۰
سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۷

قیمت پراید رکورد شکست

رکنا: بازار خودرو این روزها حال و روز خوشی ندارد و به رغم روند صعودی نرخ ارز شاهد هستیم که خریداری در بازار خودرو دیده نمی شود و قیمت ها تنها روی کاغذ نوسان می کنند.
 
دلیل اصلی تبعیت نکردن بازار خودرو از بازار ارز را باید در انتظار متقاضیان خودرو برای برداشتن قفل از در ورود خودرو به کشور جست و جو کرد. طرف تقاضا با این دید که از سرگیری واردات خودرو سبب خواهد شد تا ریزش قیمت از بازار وارداتی ها آغاز شود و به تدریج کلان بازار خودرو را در بر بگیرد، چشم انتظار آیین نامه اجرایی واردات خودرو هستند. سیاست گذار خودرویی نیز به رغم تصویب کلیات طرح واردات خودرو به دلیل چالش تامین ارز مورد نیاز همچنان از انتشار آیین نامه واردات خودرو ممانعت می کند.

طرف تقاضا بعد از ابلاغ قانون ساماندهی صنعت خودرو توسط مجلس به دولت امیدوار شد که گره انتشار آیین نامه اجرایی برای واردات خودرو باز شود اما تاکید قانون یاد شده بر دست بالای بانک مرکزی برای تعیین منشا ارز مورد نیاز برای واردات خودرو و همچنین اولویت بندی برای واردات کالا از جمله خودرو توسط سیاست گذار پولی و بانکی به نوعی امیدها را ناامید کرد.

حال در این شرایط شاهد رشد کاغذی قیمت خودروها در بازار بدون مشتری هستیم. به نظر می رسد تا زمان تعیین تکلیف بحث واردات خودرو بازار همین روند را ادامه دهد.

بررسی ها نشان می دهد پراید ۱۱۱ با قیمتی حدود ۲۰۶ میلیون تومان در بازار داد و ستد می شود. کوییک R نیز با قیمتی نزدیک به ۲۲۶ میلیون تومان در دسترس خریداران قرار دارد. متقاضیان تیبا صندوقدار باید پیش از رفتن به بازار حساب خود را حدود ۱۹۵ میلیون تومان شارژ کنند. بنابراین تیبا صندوقدار فاصله چندانی تا قله ۲۰۰ میلیون تومانی ندارد و تداوم همین روند باعث خواهد شد این خودرو طی روزهای آینده وارد کانال ۲۰۰ میلیون تومانی شود.

محصول نوبرانه سایپا یعنی شاهین با قیمتی حول و حوش ۳۸۶ میلیون تومان در بازار حاضر است. فروشندگان ساینا معمولی برچسب ۲۱۷ میلیون تومان را روی خودروی خود نصب کرده اند. به نظر می رسد سمند LX که وارد کانال ۳۰۰ میلیون تومانی شده توانسته قیمت خود را در این کانال ثبیت کند و با قیمت حدود ۳۰۴ میلیون تومان خرید و فروش می شود. خریداران پژو ۲۰۶ تیپ دو برای در اختیار گرفتن این خودرو باید حدود ۳۰۶ میلیون تومان پرداخت کنند و دنا معمولی نیز ورود خود به کانال ۴۰۰ میلیون تومانی را جشن گرفته و با قیمت ۴۰۳ میلیون تومان در بازار حاضر است. 
https://akhbarbank.com/vdcdon0j.yt0kj6a22y.html
تازه ترین اخبار