تورم کشور چین به زیر 1 درصد رسید

20 شهريور 1400 ساعت 8:50

تورم چین در 12 ماه منتهی به آگوست به مثبت 0.8 درصد رسید. این نرخ تورم که 0.2 درصد کمتر از تورم ماه قبل و 0.1 درصد بیشتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۵.۹ درصد افزایش پیدا کرده است. این کمترین تورم ثبت شده پنج ماه اخیر در چین بوده است. مواد غذایی با تورم منفی ۰.۸ درصدی اصلی‌ترین عامل کاهنده تورم بوده است. تورم فرهنگ و آموزش ۳.۰ درصد و آب و برق ۱.۱ درصد اندازه‌گیری شده است.


به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز،در هشداری آشکار برای اقتصاد امریکا، شاخص خوشبینی به اقتصاد این کشور در هفته نخست ماه سپتامبر به ۴۸.۵ واحد رسیده که این رقم ۵.۱ درصد کمتر از رقم ثبت شده در ماه قبل است. با توجه به این روند انتظار می‌رود ورود جریان سرمایه‌های جدید به بخش‌های مختلف کندتر شده و دولت مجبور شود به‌طور مستقیم نقدینگی بیشتری به بازارها تزریق کند. کار بررسی لایحه پیشنهادی دولت برای تخصیص یک تریلیون دلار اعتبار در سنا بزودی آغاز می‌شود.

پس از ۱۱ ماه، روند صعودی ذخایر طلا و ارز چین متوقف شده و آن‌طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام کرده، میزان ذخایر ارزی این کشور با سه میلیارد دلار کاهش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و ۲۳۲ میلیارد دلار رسیده است. طی ماه‌های اخیر چین با اجرای سیاست‌های سخت‌گیرانه از خروج منابع ارزی تا حد زیادی جلوگیری کرده بود. تا پایان این ماه چین دارای ۱۱۳.۶۹ میلیارد دلار ذخایر طلا نیز بوده است که در مقایسه با ماه قبل ۶۸۰ میلیون دلار کمتر شده است.

انتظار می‌رود که رشد اقتصادی امریکا در سال‌جاری، یکی از بالاترین ارقام ثبت شده دو دهه اخیر باشد. با این حال این رشد احتمالاً به نیرومندی رشدی که پیشتر تصور می‌شد نخواهد بود: بانک گلدمن ساکس در گزارش جدید خود اعلام کرد پیش‌بینی رشد اقتصادی امسال امریکا را به ۵.۷ درصد کاهش داده که این رشد نسبت به برآورد قبل ۰.۲ درصد کمتر شده است. از چند هفته دیگر امریکا تزریق دوز سوم واکسن به گروه‌های حساس نظیر سالمندان را آغاز خواهد کرد.

شاخص اطمینان فعالان بخش خدمات امریکا به کمترین سطح دو سال اخیر رسیده و این مسأله آن هم پس از اوج‌گیری تورم، باعث نگرانی فعالان بازار شده است. در ماه جولای، این شاخص به ۵۵.۱۱ واحد رسید که نسبت به ماه قبل ۴.۸ واحد کمتر شده است. با وجود آن‌که تقاضای خارجی برای دریافت کالا و خدمات امریکایی به بالاترین سطح خود در سال‌جاری رسیده است، به نظر می‌رسد کرونا و تورم کماکان مایه نگرانی فعالان باشد بویژه آن که شمار قربانیان کووید-۱۹ در امریکا مجدداً رو به افزایش است.

آمارهای منتشره وزارت بازرگانی امریکا حاکی از بهبود نسبی وضعیت اقتصادی این کشور در حوزه تجارت خارجی است. تا پایان ماه جولای کسری تجاری امریکا به ۷۰.۱ میلیارد دلار رسیده که این رقم ۴.۳ درصد کمتر از ماه قبلی و ۲.۵ میلیارد دلار کمتر از چیزی است که پیشتر پیش‌بینی می‌شد. در این ماه میزان واردات امریکا با ۱.۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۲۳۶.۳ میلیارد دلار رسیده در حالی که صادرات با افزایش ۱.۳ درصدی، رقم ۲۱۲.۸ میلیارد دلار را به ثبت رسانده است.

