۰
۱
چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۴

مالیات مسکن سبب افزایش قیمت آن می‌شود؟

لایحه جدید مالیاتی وزارت اقتصاد، نه تنها باعث افزایش قیمت مسکن نمی‌شود بلکه موجب کاهش و کنترل قیمت خواهد شد.
تسنیم به نقل از معاون حقوقی سازمان مالیاتی نوشت: لایحه جدید مالیاتی وزارت اقتصاد، نه تنها باعث افزایش قیمت مسکن نمی‌شود بلکه موجب کاهش و کنترل قیمت خواهد شد.

محمود علیزاده با اشاره به ماده ۴ لایحه پیشنهادی وزارت اقتصاد در خصوص مالیات عایدی املاک گفت: مکانیزم این ماده به شکلی است که با اجرای درست آن موجب کنترل فعالیت های سوداگری در بازار مسکن خواهد شد وبیشتر مشوق مصرف کنندگان واقعی مسکن می باشد.

به گفته علیزاده، این لایحه در نظر دارد، در ابتدا معافیتهای مقرر قانونی را ساماندهی کند و در مرحله بعد تورم و هرگونه سوداگری در بازار سرمایه و اقتصاد کشور را کنترل نماید، در واقع این لایحه نه تنها باعث افزایش قیمت مسکن نمی‌شود بلکه موجب کاهش و کنترل قیمت خواهد شد.

معاون حقوقی سازمان مالیاتی گفت: در مورد این لایحه ابتدا باید توجه داشت که ارزش خرید واحد ملکی چه در زمان سند غیر رسمی پس از یک ماه و چه در هنگام سند رسمی باید در سامانه ثبت شود و مالیات ما به تفاوت ارزش خرید و فروش بر اساس نرخ مقرر پرداخت شود.

وی گفت: در صورتی که افراد ظرف یک سال نسبت به خرید و فروش مسکن اقدام نمایند، نرخ مذکور ۲۵ درصد می‌باشد. یعنی سوداگران مسکن که به قصد فروش اقدام به خرید می‌کنند؛ و ظرف کمتر از یکسال اقدام به فروش می‌نمایند می‌بایست ۲۵ درصد از سود حاصل از فروش مسکن را به عنوان مالیات عایدی مسکن پرداخت نمایند.

علیزاده تاکید کرد، این امر برای کسانی که مسکن را برای مصرف خود خریداری می‌کنند به ازای هر سال دو درصد نسبت به نرخ ۲۵ درصد شامل تخفیف خواهد بود.

معاون حقوقی سازمان مالیاتی ادامه داد، این روند ادامه خواهد داشت تا سقفی که از ۱۰ درصد کمتر نشود، درواقع این موضوع بیانگر این است که مالیات عایدی مسکن برای کنترل قیمت مسکن و جلوگیری از سوداگری در بازار مسکن است.

وی همچنین با اشاره به اینکه، لایحه اصلاح برخی مواد قانون مالیاتهای مستقیم در وزارت اقتصاد نهایی و به دولت تقدیم شده است، گفت: بر اساس یکی از بندهای این لایحه سقف معافیت مالیاتی هنرمندان ۱۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

علیزاده گفت: در حال حاضر این لایحه در دولت بررسی میشود و بعد از آن تقدیم مجلس خواهد شد. بعد از وضع اصلاحات مد نظر در قانون موارد مذکور برای اجرای به سازمان مالیاتی کشور ابلاغ خواهد شد.
akhbarbank.com/vdchiznq.23nxmdftt2.html
مشاهده نظر مخاطبان
شهروند
Iran, Islamic Republic of
مالیات عایدی سود سوداگران وسرمایه گذاران را کم میکنه!!!!؟؟؟.ایا منجر به خروج سرمایه نمیشه!؟ایا منجر به افزایش قیمت نمیشه!؟ایا منجر به افزایش نرخ اجاره املاک نمیشه!؟ایا صرفا نگاه درامدی مالیاتی دولت مبنای لایحه نبوده است!؟تکلیف فعالانی که نوسازی میکنند چه میشه!؟وصد ها مشکلات وتبعاتی که قطعا پس از تصویب وابلاغ واجرا یقینا بروز خواهد نمود وهم اینک قابل پیش بینی نخواهد بود .مثل کاهش درامد اژانس های املاک .ولی به نظر من به احتمال قریب به یقین این مالیات به خریداران منتقل خواهد شد وبا افزایش نقدینگی قیمت ها را هم افزایش میدهد.
تازه ترین اخبار