۰
دوشنبه ۱۴ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۲

گوشی آیفون 14 به ماهواره متصل می‌شود؟

بر اساس شایعات جدید، آیفون 14 اپل ممکن است با استفاده از ماهواره‌ها قادر به برقراری ارتباط باشد.
این تلفن‌ها ارتباط ماهواره‌ای خواهند داشت تا به این ترتیب بتوانند به جای ارتباطات تلفنی مرسوم، از طریق شبکه ماهواره‌ای تماس‌های اضطراری برقرار کنند یا پیامک بفرستند.
 
چنین قابلیت‌هایی می‌توانند این ارتباطات را برای افراد در مناطق دوردست نیز فراهم کنند. کوهنوردان و دیگر افرادی که ممکن است از [مناطق دارای] ارتباطات [و آنتن‌دهی] معمول خارج شوند، در حال حاضر به استفاده از تجهیزات تخصصی ترغیب می‌شوند؛ مثلا تجهیزاتی که گارمین (Garmin) برای برقراری ارتباط از طریق ماهواره ساخته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که قابلیت‌های ماهواره‌ای جدید با هدف ارائه ارتباطات داده و تلفن در مناطق دورافتاده نیست و [بلکه] فقط یا عموما با هدف برقراری تماس‌های اضطراری خواهد بود.

به گفته تحلیلگر سرشناس اپل، مینگ چی کو، اپل «تست‌های سخت‌افزاری برای [افزودن] این قابلیت را به پایان رسانده»؛ اما او همچنین خاطرنشان کرد برای اینکه این ویژگی واقعا کارایی داشته باشد، اپل باید با شرکت‌های مخابراتی مذاکره کند تا اطمینان حاصل شود که [این طرح] اجرایی و قابل انجام است.

او گفت: «اینکه آیا آیفون ۱۴ خدمات ارتباطی ماهواره‌ای ارائه می‌کند یا خیر، به این بستگی دارد که آیا اپل و شرکت‌های مخابراتی می‌توانند این طرح تجاری را قطعی کنند یا خیر.» این احتمالا تنها بخشی از تصمیم‌گیری در این‌باره است که آیا اپل یا مشتری‌ها برای این قابلیت هزینه خواهند کرد یا خیر و اینکه هزینه آن چقدر است.

این گزارش همچنین نشان داد که در واقع، این قابلیت برای آیفون ۱۳ آماده شده بود و مذاکرات مشابه به معنای این است که این قابلیت در آن گوشی قابل استفاده نبود. شایعات مختلف حاکی از برنامه‌ریزی اپل برای عرضه آن در سال گذشته بود.
به این ترتیب، [ارائه] این قابلیت ممکن است دوباره به تاخیر بیفتد و با آیفون ۱۴ نیز وارد [بازار] نشود.

در محتوای تبلیغاتی اپل برای این رویداد (ایونت) ممکن است سرنخ‌هایی از این قابلیت ماهواره‌ای وجود داشته باشد. عنوان آن [رویداد] «شگفت‌انگیز» است، دعوت‌نامه آن تصویری از ستارگان را دارد و این شرکت از عبارت «آماده برای پرتاب» استفاده کرده- تضمینی وجود ندارد اما ممکن است همه این‌ها اشاره‌ای به خود ماهواره باشد.

پرتاب پیش رو [آرتمیس] ممکن است این موضوع را هم توضیح دهد که چرا تی موبایل (T-Mobile) و اسپیس‌اکس (SpaceX) از قابلیت ماهواره‌ای آینده خود که در آن مشتریان این امکان را خواهند داشت که از طریق تلفن‌های خود به اینترنت فضایی استارلینک ایلان ماسک دسترسی داشته باشند، خبر دادند. این مورد البته برای پیش از سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی نشده است اما این دو شرکت هفته گذشته قابلیت‌های جدیدی را اعلام کردند.
https://akhbarbank.com/vdcau6na.49n0e15kk4.html
تازه ترین اخبار