۰
عسگری مارانی با اشاره به اثر چند عامل در مسیریابی نیمه دوم سال‌ بورس، پیش بینی کرد سهام کامودیتی‌ محور با عرضه محصولات به قیمت بازار، می‌تواند سود مطلوبی نصیب سهامداران کند.
علی‏‏‏‏‏‏‏رضا عسگری‌ مارانی با انتشار مطلبی با عنوان " بورس ۱۴۰۱ در ریل ۹۹" در دنیای اقتصاد اعلام کرد: چشم‌‌‌‌‌‌‌‌انداز مبهم برنامه جامع اقدام‌ مشترک، رویداد‌‌‌‌‌‌‌‌های پیرامون بنگاهداری، قیمت‌گذاری غیرمنصفانه، عدم‌ اصلاح قیمت‌گذاری برخی صنایع همانند برق، کارمزد‌‌‌‌‌‌‌‌ محور‌‌‌‌‌‌‌‌ شدن بانک ها و ... همگی در مسیریابی نیمه دوم سال‌ جاری اثر‌‌‌‌‌‌‌‌گذار خواهند بود.

تورم همچنان در بخش خدمات ظهور نکرده و بیشتر در بخش کالایی مشاهده می‌شود. عدم‌ تقسیم سود مناسب در شرکت ها دیگر موضوع حائز اهمیتی است که در صنعت فولاد و سایر شرکت‌ها به‌چشم می‌خورد. رویداد دیگر به افزایش سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌های بی‌‌‌‌‌‌‌‌رویه بازمی‌گردد.

شرکتی که تاکنون افزایش سرمایه گذشته را به ثبت نرسانده به یک‌‌‌‌‌‌‌‌باره افزایش سرمایه دیگری از محل مطالبات و نه از محل انباشته صورت می‌گیرد، موضوعی که تا به‌حال سابقه نداشته است. اغلب سهام شرکت‌ها در بخش‌های مختلف همانند سنگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آهنی‌‌‌‌‌‌‌‌ها، هلدینگ‌‌‌‌‌‌‌‌ها و سایر شرکت‌ها افزایش سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌ های بسیار بالایی را به ثبت رساندند. 

نحوه بازارگردانی، دیگر عاملی است که با بی‌انگیزگی از سوی شرکت ها صورت می‌گیرد. زیرا علاقه‌‌‌‌‌‌‌‌ای به رشد سهام در بازار از سوی این قشر از فعالان بازار سهام وجود ندارد. چرایی این مهم به جواب‌‌‌‌‌‌‌‌گویی ناشران پس از رشد سهام در بازار سرمایه بازمی‌گردد. معامله‌ شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به نصف قیمت NAV دیگر فاجعه‌‌‌‌‌‌‌‌ این بازار است. 

حال بازار سهام در صورتی‌که عزمی برای بهبود در مسیر حرکتی دارد در گام نخست باید تغییراتی در موارد مذکور ایجاد کرده و با یک بازنگری تمام‌ عیار به سمت افزایش مطلوبیت حرکت کند. به‌نظر می‌رسد چنین افقی در ذهن سیاست گذاران وجود ندارد. بنابراین فعالان بازار سرمایه باید با نگاه بلندمدت‌‌‌‌‌‌‌‌تری اقدام به داد و ستد کنند.

بطور کلی در ۶‌ ماه دوم سال‌ تغییر چندانی در بازار سرمایه نخواهیم داشت و معاملات همانند روال گذشته ادامه دارند. نباید فراموش کرد بخش عمومی اعم از صندوق‌های تامین‌ اجتماعی، بانک‌ها، بیمه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و سهام عدالت دارای بیشترین سهامداران و بزرگ‌ترین بنگاه‌های بورسی هستند.  بنابراین مردم عادی دارای سهام قابل‌توجهی نیستند که بتوانند در بازار اثر‌‌‌‌‌‌‌‌گذار باشند. باید بخش عمومی با توجه به تشدید کاهش ارزش و از بین رفتن دارایی‌ها تصمیمی درخصوص جریان معاملاتی بازار سهام بگیرد.

به‌عنوان مثال، بزرگ‌ترین سهام در صندوق‌های بازنشستگی شستا بوده که در ارقامی کمتر از قیمت اسمی قرار دارد و افزایش سرمایه در این سهام امکان‌ پذیر نیست. عمده افزایش سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌ها در یک سال‌اخیر نقدی و از محل مطالبات بود در صورتی‌که ۲ یا ۳ افزایش سرمایه سنگین بدین صورت در ابر بنگاه‌های بورسی روی دهد، قیمت سهام نزدیک به قیمت اسمی خواهد شد.

به‌نظر می‌رسد سیاست گذاری غیراصولی قیمت‌گذاری کالا و حتی خدمات منجر به تشدید زیان شرکت‌ها شده و متاسفانه در رفتار دولت هم خبری از حذف چنین رویکری وجود ندارد. عدم‌ توازن در اقتصاد به‌وضوح قابل‌ مشاهده است. به‌عنوان مثال ارزش ‌بازار سیمان‌ دورود به اندازه زمینی هزار متری در شمال تهران ارزش‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری می‌شود، به این معنی که ارزش بازار سیمان همانند زمین هر دو حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰‌ میلیارد ‌تومان برآورد می‌شود.

درخصوص چرایی این مهم باید گفت دارایی در شمال تهران ۶ دانگ و دارای مالکیت فیزیکی است و طی مرور زمان قیمت مشخص شده اما درخصوص سیمان، دارایی مالی تحت‌تاثیر سیستم‌‌‌‌‌‌‌‌های قیمت‌گذاری غیرمنصفانه به بازدهی مناسب نرسید. بخش دیگر عدم‌ توازن به بی‌‌‌‌‌‌‌‌انگیزگی و عدم‌ پاسخگویی مدیران به مجامع بازمی‌گردد که در ‌ماه‌های پیش‌‌‌‌‌‌‌‌رو تا پایان سال ‌تغییری جدی در این زمینه نخواهیم داشت.

اگر قصدی مبنی‌بر فروش خودرو در بورس‌کالا وجود دارد،باید تمام محصولات خودرویی در این بازار عرضه شوند. چرا باید این فرآیند برای چند خودرو بصورت محدود ایجاد شود؟ تا چه زمانی خودروساز باید کمتر از قیمت تمام‌ شده محصول را به‌فروش برساند؟ تا چه زمانی باید گاو‌‌‌‌‌‌‌‌دار و مرغدار کمتر از قیمت تمام‌ شده محصولات را به‌فروش برسانند. در عین اینکه با مشکلاتی در حوزه سرمایه‌ درگردش هم مواجه باشند. مسائل بنگاهداری در اقتصاد خرد کاملا مشخص است.
سازمان بورس و حسابرسان باید نظارت‌‌‌‌‌‌‌‌ها را در حوزه افزایش سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌های بی‌رویه بیشتر کنند. متاسفانه تحرکی که می‌تواند منجر به رویداد‌‌‌‌‌‌‌‌های مساعد در بازار شود به‌چشم نمی‌خورد.  تغییرات قیمت‌های کامودیتی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در بازار‌‌‌‌‌‌‌‌های جهانی در فصل زمستان تشدید خواهد شد و این مهم اثر مستقیمی در صنایع مرتبط داخلی دارد. سهام کامودیتی‌محور به شرط عرضه محصولات به قیمت بازار، می‌تواند EPS‌‌‌‌‌‌‌‌ های مطلوبی برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران در بازار سرمایه ایجاد کند.
https://akhbarbank.com/vdcewe8v.jh8fei9bbj.html
تازه ترین اخبار