ماجرای اجراییه ۸۰۰ هزارتومانی بانک مسکن برای اقساط عقب افتاده !

27 مرداد 1401 ساعت 17:51

بانک مسکن در اقدامی عجیب و جدید، بابت هر قسط عقب افتاده مشتریان خرد ، اجراییه ۸۰۰ هزار تومانی اجراییه صادر کرد !


به گزارش اخباربانک به نقل از تسنیم، بانک مسکن مسئولان حقوقی و اجراییات شعب بانک مسکن در اقدامی عجیب و تماس با مشتریان دارای اقساط عقب افتاده اعلام می کنند برای هر قسط عقب‌ افتاده و بدون تفاوت در رقم اقساط ، ۸۰۰ هزار تومان اجراییه صادر می شود اما در صورت پرداخت اقساط طی 24 ساعت بعد از صدور اجراییه، هزینه اجراییه حذف می شود !

براساس این گزارش به عنوان مثال برای فردی با اقساط ماهانه‌ حدود 300 هزار تومانی و قسط عقب افتاده 930 هزار تومانی، اجراییه 3.2 میلیونی تومانی صادر شده است.

بنظر می رسد این اقدام بانک مسکن تاثیری در کاهش مطالبات‌ نداشته و بیشتر جنگ اعصابی است برای مشتریان خرد که اکثراً از قشر متوسط و ضعیف جامعه هستند. از سوی دیگر انتقادات بسیاری مبنی بر غیرشرعی بودن هزینه دیرکرد و جریمه از سوی بانک ها وجود دارد و مشخص نیست توجیه بانک مسکن برای صدور هزینه اجراییه چیست و با چه منطق و مجوزی، اقدام به چنین کاری کرده است.

جریمه تأخیر در پرداخت اقساط وام مسکن تکذیب شد

اما معاون حقوقی و وصول مطالبات بانک نیز در این باره گفت: هیچ دستورالعمل و بخشنامه‌ای مبنی بر صدور اجراییه برای دریافت جریمه توسط این بانک وجود ندارد.

به گزارش مهر، مالک آزادیان در برنامه تهران ۲۰ با اشاره به انتشار خبری از سوی برخی رسانه‌ها مبنی بر صدور اجراییه برای مشتریانی که تعداد ۳ قسط آنها معوق شده، ضمن تکذیب این موضوع اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین اهداف و مأموریت‌های بانک مسکن کمک به خانه دار شدن آحاد جامعه به ویژه دهک‌های پایین است.
وی ادامه داد: تبلور این اهداف در مسکن مهر، مسکن جوانان و به ویژه همراهی گسترده بانک در نهضت ملی مسکن مشهود است.

معاون حقوقی و وصول مطالبات بانک تخصصی بخش مسکن افزود: خبری که در خصوص صدور اجراییه منتشر شد از چند وجه قابل بررسی است؛ نخست اینکه پیرو تأکیدات مدیرعامل محترم بانک با توجه به افزایش هزینه‌های جاری مردم، وصول مطالبات همراه با تأنی، مدارا و با کمترین هزینه در بانک عامل بخش مسکن پیگیری می‌شود.

آزادیان با تاکید بر اینکه کمک به خانه دار کردن مردم سند افتخاری برای همه کارکنان بانک است ادامه داد: بدون تردید این سند افتخار را با هیچ چیز عوض نخواهیم کرد.

وی گفت: پیگیری وصول مطالبات یکی از وظایف ذاتی تمام مؤسسات اعتباری از جمله بانک تخصصی بخش مسکن است. یکی از روش‌های متعارف و البته کم هزینه در پیگیری وصول مطالبات اطلاع رسانی از طریق پیامک است؛ پیامک‌های بانک نیز صرفاً از طریق سامانه پیامکی مسکن بانک قابل تأیید است و سایر پیامک‌ها به هیچ وجه مورد تأیید نیست.

معاون حقوقی و وصول مطالبات بانک مسکن با تاکید بر اینکه این بانک با هر نوع هیجان در این خصوص که خارج از چارچوب و مقررات باشد برخورد خواهد کرد، تصریح کرد: نکته مهم این است که در خبر منتشر شده عنوان «اداره حقوقی و اجرایی بانک مسکن» به کار برده شده در حالی که در ساختار بانک به هیچ وجه چنین اداره و جایگاه شغلی وجود ندارد.
آزادیان همچنین تاکید کرد: هیچ بخشنامه و دستورالعملی در بانک در خصوص دریافت ۸۰۰ هزار تومان برای وصول مطالبات وجود ندارد و هیچ هزینه‌ای تحت این عنوان از هیچ مشتری‌ای دریافت نشده است.
وی اضافه کرد: اگر موردی مبنی بر تأیید این ادعا وجود دارد بانک عامل بخش مسکن با حفظ تمامی مسئولیت‌ها پاسخگو خواهد بود.


کد مطلب: 86876

آدرس مطلب :
https://www.akhbarbank.com/news/86876/ماجرای-اجراییه-۸۰۰-هزارتومانی-بانک-مسکن-اقساط-عقب-افتاده

پایگاه خبری تحلیلی اخباربانک
  https://www.akhbarbank.com