۰
۱
دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۴

بازار سرمایه برای ورود پول های بزرگ آماده نیست

یک تحلیل‌گر بورس معتقد است: هنوز اصلاح قیمتی به زمان شاخص، تمام نشده و بورس برای ورود پول های بزرگ هنوز آماده نیست.
در هفته ها و روزهایی که شاخص ‌کل بورس جامه سرخ بر تن کرده است، برخی ها معتقدند برای درمان این آشفتگی بایستی نرخ سود بانکی کاهش یابد تا نقدینگی از سپرده های بانکی راهی بورس شود. اما این باور از نگاه بسیاری از کارشناسان اقتصادی مردود است. زیرا ممکن است با کاهش نرخ سود بانکی، تاثیر نسبی در روند مثبت بازار سرمایه را شاهد باشیم، ولی قطعا این اثر تنها در بورس نیست بلکه در بازار کالا و مسکن، خودرو، ارز و ... هم رشد قیمت اتفاق خواهد افتاد و نتیجه این روند، یعنی دوباره بروز شوک در اقتصاد را شاهد خواهیم بود که در نهایت باعث رونق بازار سفته بازی و دلالی و ضرر و زیان به بازار سرمایه و ریزش شاخص بازار خواهد شد.

از سویی وقتی نرخ سود کاهش یابد نقدینگی بالا می رود و نهادهای ناظر به بانک مرکزی فشار وارد می کنند که چرا نقدینگی رشد کرد و کاری نمی کنید؟ بنابراین مسیر کاهش نرخ سود در جهت رونق بازار سرمایه، از جمله تصمیماتی است که نیازمند نگاه کلان به تمام ابعاد اقتصادی و پولی کشور است.

در این‌باره مسعود اسلامی؛ تحلیل گر و مدرس بازارهای مالی اظهار داشت: با کاهش سود بانکی، مقصد بعدی که برای پول های خارج شده از بانک ها در نظر گرفته خواهد می شود، مواردی همچون مسکن، خودرو، ارز، طلا و حتی ارزهای دیجیتال خواهد بود.

وی افزود: در وضعیت فعلی کشور با توجه به تحریم های اعمال شده، پول های خارج شده از بانک ها تمایلی به تولید نخواهند داشت و اگر این پول ها به سمت بازار خودرو، مسکن، ارز و طلا سوق داده بشوند، باعث افزایش قیمت در این بازارها خواهد شد و همچنین باعث تلاطم در جامعه و افزایش تورم خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی گفت: برای اینکه بررسی کنیم و ببینیم که آیا این پول ها وارد بازار سرمایه خواهند شد یا خیر؟ باید شاخص بازار سرمایه را مورد بررسی قرار دهیم. با بررسی شاخص بازار سرمایه به این نتیجه می رسیم که هنوز اصلاح قیمتی به زمان شاخص، تمام نشده و برای ورود پول های بزرگ هنوز آماده نیست.

وی تاکید کرد: پول های بزرگ در وسط روندهای نزولی به هیچ عنوان وارد بازار سرمایه نمی شوند. باید بازار بعد از اصلاح قیمتی و اصلاح زمانی بستر را برای ورود پول های بزرگ آماده بکند که هنوز این اتفاق نیفتاده و هنوز بستر برای ورود پول های بزرگ در بازار سرمایه وجود ندارد.

اسلامی در مورد راهکار برای بهبود وضعیت بازار سرمایه اظهار داشت: در چند وقت اخیر با بررسی عرضه و تقاضا مشاهده می کنیم که عرضه سنگین یا فروش سنگینی در بازار سرمایه نداریم. مشکل بورس در این مقطع زمانی می تواند به نبود تقاضا و نبود خریدهای بزرگ مربوط باشد، که این هم به دلیل تمام نشدن اصلاح شاخص است. البته این راه هم باید در نظر داشته باشیم که دستکاری در بازار سرمایه، روند اصلاحی را طولانی تر خواهد کرد. اینگونه که هرگونه تغییر در روند طبیعی بازارهای مالی در کوتاه مدت می تواند آن هدفی که در ذهن داریم را محقق کند ولی قطعا در میان مدت و بلندمدت پاسخ عکس خواهد داد. آخرین دستکاری در بازار سرمایه، تغییر دامنه نوسان بود که به جز اینکه نقدشوندگی بازار سرمایه را تحت تاثیر منفی قرار داده، خروجی دیگری نداشته است. در حقیقت نقدشوندگی در اکثر سهم ها، نزدیک به صفر شده است. دستکاری فقط این مسیر را عوض می کند، ولی نتیجه همان خواهد بود که باید اتفاق بیفتد.

وی افزود: باید منتظر اتمام اصلاح شاخص از لحاظ قیمتی و زمانی باشیم. بعد از اتمام، قطعا ورود پول و قطعا رشد شاخص را شاهد خواهیم بود.
akhbarbank.com/vdcdjj05.yt0nx6a22y.html
مشاهده نظر مخاطبان
مالباخته بورس
Iran, Islamic Republic of
نکبت گریبانگیر اقتصاد ما همین تحلیل های آبکیه!اراجیف چرا می بافید!به عینه دیدیم بیش از 500هزار میلیارد دولت از بازار سرمایه خارج کرد .مجوز برداشت از صندوق توسعه هم که صادر نشد .برای جبران کسری. بودجه دولت اوراق قرضه دوساله هم که فروخته شد .حالا در استانه تحویل وتغییر وتحول در دولت هستیم .اساسا هیچ فعالیتی رونق نداره الا دلالی !از دارو گرفته تا بیت کویین!خدای اسمان یکی است اما خدایان تصمیم گیرنده وسخنگو ومدعی نمایندگی خدا در ایران به تعداد تریبونهای در دسترس حضرات وبه کیفیت وکمیت مریدانشون است .بازار سرمایه عرصه چپاول وغارت سرمایه های ملی ومردمی توسط گروههای مافیای ارام گرفته در آغوش نظام ودولت وایادیشان است .بانکها سپرده ها را چذب میکنند اما یک ریال حمایت از بازار سرمایه میکنند!؟خیر چرا چون بازار های موازی دلالی در ایران بسیار است .بانکها هم به بقتی خویش می اندیشند . حمایت یعنی باز گرداندن کل مبالغی که از بازار سرمایه به غارت ویغنا برده شده.که باتوجه به عمر کوتاه دولت فعلی وبی برنامه گی نظام ودولت آشفته بعدی حداقل تا یکسال اینده به هیچ.وجه بازار سرمایه رنگ سبزی وطراوت به خود را نخواهد دید .کشور ما در هر جمعه برای کل دنیا خط ونشان میکشه!یه صاحب واحد منطقی سخنگو که نداره!هر کسی از هر گوشه به خودش اجازه میده اتش به اختیار حرف مفت بزنه!یه دولت رسمی داریم صد تا دولت موثر غیر مسول ورراج در کل کشور .
تازه ترین اخبار