۰
ثبت‌نام مجدد متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن از امروز در ۴۰ شهر ایران همراه با شرایط و مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام و پالایش متقاضیان شروع شد.
رستم قاسمی وزیر راه در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار اجاره‌بهای مسکن گفت: از امروز  ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن در چهار استان و در حدود ۴۰ شهر شروع شد.

وی افزود: در خصوص ثبت‌نام مجدد طرح نهضت ملی مسکن و جزئیات آن در برخی از شهرهایی که زمین و متقاضی وجود دارد، برنامه‌ای صورت گرفت تا مردم صاحب خانه شوند. همچنین تنها در شهرهایی که سامانه باز می‌شود، زمین برای ساخت مسکن وجود دارد.

براساس این گزارش، معاونت مسکن و ساختمان هم درباره جزییات ثبت‌نام مجدد متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در سامانه طرح‌های حمایتی اعلام کرد: با توجه به شناسائی ظرفیت مازاد در زمین‌های تامین شده قبلی یا تامین زمین جدید جهت احداث واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن در برخی از شهرها، متقاضیان واجد شرایط مسکن می توانند از ساعت ۱۲ امروز چهارشنبه با مراجعه به سامانه https://saman.mrud.ir نسبت به ثبت نام در این شهرها اقدام کنند.

صرفا در شهرهائی ثبت نام صورت می پذیرد که ظرفیت مازاد زمین وجود داشته باشد یا زمین جدید شناسائی و تامین شده باشد و بدیهی در صورت تامین زمین در سایر شهرها در روزهای آتی، سامانه در این شهرها نیز به تدریج بازگشائی می شود. همچنین ثبت نام از متقاضیان در سقف ظرفیت مازاد زمین های تامین شده قبلی یا زمین های تامین شده جدید در هر شهر صورت می پذیرد و پس از تکمیل ظرفیت ثبت نام در هر شهر، سامانه در آن شهر بسته می شود.

شرایط و مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام و پالایش متقاضیان
الف - شرایط متقاضیان:
بر اساس ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن شرایط متقاضیان جهت ثبت نام به شرح ذیل است:
متقاضی و افراد تحت سرپرستی باید فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی باشد. متقاضی باید از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷از هیچ‌یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. (فرم ج سبز). متقاضی باید متأهل و یا سرپرست خانوار باشد.
افراد ذیل می‌توانند بدون شرط تاهل و بدون شرط سرپرست خانوار بودن در زمره متقاضیان واجد شرایط قرار گیرند: زنان مجرد مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن، مردان مجرد مشروط به داشتن حداقل ۴۵ سال سن، نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان، معلولین جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل  ۲۰ سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی، بیماران خاص بر اساس ضوابط وزارت بهداشت، مردان مجرد بین ۲۳ تمام تا ۴۵ سال تمام به شرط ارائه تعهدنامه محضری در خصوص ارائه سند رسمی ازدواج در زمان واگذاری واحد متقاضی باید دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت اخیر در شهر مورد تقاضا باشد.

سابقه سکونت برای مهاجرین از کلان شهرها به سایر شهرهای به یک سال کاهش می یابد. برای کارمندان دولت و نیروهای مسلح که به استناد حکم دستگاه و سازمان (ارگان) نظامی ذی ربط و روحانیونی که با تائید مرکز مدیریت حوزه های علمیه منتقل شوند (به استثناء استان تهران) این سابقه ملاک عمل نخواهد بود.تائید شرط سابقه سکونت کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح بر اساس تائیدیه معاونین منابع انسانی واحدهای تابعه استانی نیروهای مسلح طبق دستورالعمل مصوب ستاد کل نیروهای مسلح خواهد بود.

متقاضیان شهرهای جدید باید دارای سابقه سکونت حداقل ۵ سال اخیر در شهر جدید مورد تقاضا و یا در شهر مادر باشند.
متقاضی باید در ۵ سال اخیر، تسهیلات ساخت یا خرید مسکن از سیستم بانکی دریافت نکرده باشد.

متقاضیان واجد شرایط تائید شده در سامانه باید برای استفاده از واحدهای مسکونی این برنامه حائز این شرایط نیز باشند: نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و ...) و توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی بر اساس قیمت تمام‌شده طی مراحل ساخت.

ب - مدارک مورد نیاز در زمان ثبت نام:
بارگذاری تصویر کارت ملی متقاضی، بارگذاری تصویر شناسنامه متقاضی و افراد تحت سرپرستی، بارگذاری تصویر گواهی سرپرستی در صورت ضرورت
متقاضی باید پس از ثبت نام جهت بارگذاری تصاویر مدارک به بخش مشاهده و پیگیری درخواست در سامانه طرح های حمایتی مسکن وزارت راه و به آدرس saman.mrud.ir مراجعه کند.
پس از پالایش اطلاعات متقاضیان و با اطلاع رسانی های آتی، نیاز است اصل مدارک بارگذاری شده جهت تشکیل پرونده به ادارات کل راه و شهرسازی یا دیگر متولیان طرح های حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی ارائه شود.

ج - پایش و اطلاع‌رسانی:
متقاضی پس از ثبت نام نهایی، می‌تواند وضعیت تمامی مراحل کار خود را از طریق بخش «مشاهده و پیگیری درخواست» در سامانه طرح های حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی به آدرس saman.mrud.ir  پیگیری کند.
بررسی عدم دریافت زمین، مسکن و تسهیلات یارانه‌ای توسط متقاضی از طریق سامانه فرم «ج» وزارت راه صورت می‌پذیرد.

د- سایر شرایط ثبت نام در طرح های حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی:
متقاضی تمام شرایط فوق را مطالعه نموده و آن را می‌پذیرد
ثبت‌نام در سامانه طرح های حمایتی مسکن وزارت راه به معنای تأیید شرایط متقاضی و تعهد ارائه واحد مسکونی به متقاضی نیست.
هر زمان که واجد شرایط نبودن متقاضی برای دستگاه‌ و نهاد متولی اجرای طرح محرز شود، متقاضی از طرح جاری حذف شده و حق هیچ‌گونه اعتراض نخواهد داشت.
https://akhbarbank.com/vdcguw97.ak93w4prra.html
تازه ترین اخبار