۰
سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۸

ربیعی: قیمت دلار بین ۱۱ تا ۱۷هزار تومان می‌شود

سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران وعده داد که قیمت دلار در آینده کاهش می‌یابد.
ربیعی: قیمت دلار بین ۱۱ تا ۱۷هزار تومان می‌شود
به گزارش اخباربانک، علی ربیعی در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد با اشاره به مذاکرات وین اعلام کرد: امید می رود بزودی دور نهایی مذاکرات برگزار و گفت و گوها قبل از پایان مهلت قانونی به نتیجه برسد. همانقدر که عجله ای در مذاکرات وجود ندارد با فرسایشی شدن مذاکرات هم مخالفت شدید و بر اتمام مذاکرات در زمان باقیمانده تمرکز وجود دارد.

تصویب لوایح CFT و پالرمو در صورت احیای برجام تقویت می شود
تصویب لوایح باقیمانده FATF بطور اصولی ارتباطی به مذاکرات وین برای احیای برجام ندارد و پرونده مستقلی است که تصمیم گیری در مورد آن در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام است. امید به تصویب لوایح CFT و پالرمو در صورت احیای برجام تقویت خواهد شد اما تصمیم نهایی در این زمینه بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

مشارکت حداکثری در انتخابات ضرورت عبور از دوره پساتحریم است
مشارکت حداکثری در انتخابات، ضرورت عبور موفق از بحران‌های امروز در جهان پرتلاطم ظالمانه در دوره پساتحریم است. فارغ از اینکه نتیجه آرا چه خواهد بود، مشارکت میراث گرانبهایی است از زحمات، تلاش‌ها، زندان‌ها، تبعید‌ها و خون‌هایی که خاک وطن را لاله‌گون کردند و جمهوریت را برای فرزندان ایران برجای گذاشتند.

احقاق حقوق ایران از اقتصاد جهانی و کسب جایگاه در منطقه و جهان در دوران پساتحریم، آسیب‌ دیدگی‌های اقتصادی و روانی ناشی از جنگ تحمیلی و کرونا، نیازمند دولتی با سرمایه اجتماعی بالا و اعتماد روزافزون شده بین جامعه، مردم و دولت است.

در صورت مشارکت غیرحداکثری، دولتی که پشتوانه اعتماد اکثریت جامعه را نداشته باشد برای حل مسائل درهم تنیده داخلی و خارجی، دچار مشکل خواهد شد. بنابراین برای امروز و فردای ایران، مشارکت امری حیاتی است.

آنچه در این روز‌ها در گفت‌وگو‌های سیاسی به چشم نمی‌خورد و بطور عجیب، آگاهانه و عامدانه توسط برخی‌ها دچار فراموشی شده، جنگ بزرگ اقتصادی و توام شدن آن با همه گیری کرونا است. این تحریف فقط ندیدن تلاش‌های دولت نیست بلکه نادیده انگاشتن مقاومت عظیم مردمی است. برخی ظاهرا چیزی جز منفی انگاری و تخریب دولت نیافته‌اند.

ارزیابی ۸ ساله دولت بدون توجه به آثار جنگ اقتصادی مثل آن است که مدیریت کشور در دهه ۶۰ بدون آثار جنگ تحمیلی ارزیابی شود. آغاز به کار دولت با رکود تورمی بی‌سابقه و انزوای مطلق در عرصه بین المللی همراه بود. به طوری که رشد اقتصادی در سال ۹۱ و ۹۲ به منفی ۷.۷ و ۰.۳ درصد و نرخ تورم  به ۳۰.۶ و ۳۴.۷ درصد رسیده بود.

تدابیر دولت یازدهم در همان شش ماه اول باعث شد تا سال ۹۳، سال خروج از رکود همراه با افت شدید نرخ تورم باشد. به طوری که در آن سال، نرخ تورم به ۱۵.۶ درصد و نرخ رشد اقتصادی به ۳.۲ رسید. این در حالی بود که مذاکرات هسته‌ای در جریان بود و هنوز نتیجه نرسیده بود.

متوسط صادرات نفتی به قیمت ثابت سال ۹۶ در دولت دهم ۸۵.۵ میلیون دلار، دولت یازدهم ۵۲.۶ و دولت دوازدهم ۳۶ میلیون دلار بود. چرا نمی‌گویند به درآمد‌های ارزی افسانه‌ای دسترسی نداشتیم؟ متوسط صادرات غیرنفتی به قیمت ثابت سال ۹۶در دولت دهم ۲۶.۶ میلیارد دلار، دولت یازدهم ۳۱.۳ و دولت دوازدهم ۳۰.۱ میلیارد دلار بود.

