۰
۱
يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۶

پیش‌بینی نفع بلندمدت و مضیقه کوتاه‌مدت حذف دلار

وزیر اقتصاد ‌با اعلام نفش دولت روحانی در گرانی چندبرابری کالاها ، گفت:دولت قابل پیش‌بینی کرده بود با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از ۶ کالای باقی مانده با نفع بلندمدت و مضیقه کوتاه‌مدت مواجه شود.
پیش‌بینی نفع بلندمدت و مضیقه کوتاه‌مدت حذف دلار
به گزارش اخباربانک، احسان خاندوزی در جلسه با اعضای شورای‌عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره اصلاح یارانه‌ها، گفت : تغییر سیاست حمایتی دولت به‌جای تخصیص پرفساد ارز ترجیحی به دلیل تحلیل اقتصادی و تأثیرات اجتماعی در درازمدت، مورد اجماع صاحب‌نظران بوده و در اسناد سیاست‌گذاری سال‌های گذشته نیز این اتفاق تأکید شده است.

وی افزود: از 24 قلم کالای مشمول ارز وارداتی سال 97  که ارزان بود 18 قلم مانند برنج، چای، اقلام مرتبط با گوشت قرمز در دوره دولت قبل حذف شد اما  حمایت دولت قبل از مصرف‌کننده وجود نداشت که باعث گرانی چندبرابری کالاها بدون وجود برنامه حمایتی شد. حذف 6 قلم کالای باقی مانده نیز در این دولت با هدف حمایت از مصرف‌کننده در کنار حذف این کالاها از فهرست حمایت ارز ترجیحی بود.

این وزیر ادامه داد: طبق قانون، دولت باید این 6 قلم باقی مانده را سال گذشته حذف می‌کرد ولی به‌دلایل مختلف به سال جاری موکول شد و از آن 6 قلم، نان و دارو نیز از فهرست کنار گذاشته شدند. حذف 4 کالای باقی مانده نیز در روزهای اخیر انجام شد که به‌دلیل مضطر بودن در مرحله آخر بود و سعی شد تبعات این موضوع با پرداخت مابه‌تفاوت قیمت‌ها به مردم جبران شود.

به گفته خاندوزی، دولت قابل پیش‌بینی کرده بود در این فرآیند با نفع بلندمدت و مضیقه کوتاه‌مدت مواجه خواهد شد اما برای کاهش فشار طرح به‌ویژه بر روی اقشار کم‌درآمد، متوسط و فقیر جامعه، تمهیدات جبرانی همچون پرداخت یارانه چندبرابری در نظر گرفته شد.
https://akhbarbank.com/vdch-mn6.23nmkdftt2.html
مشاهده نظر مخاطبان
Iran, Islamic Republic of
اونا وقتي حذف كردند خودشان كالا رو ٣٠٠درصد بالا نبردند فوقش توليد كنندگان و دلال ها صد درصد افزايش دادند يا به قول اماري ٤٢درصد
تازه ترین اخبار