرف زمانی در کنار افت عجیب 6 ماه اخیر و رسیدن P/E و P/S و ارزش دلاری بازار به کف تاریخی سبب بسته شدن کف قیمت‌ها شده و حتی اگر طی روزهای پیش‌رو فشار عرضه وارد بازار شود، خریداران فرصت را غنیمت شمرده و پس از اصلاحی موقت، بازار به مدار رشد باز خواهد گشت."
 
https://akhbarbank.com/vdcfyed1.w6d0eagiiw.html
تازه ترین اخبار