۰
بانک‌های بورسی و دولتی طی ۹ ماهه سال جاری ۲.۹۷ هزار میلیارد تومان وام دادند که نسبت به مقایسه با دوره مشابه قبل ۴۱.۹ درصد بیشتر است.
به گزارش اخباربانک، بانک مرکزی اعلام کرد: از کل تسهیلات پرداختی بانک‌های بورسی و دولتی ، 25 هزار میلیارد تومان معادل 84 درصد به صاحبان کسب و کار (حقوقی و غیرحقوقی) و 4.77 هزار میلیارد تومان معادل 16 درصد به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) تعلق گرفته است.

براساس این گزارش، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی 9 ماهه سال جاری 1.8 هزار میلیارد تومان و 75.3 درصد کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب و کار است. همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب خرید کالای شخصی توسط مصرف کننده نهایی 211 هزار میلیارد تومان و 44.2 درصد از کل تسهیلات پرداختی به مصرف کنندگان نهایی است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 9 ماهه سال جاری 693 میلیارد تومان بوده که حاکی از 36.8 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش های اقتصادی است. لذا از 888 میلیارد تومان تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن 78.1 درصد آن در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که نشان دهنده توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.
https://akhbarbank.com/vdcaauna.49noy15kk4.html
تازه ترین اخبار