بانک مرکزی ۶۷.۵ هزار میلیارد تومان اوراق مالی با سود ۲۱ درصدی بازخرید کرد

2 آذر 1401 ساعت 9:43

بانک مرکزی با هدف جذب نقدینگی در عملیات بازار باز ، اقدام به توافق بازخرید ۶۷.۵ هزار میلیارد تومان اوراق مالی با نرخ سود ۲۱ درصدی کرد.


به گزارش اخباربانک، بانک مرکزی اعلام کرد: با توجه به پیش‌بینی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌ بانکی، موضع عملیاتی در این هفته توافق بازخرید بود که با حضور 17 بانک و موسسه اعتباری به اجرای عملیات بازار باز به مبلغ 67.5 هزار میلیارد تومان با سررسید 7 روزه و حداکثر نرخ 21 درصد اقدام شد.

بر اساس این گزارش، بانک‌‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌‌توانند طی روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق مالی اسلامی و در قالب توافق بازخرید با سقف نرخ سود 22 درصد استفاده کنند.

در عملیات بازار باز ، بانک مرکزی با خرید و فروش گروه خاصی از اوراق بهادار ، تلاش می‌‌کند اهداف سیاستی را در کنترل حجم پول موجود در اقتصاد اجرا کند. در این بازار بانک مرکزی، دولت و بانک‌‌ها نقش اساسی دارند.

بانک‌‌ها در پایان هر روز به دنبال کنترل میزان نقدینگی هستند که درصورت داشتن کسری باید به دنبال تزریق پول باشند و در صورت داشتن مازاد ذخایر، باید آن را تعدیل کنند. بانک مرکزی به‌ عنوان عضو و مدیر بازار، مسئول اجرای امور است و با خرید و فروش اوراق قرضه دولتی در بازار آزاد اقدام به کنترل نقدینگی در بانک ها می‌‌کند و همزمان با این عمل، رشد اقتصادی و کنترل تورم را نیز در دستور کار دارد.


کد مطلب: 88191

آدرس مطلب :
https://www.akhbarbank.com/news/88191/بانک-مرکزی-۶۷-۵-هزار-میلیارد-تومان-اوراق-مالی-سود-۲۱-درصدی-بازخرید

پایگاه خبری تحلیلی اخباربانک
  https://www.akhbarbank.com