۱
سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۹
برای بهبود کفایت سرمایه؛

افزایش سرمایه ۴۰۰ درصدی موسسه ملل در راه است

افزایش سرمایه ۴۰۰ درصدی موسسه اعتباری ملل جهت بهبود کفایت سرمایه در راه است.
افزایش سرمایه ۴۰۰ درصدی موسسه ملل در راه است
به گزارش خبرنگار اخبار بانک، یکی از موانع بانک شدن موسسه اعتباری ملل بهبود کفایت سرمایه می باشد که این موسسه برنامه‌هایی برای آن در پیش دارد.

پیشی‌بینی می‌شود منابع موسسه اعتباری ملل در سال‌جاری ۶۰ درصد رشد داشته باشد. این خبر را محمدرضا مروجی، قائم‌مقام موسسه اعتباری ملل اعلام کرد.

 وی میزان رشد مصارف را به نسبت رشد منابع دانست و گفت: در سال گذشته نیز ۵۱ درصد رشد در جذب منابع داشتیم، اما این رقم در تسهیلات ۲۶درصد بوده است.

مروجی میزان افزایش درآمد موسسه اعتباری ملل در سال‌جاری را نیز ۲۰ درصد عنوان کرد.

موسسه اعتباری ملل به عنوان یکی از موسسات قدیمی ‌با پیشینه‌ای بیش از 30 سال در پی اخذ مجوز و تبدیل شدن به بانک است.

در این راستا یکی از اقدامات این موسسه افزایش سرمایه و به تناسب آن بهبود کفایت سرمایه است.

سرمایه موسسه در سال گذشته نیز به 1‌0هزار میلیارد ریال افزایش یافت. در این اطلاعیه‌ای که در پایان فروردین ماه سال گذشته منتشر شد، اعلام شده با توجه به ماده ۳ دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، گزارش توجیهی پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ 6هزارمیلیارد ریال به مبلغ ده‌هزار میلیارد ریال از محل آورده نقدی سهامداران ارائه شده است.

سرمایه ثبتی این موسسه ده‌هزار میلیارد ریال است که قصد دارد این سرمایه را چهاربرابر افزایش دهد و از محل تجدیدارزیابی دارایی‌ها و سود انباشته و آورده نقدی به چهل‌هزار میلیارد ریال برساند، با این رقم کفایت سرمایه موسسه نیز بهبود می‌یابد.

  این افزایش سرمایه برای دستیابی به اهداف توسعه‌ای موسسه، افزایش توان رقابت‌پذیری، افزایش نسبت کفایت سرمایه و همچنین کاهش ریسک ناشی از آن است که در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸به تصویب هیات‌مدیره رسیده است.

 جمع درآمد اعطایی از ابتدا تا پایان اسفند ماه سال 1399 به میزان 39‌هزار میلیارد ریال بوده که با احتساب 28هزار میلیارد ریال جمع سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری این موسسه، تراز مثبت موسسه اعتباری ملل در سال 99 به 11هزار میلیارد ریال می‌رسد.

درآمد تسهیلاتی موسسه اعتباری ملل تا پایان بهمن ماه سال گذشته به 35‌هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری 22هزار میلیارد ریالی توانست تراز مثبتی بیش از 12هزار میلیارد ریال را ثبت کند.
مانده سپرده‌های سرمایه‌گذاری موسسه اعتباری ملل در دوماه ابتدای سال‌جاری نیز به رقم 250‌هزار میلیارد ریال رسید.

این در حالی است که این میزان در پایان اسفندماه سال گذشته 229‌هزار میلیارد ریال بوده است. این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته بیش از 65درصد رشد داشته است.

در بخش قرض‌الحسنه با جذب 13‌هزار و 476 میلیارد ریال  شاهد رشد 102 درصد است.

مانده تسهیلات اعطایی نیز رقم 207هزار میلیارد ریال برای پایان اردیبهشت ماه ثبت‌شده که در مقابل 188هزار میلیارد ریال در پایان اسفندماه از رشد منابع ومصارف موسسه در دو ماه گذشته حکایت دارد.

همچنین این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 30درصد رشد داشته است. در این دوره تسهیلات قرض‌الحسنه با رشد 83 درصدی به رقم 5هزار و 664 میلیارد ریال رسید.

بررسی آمارها در دو ماه اردیبهشت ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته  نشان می‌دهد منابع سپرده‌ای 65 درصد افزایش داشته  است . موسسه اعتباری ملل در دوره یک ماه اردیبهشت 1400 در مجموع 3هزار و 216میلیارد ریال  درآمد از محل تسهیلات اعطایی کسب کرد و در مقابل 3هزار و 767 میلیارد ریال  سود به سپرده‌های سرمایه‌گذاری اختصاص داد.

 براین اساس موسسه اعتباری ملل در دو ماه نخست امسال 6هزار و 795 میلیارد ریال  درآمد تسهیلاتی کسب کرده و 7هزار و 104 میلیارد ریال سود به سپرده‌های سرمایه‌گذاری اختصاص داده است. موسسه اعتباری ملل یکی از آخرین  موسسات اعتباری با قدمتی بیش از 30 سال است.
akhbarbank.com/vdcfetdc.w6dxvagiiw.html
تازه ترین اخبار