۰
۲
چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۲

حجم نقدینگی به بالای 4000 هزار میلیارد تومان رسید

بنابر اعلام بانک مرکزی حجم نقدینگی در کشور در شهریورماه امسال با رشد قابل توجهی نسبت به پارسال به بالای 4000 هزار میلیارد تومان رسیده است.
حجم نقدینگی به بالای 4000 هزار میلیارد تومان رسید
به گزارش اخباربانک، حجم نقدینگی در شهریور سال گذشته ۲ هزار و ۸۹۵ هزار میلیارد تومان و در اسفند ۹۹ نیز سه هزار و ۴۷۶ هزار میلیارد تومان بود.

حجم نقدینگی در شهریور ماه امسال برابر چهار هزار و ۶۷ هزار میلیارد تومان شد که در مقایسه با شهریور سال گذشته ۴۰.۵ درصد رشد داشته است. همچنین نقدینگی در شهریورماه امسال در مقایسه با اسفند سال گذشته ۱۷ درصد افزایش یافته است.اقتصاد بدون رشد نقدینگی، معنایی ندارد و وجود این پدیده در اقتصاد ایران نیز امری غیرقابل انکار و طبیعی است. موضوع مهم، اما کمیت و کیفیت نقدینگی است.

مقدار نقدینگی نباید آن‌قدر بالا باشد که نتوان ارتباطی منطقی بین آن و شاخص‌های کلان اقتصای همچون «نرخ رشد اقتصادی» برقرار کرد.

دولت‌ها همواره سعی می‌کنند رشد نقدینگی را کنترل و آن را به مسیر درست هدایت کنند. هر دولتی که بتواند رشد نقدینگی را کنترل و آن را از روندی قابل قبول برخوردار و به سمت تولید هدایت کند، می‌تواند پیامدهای مثبتی از نظر رشد اقتصادی، افزایش اشتغال و کاهش تورم را برای کشور رقم بزند.
اما عدم کنترل و هدایت نقدینگی، رشد لجام گسیخته تورم را به دنبال دارد.
akhbarbank.com/vdcjtaeo.uqe8yzsffu.html
مشاهده نظر مخاطبان
Iran, Islamic Republic of
چرا این همه اقتصاد دان نمی توانند این پول های سرگردان را در بورس جهت بدهند و از صنایع حمایت کنند برای تولید
Iran, Islamic Republic of
تمام این نقدینگی را با ترفندی به بورس بکشید اما سرمایه های مردم را نسپزانید به آن برای تولید توسط شرکت ها جهت دهید
تازه ترین اخبار