۰
جمعه ۲۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۴

دنده عقب بورسهای جهانی

بیشتر شاخص های مهم بورسی جهان ریزش کردند.
به گزارش اخباربانک به نقل از رویترز، عملکرد بازار کار آمریکا کماکان تحت تاثیر پیامدهای کرونا با نوسانات زیادی مواجه است تا جایی که داده های منتشر شده توسط وزارت این کشور نشان می دهد شمار متقاضیان مزایای بیکاری در یک هفته اخیر به ۸۸۴ هزار نفر رسیده که بیشتر از انتظارات قبلی بوده است. تداوم این روند می تواند حفظ نرخ بیکاری در محدوده تک رقمی را دشوار سازد. 


بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۲۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و  ۵۹۶.۳۶ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۷۳ درصد ریزش تا سطح ۳۳۴۰.۰۶ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۶۹ درصد عقب نشینی در سطح ۱۰ هزار و ۹۵۲.۸۶ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی
از سوی دیگر مذاکرات اتحادیه اروپا و انگلیس بر سر رسیدن به توافق بر سر آینده روابط به بن بست خورده است. منابع خبری انگلیسی گزارش داده اند نخست وزیر این کشور که تا پیش از این مدعی اشتیاق کشورش برای دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا شده بود در اقدامی عجیب به دنبال تعیین ضرب العجل برای دستیابی به توافق بر سر آینده روابط با اتحادیه اروپا است. طبق اعلام فایننشیال تایمز، دولت انگلیس در نظر دارد در صورت نرسیدن به توافق تا ماه اکتبر، خاتمه مذاکرات را اعلام کند که این به معنای حاکم شدن مقررات سازمان تجارت جهانی در روابط طرفین خواهد بود.   

میشل بارنیه- مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت با نگران کننده خواندن این گزارشات گفته است شرایط دشواری پیش روی آینده مذاکرات قرار دارد چرا که بریتانیایی ها هم می خواهند بیشترین امتیاز را بگیرند و هم کمترین امتیاز را بدهند. پیش از وی نیز وزرای خارجه آلمان و فرانسه از انگلیس به دلیل مواضع خود در مذاکرات انتقاد کرده بودند. 

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۶ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۰۳.۳۲  واحد بسته شد.  شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۲۱ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۳ هزار و ۲۰۸.۸۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقب گرد ۰.۳۸ درصدی در سطح ۵۰۲۳.۹۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۳۱ درصد پایین رفت و به ۶۹۹۹.۲۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی
در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۸۸ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۲۳۵.۴۷ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۶۴ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۱۳.۵۴ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" ریزش ۰.۰۶ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۵۸۱.۹۱ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۵۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۹۰۸.۸۲  واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.

نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۳۷ درصد ریزش به ۳۷.۱۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۱.۲۸ درصدی به ازای ۳۹.۸۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره
همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۳ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۴۳.۰۱ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۲۹ درصدی به ازای ۲۷.۰۱ دلار مبادله شد.
akhbarbank.com/vdcaymn0.49nio15kk4.html
تازه ترین اخبار