۰
چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۸

بازار سکه در سرگردانی کانال ۶ میلیون تومانی

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با بیان اینکه در پی شیوع کرونا در کشور و در آستانه نوروز، تقاضا برای خرید طلا و سکه با کاهش شدید مواجه شده است، گفت: طی چند روز گذشته بازار سکه در کانال ۶ میلیون تومان در نوسان است.
ایسنا: هوشنگ شیشه بران با تحلیل بازار جهانی طلا، اظهار کرد: شب گذشته بانک مرکزی آمریکا در اقدامی غیرمعمول اعلام کرد نرخ بهره را با ۰.۵ درصد کاهش به محدوده یک تا ۱.۲۵ درصدی کاهش خواهد داد.

وی افزود: به گفته رئیس بانک مرکزی آمریکا، ویروس کرونا و اقدامات لازم برای مقابله با این ویروس، به طور حتم بر روی فعالیت های اقتصادی آمریکا اثر خواهند گذاشت، اما آماده ایم تا از ابزارهای در دسترس خود برای ثبات بخشی به بازارها استفاده کنیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با بیان اینکه برای نخستین بار از زمان اوج بحران مالی در سال ۲۰۰۸ است که بانک مرکزی آمریکا خارج از نشست سیاست گذاری مرسوم خود، نرخ های بهره را کاهش می دهد، تاکید کرد: این اقدام بانک مرکزی آمریکا سیگنال قوی به بازار ارسال کرده که ما در بحران هستیم.

وی با اشاره به اینکه با کاهش مجدد نرخ بهره در آمریکا، نرخ برابری دلار در مقابل بسیاری از ارزها کاهش یافت، افزود: در جریان معاملات چهارشنبه، ارزهای امن در برابر دلار در موقعیت برتری قرار گرفتند و دلار به عقب رانده شد.

شیشه بران همچنین ادامه داد: در بازارهای جهانی در حالیکه فدرال رزرو آمریکا با هدف کمک به کاهش تبعات منفی اقتصادی ویروس کرونا اقدام به کاهش نرخ بهره کرده است، قیمت طلا افزایش داشت.

وی با بیان اینکه اکنون قیمت هر اونس طلا ۱۶۳۵ دلار رسید، توضیح داد: قیمت فلز زرد روز سه شنبه بیشترین رشد قیمت یک روزه از سال ۲۰۱۶ تاکنون را به ثبت رساند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با بیان اینکه طلا به قیمت‌های سال ۲۰۱۲ بازگشته است، تاکید کرد: قیمت طلا که در شرایط بحرانی اصولا یک پناهگاه امن سرمایه گذاری محسوب می‌شود، روند صعودی خود را از سر گرفته است.

وی یادآور شد: در ماه فوریه قیمت طلا به بالاترین قیمت هفت ساله خود رسید و به قیمت ۱۶۸۲.۳۵ دلار در هر اونس معامله شد.
شیشه بران تصریح کرد: در حال حاضر نگرانی سرمایه گذاران از این بابت است که ترس از شیوع بیشتر کرونا در چین و دیگر کشورهای جهان بر تقاضای جهانی و به تبع آن اقتصاد جهان تاثیر منفی داشته باشد.

وی اضافه کرد: فدرال رزرو آمریکا همچنین روز سه شنبه در یک اقدام اضطراری و با هدف حمایت از اقتصاد این کشور در برابر تبعات ویروس کرونا، نرخ بهره را ۵۰ واحد کاهش داد که کاهش نرخ بهره موجب پایین آمدن هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازارهای امنی مانند بازار طلا می شود و قیمت ها را در این بازارها بالا می برد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران منتظر انتشار گزارش شاخص مدیران بخش غیرتولیدی آمریکا و گزارش اقتصادی بانک مرکزی آمریکا هستند، تصریح کرد: البته رئیس‌جمهور آمریکا خواهان کاهش بیشتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو شد.

وی در ادامه با تحلیل بازار ایران، اظهار کرد: در بازار ایران قیمت دلار برای فروش در صرافی ملی، ۱۵۳۸۰ تومان اعلام شد، همچنین این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۵۲۸۰ تومان خریداری می‌کنند.

شیشه بران همچنین اضافه کرد: امروز قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی ۱۶۷۰۰ تومان اعلام شده است و قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۶۶۰۰ تومان است.

وی درباره وضعیت خرید و فروش در بازار طلا و سکه، گفت: بازار تا حدی تحت تاثیر شیوع کرونا، بسیاری از مراسم و جشن های ازدواج لغو شده و به همین منظور، دادوستدها این روزها به حداقل رسیده است.

وی افزود: نرخ ارز، سکه، طلای ۱۸ عیار و دلار، قیمت طلا و سکه در بازار نسبت به روز گذشته کاهش یافت به طوریکه در لحظه تنظیم این خبر، هر گرم طلای ۱۸ عیار ۵۹۲ هزار و ۸۰۰ تومان، سکه طرح قدیم ۵ میلیون و ۸۵۵ هزار و ۳۰۴ تومان، سکه امامی ۵ میلیون و ۹۱۵ هزار و ۱۷۵ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۹۷۷ هزار و ۴۴۲ تومان، ربع سکه یک میلیون و ۷۵۲ هزار و ۶۰۸ هزار تومان و سکه گرمی ۹۶۵ هزار و ۹۲۶ تومان است.

نایب رئیس اتاق اصناف اصفهان همچنین در خصوص بازار بورس، گفت: برخلاف بورس‌های جهانی که پس از شیوع کرونا، تحت تاثیر این ویروس قرار گرفتند و با سقوط‌ بی‌سابقه‌ای مواجه شدند، بورس تهران به این موضوع بی‌اعتنا بود، به طوریکه امروز شاخص کل در اقدامی بی‌سابقه از مرز ۵۰۰ هزار واحد عبور کرد.
akhbarbank.com/vdcefn8f.jh8xxi9bbj.html
تازه ترین اخبار