سرقت میلیاردی از حساب‌های بانکی شهروندان

22 مهر 1399 ساعت 9:38


شرق: باند کلاهبرداران فیشینگ که با ساخت درگاه جعلی اینترنت بانک ۲۰ میلیارد ریال از حساب مردم سرقت کرده بودند، متلاشی شد.

۳۱ شهریور یکی از شهروندان به پلیس فتای تهران مراجعه و اظهار کرد در حال انجام تراکنش بانکی از طریق اینترنت بانک بودم که ناگهان متوجه خالی‌شدن موجودی حساب بانکی‌ام به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال شدم.

حین رسیدگی به پرونده، ۱۱ پرونده مشابه دیگر نیز به پلیس فتا ارجاع داده شد و شاکیان در اظهارات مشابهی از سرقت وجوه حساب بانکی‌شان شکایت کردند.

در بررسی‌های اولیه مشخص شد مال‌باختگان در موتورهای جست‌وجوگر بدون توجه به آدرس URL از درگاه جعلی اینترنت بانک یکی از بانک‌های داخلی کشور قصد انتقال وجوه به مقصد را داشتند که داده‌های کارت بانکی سپس موجودی حساب بانکی‌شان سرقت شده است.

در جریان تحقیقات هویت و مخفیگاه سه عضو اصلی این باند حرفه‌ای شناسایی شد و با هماهنگی و اخذ نیابت قضائی، هر سه متهم در عملیاتی پلیسی در یکی از شهرهای شمالی کشور دستگیر شدند و به پلیس فتا انتقال یافتند.

همچنین از مخفیگاه متهمان تعداد زیادی آلات و ادوات مجرمانه، کارت بانکی، موبایل و لپ‌تاپ کشف شد. متهمان پس از انتقال به پلیس فتا به جرم ارتکابی و ساخت درگاه جعلی بانک اعتراف و اظهار کردند پس از برداشت غیرمجاز از حساب مال‌باختگان، وجوه مسروقه را از طرق مختلف از حساب‌های مقصد خارج می‌کردند.

سرهنگ داوود معظمی‌گودرزی، رئیس پلیس فتای پایتخت، با تأیید این خبر خاطرنشان کرد: کارشناسان ارزش ریالی اموال کلاهبرداری‌شده را ۲۰ میلیارد ریال برآورد کرده­‌اند.

این مقام انتظامی به شهروندان توصیه کرد: حتی‌الامکان از وارد‌شدن به لینک‌های مشکوکی که در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف تحت عناوین گوناگون ارائه می‌شود، خودداری کنید و ضمن جدی‌گرفتن هشدارهای پلیسی، در صورت مواجهه با موارد مشکوک حتما از صحت اطلاعات و آدرس URL سایت اطمینان حاصل کنید و تنها به نتایج جست‌وجوهای اینترنتی اکتفا نکنید.

هنگام ورود اطلاعات کارت و حساب بانکی، ملاحظات امنیتی لازم را رعایت و هرگونه موارد مشکوک را از‌طریق سایت اینترنتی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir اطلاع‌رسانی کنید.


کد مطلب: 77145

آدرس مطلب: https://www.akhbarbank.com/news/77145/سرقت-میلیاردی-حساب-های-بانکی-شهروندان

پایگاه خبری تحلیلی اخباربانک
  https://www.akhbarbank.com