به چشم انداز لغو همه تحریم‌های برجامی و فرابرجامی با نتایج عزتمندانه نزدیک شده‌ و دولت با استفاده از فضای تحریم شکنی اولیه و سرمایه گذاری‌های صورت داده، تولیدات صنعتی از قبیل فولاد، پتروشیمی ،خودکفایی بنزین و هزاران طرح عظیم از جمله انتقال آب خلیج فارس را سامان داده است. قطعا آثار این سرمایه گذاری‌ها در سال‌های آینده بر وضعیت اشتغال و بهبود اقتصاد ایران تاثیر خواهد گذاشت.

ایران تحت هر شرایطی به تعهدات بین المللی پایبند است
ایران طی سال‌های گذشته که دولت آمریکا از برجام بطور یک جانبه خارج شد و تحریم‌های تازه‌ای بر خلاف مقررات و تعهدات علیه ایران وضع کرد، نشان داده تحت هر شرایطی به تعهدات بین المللی پایبند است. برخلاف آمریکا که کارنامه سیاهی در عدم پایبندی به تعهدات و توافقات بین المللی دارد، ایران تاکنون از هیچ یک از توافق‌های بین المللی خارج نشده و تعهدات را نقض نکرده است.

 تا زمانی که همه طرف‌های برجام به تعهدات  پایبند بمانند، می‌توانند مطمئن باشند ایران هم از تعهدات عدول نخواهد کرد. پایبندی به تعهدات و احترام به حقوق و قوانین بین المللی یکی از اصول ثابت سیاست خارجی ایران است که با تغییر دولت‌ها دچار تغییر و دگرگونی نمی‌شود.

مردم باید بدانند جریان‌هایی که به دولت می‌تازند و ادعا می کنند کشور را بهتر اداره می‌کنند، چگونه مملکت را درشرایط تحریم و در دوره‌ای که ترامپ قصد فروپاشی ایران را داشت، اداره می‌کردند؟ باید به مردم توضیح بدهند در موقعیت توام‌شدن تحریم‌ها با کرونا که اقتصاد جهان را دچار مشکل کرد، چگونه می توانستند کشورداری کنند و طرح آنها چه بود؟

اگر درآمد قابل دسترس نفتی دولت از ۱۰۰ میلیارد دلار به کمتر از ۵ میلیارد دلار رسید، برنامه‌ آنها برای اداره کشور چه خواهد بود؟ به مردم بگویند اگر همان درآمد اندک نفتی را هم نداشته باشند، چطور می خواهند امور را تمشیت کنند؟

ای کاش سوال می‌شد اگر در شرایط عدم تعادل اقتصادی، کمبود ارز و هجوم نقدینگی به سمت خرید ارز قرار بگیرند برای دفاع از زندگی و معاش مردم به جز ارز ترجیحی چه کار دیگری می توانستند انجام دهند؟ در نظرگرفتن ارز ترجیحی در آن شرایط درست‌ترین تصمیم گیری بود.

در تحریم با مشاهده همه متغیر‌ها و واقعیت‌ها و قصد خارجی از سوی دولت ترامپ برای شوراندن مردم، کسی نمی‌تواند تصمیم گیری ساده اندیشانه کند . می‌دانستیم دلار ۴۲۰۰ مشکلاتی دارد اما منتقدین بگویند اگر آنها به جای این دولت بودند، چگونه می‌توانستند در آن شرایط دشوار، تلاطم روزانه قیمت‌ها و طرح ونزولایی کردن ایران مدیریت کنند؟

کاش پاسخ می‌دادند در زمان تحریم، فقدان سرمایه گذاری خارجی، بی‌ثباتی سرمایه‌گذاری در داخل، عدم تعادل ارز، چگونه طرح های اقتصادی بزرگ را طراحی و ایجاد اشتغال می‌کردند؟ با مقاومت مردم و دولت، دیوار‌های تحریم در حال فروریختن است و دولت بعدی، قطعا مشکلات اقتصادی دولت فعلی را نخواهد داشت.

قیمت واقعی ارز، کاهش تورم و واکسیناسیون دز دومی ها
قیمت واقعی ارز، نرخ فعلی نیست و بین قیمت ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان خواهد ایستاد. تورم و قیمت کالای وارداتی هم با ثبات قیمت ارز کاهش پیدا خواهد کرد. 

قرار بود محموله ۳ میلیون دُز واکسن وارد شود که با تأخیر مواجه شد. برای اینکه دز دومی‌ها دچار مشکل نشوند تصمیم گرفته شد به جای آغاز واکسیناسیون گروه سنی جدید دز دومی‌ها تکمیل شوند. دو واکسن پاستور و برکت در آستانه ورود به نظام سلامت هستند و یکباره برنامه واکسیناسیون را با پرش اساسی مواجه خواهد کرد.
akhbarbank.com/vdcayina.49nwe15kk4.html
تازه ترین اخبار