۰
شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۵

پیش بینی بورس با ادامه فرسایش

وضعیت امروز و این هفته بورس با بررسی آخرین متغیرهای موثر داخلی و خارجی با ادامه فرسایش و فشار فروش و تشدید افت سهام خصوصا در گروه های کالایی پیش بینی شد.
پیش بینی بورس با ادامه فرسایش
به گزارش اخباربانک، هفته اول تابستان و تیر در حالی با تکرار همان وضعیت کجدار و مریز بازار هفته های گذشته و شاخص 1.5 میلیون واحدی و عدم اعتماد سرمایه گذاران و ... شروع می شود که کارگزاری آبان درباره اوضاع روزهای قبل و آینده اعلام کرد: بازار در هفته با افت و بی رمقی و کم حجمی همراه بود که عمدتا به دلیل رکود و افت بازارهای جهانی و ثبات نسبی دلار هرچند در قیمت های بالا بود.

سرکوب قیمت ها در بازار سهام و سیاست های اشتباه تصمیم گیرندگان، رکود کم سابقه ای را به بازار تحمیل کرده و این در حالی است که مهم ترین متغیرهای بازار در سطوح قابل توجه ای قرار دارند.

بازارهای جهانی هم با افت های سنگین محصولات همراه شدند که ناشی از ترس از رکود با کاهش نسبی تقاضا در چین و سیاست های انقباضی شدید فدرال رزرو بود و به نظر می رسد همچنان زیر سایه ترس از این موارد باشند. هرچند نفت به دلیل اختلال در عرضه، رفتار نسبتا با ثبات تری داشت.

در بازار ارز نیز سیاست های اخیر در کنار تلاش های مجدد اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام، دلار را در سقف های تاریخی آرام کرده است. اروپا که با جدیت زیادی به دنبال جایگزین کردن تامین کننده انرژی است، تلاش زیادی جهت رفع تحریم نفتی ایران در دستور کار قرارداده و در این میان تحرکات ملموسی از طرف روسیه از دیگر طرفین برجام که بازار انرژی را به عنوان ابزاری علیه اروپا استفاده می کند در روزهای اخیر دیده می شود.

همچنان تعارض منافع در میز مذاکرات قابل توجه است و باید دید که آیا سفر جوزپ بورل که از لحاظ ارزش زمانی و فنی از آخرین تلاش های دیپلماتیک احیای برجام به نظر می رسد، می تواند این بار گره از سرگیری مذاکرات پس از تیره شدن روابط ایران و آژانس را بگشاید و یا همچنان باید شاهد سکون شرایط بود.

با این اوصاف بازار سهام امروز احتمالا شاهد ادامه فرسایش و البته شدت گرفتن افت سهام خصوصا در گروه های کالایی خواهد بود که البته سرایت آن به جو عمومی کار چندان سختی نخواهد بود.

سدسازی های مدام با ابزارهای مختلف که صرفا در مسیر های صعودی صورت می گیرد بی اعتمادی و عدم جذابیت زیادی را  برای بازار به دنبال داشته و همین مسئله باعث شده تا بورس و سهام شرکت های صنعتی و خدماتی در شرایط تورمی به دارایی نه چندان جذاب تبدیل شود و انعکاس محرک های منفی شدت به مراتب بیشتری را داشته باشد.

نکته قابل توجه اینکه ابتکار تصمیم گیرندگان که با نیت حمایت از بازار صورت می گیرد، عموما پس از مدتی و به دلایل مختلف به معضلی تبدیل می شوند که از نمونه آنها می توان به تشکیل صندوق های مختلف با نام های گوناگون به جهت حمایت از بازار اشاره کرد که در برهه کنونی وجود چنین ارکانی صرفا به تشدید رکود در بازار منجر شده است.

به صورت کلی احتمالا بازار امروز جوی پرعرضه را سپری می کند و در صورت حمایت از نمادها در گروه های کالایی می توان به کاهش فشار فروش در نیمه دوم بازار خوش بین بود. قیمت نمادهای بزرگ بازار با توجه به سطح کنونی متغیرهای بنیادی زیاد نیست و هرچند بخش عمده ایی از  سهامداران بدون توجه به محاسبات قیمت و ارزش، صرفا بر اساس نوسانات کوتاه مدت تصمیم گیری می کنند اما نمی توان در وضعیت فعلی و با در نظر داشتن فصل مجامع، افت زیادی را به صورت تعادلی برای بازار در نظر داشت.

همچنین گزارش فروش ماهانه شرکت ها می تواند روند ماه های ابتدایی بازار را روشن تر سازد. گروه خودرو  و بانک و دیگر گروه های کوچکتر بازار نیز می توانند  توجه بیشتری را به خود جلب کنند.
https://akhbarbank.com/vdchvzn6.23n-xdftt2.html
تازه ترین اخبار