۰
۲
کارمزدهای خدمات بانک‌ها و موسسات اعتباری از اول آذر ماه فقط ۲۰ درصد افزایش پیدا می کند.
کارمزدهای خدمات بانکی فقط ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد!
به گزارش خبرنگار اخباربانک، بالاخره پس از حدود ۴ سال بانک مرکزی به افزایش کارمزد های خدمات بانکی نیز رضایت داد.
 در حالی که در این مدت قیمت بسیاری از کالاها و خدمات چندین برابر شده اما بانک مرکزی در میان تعجب کارمندان شبکه بانکی نرخ خدمات را تنها ۲۰ درصد افزایش داده است.

 این در حالی است که در بسیاری از خدمات ارائه شده توسط بانک ها و موسسات اعتباری هزینه ارائه خدمت بسیار بیشتر از کارمزد می باشد.

 از نکات جالب توجه در کارمزد های بانکی غیر رند بودن بسیاری از خدمات می باشد.

 به عنوان مثال برخی کارمزدها ۶۰۰ تومانی و حتی ۷۲۰ تومانی نیز در کارمزدهای جدید دیده می شود!

 این در حالی است که حتی مشتریان نیز از بابت این غیر رند بودن کارمزدها نیز به نوعی اذیت شده و آنها نیز حاضر به برداشت کارمزد بیشتر جهت هستند.

کارمزد های جدید از اول آذرماه در شبکه بانکی اجرایی می شود.

بر این اساس، کارمزد عملیات کارت به کارت به عنوان یکی از پرکابردترین خدمات بانکی از ۵۰۰ به ۶۰۰ تومان به ازای هر یک میلیون تومان افزایش یافت و در صورت افزایش هر یک میلیون تومان در فرایند کارت به کارت معادل ۲۴۰ تومان به این مبلغ افزوده خواهد شد. 

برای اطلاع از موجودی کارت باید چه قدر کارمزد بدهید؟
با توجه به اینکه کارمزد خدمات بانکی هزینه‌های اسمی به منظور تنظیم و نگهداری حساب‌های مختلف و خدمات معاملات جزئی برای مشتریان خرده فروشی و تجاری است و براساس میزان هزینه تمام شده خدمت بانکی محاسبه می‌شوند؛ بررسی بخشنامه جدید بانک مرکزی بیانگر این است که هزینه اعلام مانده کارت و در صورت حساب ۱۰ گردش آخر معادل ۲۴۰ تومان و اعلام مانده کارت از طریق خودپردازها به قیمت ۱۲۰ تومان خواهد بود. 

این در حالی است که پیش از اعلام مانده کارت از طریق خودپردازها معادل ۱۰۰ تومان بوده است. 

علاوه براین، کارمزد اعلام ۱۰ گردش آخر کارت شناسایی، صدور انواع کارت مغناطیسی و دریافت حضوری و غیرحضوری قبوض به ترتیب ۱۵۰، ۶۰۰۰، ۲۴۰۰ و ۱۲۰ تومان می‌شود.

کارمزد صدور دسته چک چقدر است؟ 
همچنین، مشتریان بانک‌ها باید از آذرماه به ازای صدور دسته چک به ازای هر برگ معادل ۲۰۰ تومان کارمزد پرداخت کنند که این رقم به اضافه هزینه تمبر محاسبه شده و پیش از این، کارمزد صدور دسته چک ۱۲۰ تومان بوده است.

از سوی دیگر، ارائه صورت حساب سال جاری هر صفحه ۶۰۰ و برای سال‌های گذشته به ترتیب ۶۰۰ و ۷۲۰ تومان هزینه دارد که این ارقام پیش از این، ۵۰۰ و ۶۰۰ تومان بوده‌اند.

طبق این گزارش، از آذر ماه باید برای صدور رمز جدید کارت بانکی در شعبه ۱۰۰۰ تومان پرداخت کرد و نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که پیش از این بانک مرکزی دستوری مبنی بر دریافت خدمات الکترونیکی بانک چون پایا و ساتنا ابلاغ نکرده بود اما حالا طبق مصوبه‌ای که از آذر ماه اجرا می‌شود، کارمزد انتقال وجه بین‌بانکی پایا یک صدم مبلغ تراکنش با کف ۲۰۰ تومان و تا سقف ۲ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود. 

همچنین،  کارمزد انتقال وجه بین‌بانکی ساتنا نیز ۲ صدم درصد مبلغ تراکنش تا سقف ۲ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.

خدمات پایا و ساتنا چیست؟ 
براین اساس، پایا یک سیستم تبادل اطلاعات بانکی است که به بانک‌ها اجازه می‌دهد تمامی تبادلات بین بانکی مشتریان خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند. کاربرد اصلی این سامانه، مکانیزه کردن پرداخت‌های خرد بین بانکی با تعداد انبوه برای مشتریان است که پس از تکمیل مراحل پیاده سازی، ارائه خدمات از طریق اینترنت را نیز میسر می‌سازد و به کمک این سامانه، بانک‌های عضو آن می‌توانند بنا به درخواست مشتری، دستور واریز و یا برداشت وجوه در حساب‌های سایر بانک‌ها صادر کند. بانک مرکزی با پیاده سازی این سامانه، امکان حواله الکترونیکی پول از حسابی در یک بانک به حسابی در بانک دیگر (بین بانکی) را فراهم کرده است و مشتریان بانک‌ها با استفاده از پایا می‌توانند پول را از حساب خود به حسابی در بانک دیگر به صورت الکترونیکی حواله کنند.

از سوی دیگر، ساتنا سامانه‌ای الکترونیکی است که پردازش و تسویه تراکنش‌های بین بانکی و دستور پرداخت‌های فوری را به صورت انفرادی و آنی انجام می‌دهد. در این سامانه مشتریانی که در بانک ملی دارای یکی از انواع حساب (جاری، پس انداز و کوتاه مدت) هستند، می‌توانند نسبت به انتقال وجوه (مبالغ بیش از ۱۵ میلیون تومان) به حساب خود یا سایر افراد در سایر بانک‌ها اقدام کنند.

هزینه سرویس پیامکی بانک چه قدر است؟ 
سامانه ذکر شده به مشتریان یک بانک این امکان را می‌دهد تا با مراجعه به شعب بانک خود یا از طریق سامانه اینترنتی بانک حواله‌هایی با مبالغ بیش از ۱۵ میلیون تومان را به هر حسابی در هر بانکی انتقال دهند که مزایای بکارگیری ساتنا را می‌توان امنیت، سرعت و سادگی انجام عملیات آن نام برد. 
در آخر لازم به ذکر است که افتتاح حساب از جمله خدمات بانکی بدون هزینه و کارمزد است و هزینه ارسال پیامک برای اطلاع رسانی با گرفتن رضایت مشتری معادل ۳۰ تومان به اضافه هزینه پیامک و حق اشتراک سالیانه خواهد بود. 
 
akhbarbank.com/vdchvknq.23nqvdftt2.html
مشاهده نظر مخاطبان
س
Iran, Islamic Republic of
با سلام کارمزد وصول چک عادی هم 12000 ریال شده که این 2000 ریالی نه توسط ارباب رجوع وجود داره و نه توسط متصدی بانک مبلغ 3000ریالی یا حتی 5000ریالی وجود داره تا این کارمزد رو کسر کنه.
شهروندتهرانی
Iran, Islamic Republic of
بخاطر اجحاف های بانک مرکزی وبخصوص رئیس بانک مرکزی حساب بلند مدت خودم دربانک رابستم وخودم رانچات دادم..چرا مردم را اینقدر از بانکها متنفر میکنید؟
تازه ترین اخبار