۰
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۷

جهش 20 هزار واحدی بورس در 2 روز

خراسان نوشت: شاخص کل بورس بعد از رفع تنش های سیاسی و محدودیت های حد نوسان به سمت 400 هزار واحد در حال حرکت است.
 
شاخص کل بورس تهران، دیروز در ادامه روند پرشتاب صعودی روز شنبه، حدود 16 هزار واحد رشد کرد و با 20 هزار واحد افزایش طی دو روز به سطح 375 هزار واحد رسید. در بازار دیروز حدود 88 درصد نمادها صف خرید بودند. یعنی در حداکثر قیمت مجاز روزانه معامله شدند و در همین قیمت هم خریداران بیشتر از فروشندگان بودند.گفتنی است بورس هفته قبل در اثر تشدید تنش های نظامی حدود 30 هزار واحد افت کرده بود که 22 هزار واحد از این افت را در دو روز ابتدایی هفته جاری، بعد از فروکش کردن سطح تنش ها، جبران کرد. برخی با شبیه سازی شرایط فعلی با رشد پرشتاب شاخص بعد از اغتشاشات انتهای آبان، پیش بینی می کنند شاخص کل طی همین هفته وارد کانال 400 هزار واحدی شود.

این روزها، البته اخبار و شرایط اقتصادی مهم نیست و بیشتر از همه نحوه رفتار بازیگران حقیقی و حقوقی و جریان دادن نقدینگی در بازار تعیین کننده خواهد بود. به همین خاطر تحلیل گران نحوه رفتار حقوقی ها را در فروش سهامی که هفته قبل در اوج فروش ها خریده اند بر روند کوتاه مدت بازار بسیار موثر می دانند.

البته در معاملات دیروز، فشار خرید نسبت به شنبه اندکی کم شد. در روز شنبه از 314 نماد فعال بازار 312 مورد صف خرید شدند و تنها یک نماد منفی شد. در معاملات دیروز هم صف خرید در اکثر نمادها برقرار ماند به طوری که 277 نماد از 314 نماد در حداکثر مقدار مجاز روزانه معامله شدند و در همین قیمت هم خریداران بیشتر از فروشندگان بودند.
 
نبض بازار دست حقوقی ها
حقوقی ها که در هفته قبل در حجم های بالا و قابل توجه اقدام به خرید سهم کرده بودند، طی دو روز ابتدایی این هفته بیشتر فروشنده بودند. در روز شنبه بیش از 360 میلیارد تومان سهام  از حقوقی ها به حقیقی ها منتقل شد اما دیروز این رقم به حدود 950 میلیارد تومان رسید. لذا هنوز حدود یک سوم خریدهای هفته قبل توسط حقوقی ها فروخته شده است. با این حال حقیقی ها که هفته قبل در اثر هیجان سهام خود را فروخته بودند همچنان در صف های خرید به انتظار ورود مجدد به سهام هستند.

همین موضوع در کنار فروش کنترل شده حقوقی ها، منجر به برقرار ماندن صف های خرید و پیش بینی عبور شاخص از 400 هزار واحد در هفته جاری شده است.
akhbarbank.com/vdcc1pqm.2bqie8laa2.html
تازه ترین اخبار