در ادامه تنش‌های چین و امریکا، پکن دستور تعطیلی نمایندگی اتاق بازرگانی امریکا در منطقه چنگدو را صادر کرده است. با وجود همه اختلافات بین دو طرف، دو اقتصاد برتر جهان دارای بیشترین حجم روابط تجاری دوجانبه در جهان هستند. اختلافات بین امریکا و چین از اواخر دولت ترامپ که دو طرف دست به تعطیلی متقابل کنسولگری‌های یکدیگر زدند، با روی کار آمدن دولت جدید امریکا کمی فروکش کرده بود و حتی مقامات ارشد دو کشور دیدارهایی را با یکدیگر برای کاهش تنش‌ها انجام داده بودند.

با وجود کاهش نسبی کسری بودجه دولت امریکا پس از افزایش درآمدهای مالیاتی اما میزان بدهی‌های دولت این کشور تا پایان ماه آگوست به ۲۸ تریلیون و ۷۰۶ میلیارد و ۴۴۳ میلیون دلار رسیده است. میزان بدهی هر شهروند امریکایی تا پایان این ماه به طور متوسط ۸۶ هزار و ۱۵۷ دلار و میزان بدهی هر مالیات دهنده امریکایی به طور متوسط ۲۲۸ هزار و ۳۲۲ دلار بوده است. کسری بودجه دولت امریکا تا پایان ماه آگوست به سه تریلیون و ۱۰۲ میلیارد و ۵۶۷ میلیون دلار رسیده است.

نظرسنجی صورت گرفته توسط مؤسسه گالوپ نشان می‌دهد ۶۰ درصد مردم امریکا فکر می‌کنند وضعیت اقتصادی کشورشان در حال بدتر شدن است در حالی که تنها ۳۷ درصد پاسخ دهندگان معتقد به بهبود اوضاع بوده‌اند. این در حالی است که طبق نظرسنجی ماه قبل، ۵۴ درصد شهروندان امریکایی معتقد به بدتر شدن اوضاع بودند. از سوی دیگر شاخص اطمینان اقتصادی گالوپ نیز که بین منفی ۱۰۰ تا مثبت ۱۰۰ در نوسان است در ماه آگوست به کمترین سطح خود از فوریه سال قبل رسید.

سرانجام پس از مدت‌ها گمانه‌زنی، جروم پاول- رئیس بانک مرکزی امریکا- تأیید کرد که سیاست‌های حمایتی این نهاد در حال نزدیک شدن به پایان خود است. جروم پاول با بیان اینکه قرار نیست نرخ بهره خیلی سریع افزایش پیدا کند، از برنامه‌ریزی برای مدیریت تورم خبر داد و افزود: آن طور که ارزیابی‌های ما نشان می‌دهد، نرخ تورم در ماه‌های پیش رو از مقدار فعلی کمتر خواهد بود و یا دستکم ثابت می‌شود.

تاکنون بیش از ۲۲۳ میلیون و ۸۲۱ هزار و ۴۴۱ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۶۱۵ هزار و ۴۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با ۶۷۲ هزار و ۱۱۷ نفر، برزیل با ۵۸۴ هزار و ۴۵۸ نفر، هند با ۴۴۱ هزار و ۹۸۳ نفر، مکزیک با ۲۶۵ هزار و ۴۲۰ نفر و پرو با ۱۹۸ هزار و ۵۹۵ نفر بوده است.

گریگوری اندرسون - استراتژیست ارشد ارزی در مؤسسه بی‌ام او کپیتال مارکتس - گفت: بازارها در یک دوره گذار به سر می‌برند و خود را آماده دوران پس از حمایت‌های بانک‌های مرکزی می‌کنند. با افزایش نرخ بهره، دلایل بیشتری برای حمایت از دلار وجود دارد اما تقاضا برای آن نیز کمتر خواهد شد. متوجه خواهیم شد قرار است فدرال رزرو چگونه و با چه سرعتی تغییر مسیر دهد.

شاخص دلار (نرخ‌های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است) که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات دیروز با ۰.۱۵ درصد کاهش نسبت به روز ماقبل از آن در سطح ۹۲.۵۰۷ واحد بسته شد. (شاخص دلار معمولاً در برابر شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می‌شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا، شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای: یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا، دلار کانادا، دلار سنگاپور، فرانک سوییس، رینگت مالزی، ین ژاپن و یوان چین است)

نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۹۰ دلار اعلام شد.

ارزهای اروپایی

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۴۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۶ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۲ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۵۱ درصد کاهش به ۱۰۹.۷۰۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۳۵۷ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۵۵ یوان چین اعلام شد.


کد مطلب: 81852

آدرس مطلب: https://www.akhbarbank.com/news/81852/تورم-کشور-چین-زیر-1-درصد-رسید

پایگاه خبری تحلیلی اخباربانک
  https://www.akhbarbank.com