۰
رییس کل سازمان امور مالیاتی از شناسایی 180 هزار حساب شخصی غیرتجاری خبر داد و گفت: صاحبان این حساب ها فعالیت تجاری و حجم بسیار بالایی از گردش وجوه داشتند و هیچ اطلاعاتی در نظام مالیاتی کشور نداشته اند.
یک صندوق قرض الحسنه 143.000 میلیارد تومان ورودی منابع داشته است
به گزارش اخباربانک، محمد هادی سبحانیان در جمع خبرنگاران با بیان این نکته که با همکاری بانک مرکزی و نظام بانکی، 45 شخص حقیقی شناسایی شده اند که هر کدام بیش از 500 میلیارد تومان واریزی به حساب آنان بوده و در مجموع ورودی به حسابشان 66 هزار میلیارد تومان بوده است.
 
وی سوءاستفاده از عناوین و نهادهای مقدس مانند صندوق های قرض الحسنه را معضل دیگری در کشور خواند و افزود: برخی از صندوق های قرض الحسنه فعالیت شفافی ندارند به گونه ای که یک صندوق 143 هزار میلیارد تومان ورودی منابع داشته و یک صندوق دیگر 1200 کارتخوان به نام خود نصب و راه اندازی کرده است ضمن این که کارتخوان هایی به نام این صندوق ها فروخته می شود که این موارد شناسایی شده اند.

به گفته وی، برخی از صنوف با تمرکز حساب های خود در این صندوق ها و تسویه وجوه، قصد دارند فعالیت تجاری خود را از چشم نظام بانکی و مالیاتی پنهان نگاه دارند که باید بدانند که این روش ها دیگر منسوخ شده است.

سبحانیان درباره اخذ مالیات از خانه ها و خودروهای لوکس، این موضوع را تکلیف قانونی سازمان امور مالیاتی عنوان کرد و ادامه داد: در سال 1400، 177 هزار خودروی لوکس شناسایی شدند که تکلیف بودجه برای وصول مالیات از آنها 6 هزار میلیارد تومان بود که مالیات تشخیصی از آنها بالغ بر دو هزار میلیارد تومان تعیین و به صاحبان آنها اعلام شد که تاکنون 770 میلیارد تومان آن وصول شده و مابقی در دست رسیدگی و وصول است.

وی با اشاره به این نکته که در سال 1401 هم 263 هزار خودروی لوکس شناسایی شد که تکلیف بودجه وصول 6 هزار میلیارد تومان مالیات بود و 2200 میلیارد تومان مالیات تعیین و به صاحبان آنها ابلاغ شد که از این میزان به دلیل آن که در پایان سال گذشته نهایی و اعلام شد، 20 میلیارد تومان تاکنون وصول شده و بقیه هم در حال وصول است.

رییس کل سازمان مالیاتی درباره خانه های خالی هم به شناسایی 12 هزار خانه خالی با تکلیف 700 میلیارد تومانی بودجه و تعیین و ابلاغ 392 میلیارد تومان مالیات در سال 1400 خبر داد که 25 میلیارد تومان آن وصول شده است.

به گفته وی، در سال گذشته نیز 45 هزار خانه خالی شناسایی شد که مالیات تعیین شده برای آنها بیش از دو هزار میلیارد تومان تعیین و اعلام شده که 6 میلیارد تومان آن به حیطه وصول درآمده است.

سبحانیان با تاکید بر این نکته که درباره مالیات خانه های خالی با چالش اخذ داده های معتبر رو به رو هستیم، اضافه کرد: در سال جاری اطلاعات 520 هزار خودروی لوکس را دریافت و در حال انجام کارهای محاسبه مالیات هستیم.

وی از شناسایی 11 میلیون و 600 حساب تجاری خبر داد که 9 میلیون و 300 هزار حساب مرتبط با اشخاص حقیقی و 2 میلیون و 300 هزار حساب مرتبط با اشخاص حقوقی است که البته معتقدیم که تعداد حساب های تجاری بیشتر از این است.

رییس کل سازمان مالیاتی درباره تخلف برخی از پزشکان درباره استفاده نکردن از کارتخوان نیز گفت: بالغ بر 5 هزار گزارش از 5 هزار پزشک در این زمینه به دست ما رسیده است که به سازمان نظام پزشکی اعلام کرده ایم و اقدامات لازم در این مورد اعم از اخطار و جریمه در حال انجام است.

وی با تاکید بر این نکته که سازمان مالیاتی بر سر فرار مالیاتی تفاوتی بین صنوف و اقشار مختلف قائل نیست، ادامه داد: البته برخی از صنوف بیشتر در مظان فرار مالیاتی هستند که واحدهایی در سازمان برای آنها ایجاد شده است.

سبحانیان به سامانه سوت زنی سازمان مالیاتی نیز اشاره کرد و افزود: از 11 هزار گزارش تخلف این سامانه، 6400 مورد درباره استفاده نکردن از کارتخوان، 3800 مورد درباره ارائه شماره حساب یا کارت دیگری، دو هزار مورد درباره اعلام درآمد کمتر از میزان واقعی و 1600 مورد هم درباره نداشتن پرونده مالیاتی بوده است.

وی وضع مالیات بر سوداگری را مطالبه جدی دولت دانست و گفت: این قانون بیش از 100 سال است که در دنیا در حال اجرا است و امیدواریم که با رفع اشکالات آن در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، این قانون در کشور ما هم به اجرا درآید و سازمان مالیاتی هم آمادگی کامل خود را برای فراهم کردن زیرساخت های لازم برای اجرای این قانون اعلام می کند.

رییس کل سازمان مالیاتی با اشاره به این نکته که کمتر از سه تا چهار درصد مردم مشمول این قانون می شوند، تاکید کرد: برای مردم عادی جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد ضمن این که با معافیت هایی که در قانون پیش بینی شده است بخش زیادی از مردم درگیر این قانون نخواهند شد.
https://akhbarbank.com/vdcfecd1.w6dx0agiiw.html
تازه ترین اخبار