۰
يکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۱۶

پیش‌بینی وضعیت امروز بورس

در شرایطی به مصاف معاملات دومین روز کاری هفته می‌رویم که بازار دیروز شرایط جذابی نداشت و با وجود رسیدن برخی اخبار مثبت در کنار گزارش ماهانه خوب برخی از شرکت‌ها و همچنین رشد فلزات در بازارهای جهانی شاهد فشار فروش و افت بیش از 13 هزار واحدی شاخص و عقبگرد این نماگر پُرحاشیه تا سطوح دو میلیون و 84 هزار واحدی بودیم.
پیش‌بینی وضعیت امروز بورس
به گزارش اخباربانک، تنها نکته مثبت بازار روز گذشته، رشد حجم و ارزش معاملات (رسیدن به سطح بیش از 5 همت) بود که نشان می‌دهد بازار در این سطوح خریداران قوی و خوبی دارد. برخی معتقدند بازار هنوز موفق به فاصله گرفتن از بحران اخیر نشده و کوچکترین لغزشی می‌تواند التهاب را به روند معاملات بازگرداند اما کماکان بر این موضوع تاکید داریم که فصل پائیز فصل بهتری برای بازار سرمایه خواهد بود. طی روزهای اخیر تقریبا اکثر شرکت‌ها گزارش عملکرد تولید و فروش ماهانه خود را منتشر نمودند.

به نظر فضای عملکرد شرکت‌ها با وجود قطعی برق در تابستان بد نبود و حتی در برخی شرکت‌ها بهتر از انتظار پیش رفت. بنابراین اگر اتفاق عجیبی در سیستم بهای تمام شده و هزینه شرکت‌ها رخ ندهد، می‌توان شاهد ارائه یک گزارش میان‌دوره‌ای متعادل از سوی شرکت‌ها بود. البته تصور می‌کنیم در سهم‌های کوچک طول موج رشد بعد از گزارش‌های خوب کمی بلندتر و در سهم‌های بزرگ و با شناوری بالا کوتاه‌تر باشد.

اما برای هفته پیش رو چه در انتظار بازار خواهد بود ... ؟ در هفته دوم مهر فضا در کدال تقریبا خلوت و کم رفت و آمد خواهد بود و باری دیگر نگاه‌ها معطوف به اخبار سیاسی و تحولات اقتصادی و در راس آن لایحه هفتم توسعه خواهد شد. به نظر هفته آرامی با در نظر گرفتن تعطیلی روز سه‌شنبه در پیش باشد و فعلا شرکت‌ها به سمت انتشار صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای نخواهند رفت؛ چراکه آنها علاقه ویژه‌ای به انتشار اطلاعات دقیقه 90 دارند و متاسفانه نهاد ناظر هم تمایل و انگیزه‌ای برای اصلاح این ساختار ندارد !! البته از نیمه دوم مهر احتمالا برخی از ناشرین گزارش‌های خود را روانه کدال کنند.

در گروه خودرو باری دیگر زد و خورد دولت و شورای رقابت بر سر تعیین نرخ محصولات را داریم و بطور کل معتقدیم که فضای خبری نیمه دوم سال به سود این گروه خواهد بود. نفی این موضوع برای بازار این است که همواره یک سیم تحرکات نقدینگی به گروه خودرویی وصل است و با بهبود معاملات این گروه می‌توان رونق نسبی بازار را انتظار داشت.

و موضوع آخر اینکه، این روزها رکود در بازارهای موازی بشدت گسترش یافته است. دلار در مرز کانال 50 هزار تومانی به تعادل رسیده و نوسانات آرامی را تجربه می‌کند. اندکی از حباب سکه تخلیه شده و تقاضا برای طلا کاهش یافته است.
 
https://akhbarbank.com/vdcco1qo.2bqix8laa2.html
تازه ترین اخبار