۰
يکشنبه ۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۴

پیش بینی شاخص بورس

تحلیل گر بازار سرمایه با بررسی روند شاخص بورس طی دو سال گذشته، پیش بینی کرد نماگر بازار در انتهای موج نزولی قرار دارد که فشار فروش بیشتری مشاهده می شود.
پیش بینی شاخص بورس
به گزارش اخباربانک، مجید حصاری با بررسی روند شاخص بورس طی دو سال گذشته در فضای مجازی اعلام کرد: شاخص کل در سومین موج نزولی بزرگ قرار دارد. نماگر بازار سرمایه از آذر سال 99  در یک موج نزولی قرار گرفت و در مدت 108 روز کاری بالغ بر 28.8 درصد از ارزش را از دست داد و از سطح یک میلیون و 538 هزار واحدی به یک میلیون و 96 هزار واحدی در خرداد 1400 سقوط کرد که با موج AB در تصویر پیوست نشان داده شده است.

بعد از آن یک موج صعودی را شروع کرد که هر چند بازدهی 43 درصدی داشت  اما در نهایت نتوانست به جایی بهتر از سقف قبلی دست پیدا کند و در محدوده یک میلیون و 580 هزار واحدی در شهریور 1400 متوقف شد و از این محدوده یک موج نزولی قوی دیگر را شکل داد و 24 درصد از ارزش را در مدت 104 روز کاری از دست داد و در بهمن 1400 به سطح 1.2 میلیون واحدی رسید که در تصویر پیوست با موج CD نام گذاری شده است.


از این محدوده، موج صعودی دیگر با بازدهی 33 درصدی شکل گرفت اما بازهم شاخص نتواست از سقف های قبلی عبور کند و اردیبهشت سال جاری در محدوده 1.6 میلیون واحدی متوقف شد و برای بار سوم برای عبور از این مقاومت شکست خورد و یک موج نزولی دیگر از این محدوده شکل گرفت که با موج EF نامگذاری شده است.

اگر شاخص بخواهد رفتار دو سال گذشته را تکرار کند، ارتفاع آن باید با یکی از دو موج AB یا CD برابر شود که اهداف 1.22 و 1.15 میلیون واحدی را می توان برای موج EF در نظر داشت که به این محدوده نزدیک شد.

چنانچه شاخص بخواهد این محدوده را حفظ کند باید نشانه های آن دیده شود. بطور مثال باید افزایش ارزش و حجم معاملات رخ دهد و یا اندیکاتور RSI بتواند خط روند نزولی را بشکند و از فروش هیجانی خارج شود.


بررسی رفتار این دو موج نزولی نشان می دهد شاخص کل تمایل دارد در انتهای موج نزولی فشار بیشتری به بازار وارد کند و در انتهای این موج ها فشار فروش بیشتری مشاهده می شود!! اگر به تصویر دوم دقت کنید در انتهای هر دو موج، شکل گیری لانگ بارها به وضوح مشخص است. به طوری که در مقیاس هفتگی ارتفاع کندل ها به منفی 5 درصد رسیده است.

اکنون نیز بار دیگر این رفتار دیده می شود. با رسیدن شاخص به همان محدوده ، فشار فروش بیشتر شده و کندل های با بدنه بزرگ شکل گرفته و فروش هیجانی در این محدوده ها  با قرار گرفتن اندیکاتور RSI در محدوده های بیش فروش تایید شده است. حال باید منتظر ماند و دید آیا این بار هم بازار فروشندگان این محدوده را پشیمان خواهد کرد یا نه ؟!!
https://akhbarbank.com/vdcjyoeo.uqeaazsffu.html
تازه ترین اخبار