۰
سه شنبه ۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۰

افزایش تعداد فروشنده‌ها در بازار ارز

سیر نزولی قیمت‌ها در بازار ارز از هفته‌های گذشته آغاز شده و درحالی همچنان ادامه دارد که باردیگر چشم بازاری‌ها به مذاکرات دوخته شده و هر خبری از مذاکرات بیرون بیاید مستقیماً در این بازار اثر می گذارد.
تسنیم: خوش‌بینی‌ها به دور جدید مذاکرات هسته ای موجب شده تا بازار طلا و ارز شاهد ریزش قیمت‌ها باشند؛ جو روانی حاکم در بازار موجب شد تا قیمت دلار توان مقاومت در کانال 24 هزار تومان را از دست بدهد،دلار چند روزی است که در کانال 23 هزار تومان درجا می زند.

تغییر کانال در بازار سکه نیز تا حدودی مشاهده می شود؛ دیروز برای ساعتی قیمت سکه از کانال 10 میلیون تومان به 9 میلیون تومان بازگشت ولی خیلی روی این کانال دوام نیاورد و بازهم به کانال 10 میلیونی برگشت.

گفت‌وگوی خبرنگار تسنیم با تعدادی از صراف‌های خیابان فردوسی بیانگر آن است که باوجود تعطیلی بازار به دلیل محدودیت‌های کرونایی ولی بازهم با کاهش قیمت‌ها، بر تعداد فروشنده ها در بازار افزوده شده و خریداری برای ارز در روزهای اخیر وجود نداشته است.

صراف‌ها می گویند: بازار شُل است و تا مشخص شدن تکلیف مذاکرات احتمالاً همین روند را طی خواهد کرد البته اگر صرافی‌های بانکی و بازار متشکل اجازه دهند!

گلایه اصلی صراف‌ها از قیمت‌هایی است که همزمان با روزهای ریزشی بازار از سوی صرافی‌های بانکی و بازار متشکل اعلام می شود؛ آنها می گویند امروز قیمت دلار می توانست با توجه به اخبار موجود و جو روانی حاکم در بازار 23 هزار تومان شود ولی قیمت هایی که در آغاز معاملات از سوی بازار متشکل اعلام شد،‌ مانع ریزش بیشتر قیمت‌ها شد؛ دلار هم اکنون بین 23 هزار و 600 تومان تا 23 هزار و 700 تومان در نوسان است.

صراف‌ها و فعالان بازار تأکید دارند: در روزهایی که بازار ریزشی است، چشم‌ها به قیمت‌هایی دوخته می شود که از بازار متشکل و صرافی های بانکی بیرون می آید، و اگر این قیمت‌ها برخلاف جهت بازار در ساعات پایانی روز قبل باشد،‌ به بازار سیگنال داده می شود.

قیمت طلا، سکه و دلار
در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم ۹۹۵ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۰ میلیون تومان و قیمت دلار ۲۳ هزار و ۶۵۰ تومان است.

در بازار داخلی قیمت طلای 18عیار هر گرم 995 هزار تومان، قیمت دلار 23 هزار و 650 تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 10 میلیون تومان وقیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز 9 میلیون و 900 هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان هم اکنون، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 5 میلیون و 500هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 3 میلیون و 600 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای 18عیار در هر گرم هم 995 هزار تومان، قیمت طلای 24عیار در هر گرم یک‌میلیون و 328 هزار تومان و هر مثقال طلا 4 میلیون و 310 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

در بازار ارز هم اکنون قیمت دلار 23 هزار و 650 تومان، قیمت یورو 28 هزار و 700 تومان و درهم امارات 6 هزار و 540 تومان اعلام شده است.

به اعتقاد کارشناسان دو باور در بازار ارز وجود دارد که موجب نوسانات قیمتی می شود،‌نخست اینکه با مذاکره و بازگشت به برجام و ... قیمت ارز کاهش چشم گیری خواهد داشت و دوم اینکه حتی مذاکره هم نمی تواند مانع از واقعیات موجود اقتصاد ایران شود و امکان کاهش چشم گیر قیمت ارز وجود ندارد و نهایتا دلار در کانال 23-22 هزار تومان جا خوش می کند.
akhbarbank.com/vdcdnz0j.yt0z56a22y.html
تازه ترین اخبار