۰
يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۰

جزئیات تازه از پرداخت وام به مستاجران

مدیر امور طرح و برنامه‌ بانک مسکن از جزئیات جدید پرداخت تسهیلات مسکن به مستاجران خبر داد و گفت: این برنامه در حال نهایی شدن است و قصد داریم به مستاجران تسهیلات با نرخ سود 18 درصد که از بازار مسکن ارزان‌تر خواهد بود پرداخت کنیم.
به گزارش اخباربانک به نقل از فارس، محمدحسن مرادی در خصوص جزئیات پرداخت تسهیلات به مستأجران و دلایل مخالفت بانک مرکزی با پیشنهاد بانک مسکن گفت: فعالیت‌های بانکی باید مبتنی بر عقود اسلامی پذیرفته شده در عملیات بانکداری بدون ربا باشد. بانک مسکن پیشنهاد پرداخت تسهیلات به مستاجران را به بانک مرکزی ارائه داد اما بانک مرکزی نسبت به آن ایراداتی گرفت و آن را برای اصلاح به بانک مسکن عودت داد.

وی افزود: بانک مرکزی در ایرادات خود عنوان کرد که قالب عقدی اجاره بود و اجاره در قانون عملیات بانکداری بدون ربا به صورت اجاره به شرط تملیک دیده شده است و اجاره عادی دیده نشده است، یعنی وقتی به آئین‌نامه قانون عملیات بانکداری بدون ربا مراجعه کنید اجاره فقط به شکل اجاره به شرط تملیک دیده شده است. در حالی که در طرح جدید قصد بانک مسکن اجاره به شرط تملیک نیست. بلکه هدف اعطای تسهیلات به مستأجران برای ودیعه مسکن است.

مرادی ادامه داد: به هر حال قالب می‌توانست تحت عنوان اجاره باشد اما قانونی برای آن وجود نداشت، اما در قانون مدنی و قانون تجارت داریم که قالب می‌توانست اوراق مرابحه منفعت باشد.

مدیر امور طرح و برنامه‌ بانک مسکن با بیان اینکه دو قالب عقدی می‌توانستیم برای آن تصور کنیم، خاطر نشان کرد: لازمه اجاره این است که در مجلس قانون شود که البته فرآیند طولانی دارد و یا می‌توانست مرابحه منفعت باشد که باز هم بانک مرکزی با مرابحه منفعت مخالفت کرد. آن چیزی که به بانک مسکن اجازه داده برای مرابحه منفعت، مرابحه کالا و خدمات است. یعنی باز هم در آن قالب نمی‌گنجد که این را هم متأسفانه بانک مرکزی نپذیرفته است.

وی افزود: پیگیری که با شورای فقهی بانک مرکزی داشتیم به استناد ماده 10 قانون مدنی که در آنجا اشاره می‌کند که قراردادهایی که بین افراد منعقد می‌شود اگر خلاف قانون و شرع نباشد مشکلی ندارد. بر این اساس این قرارداد را هم در حکم آن قانون می‌شود تفسیر کرد و بانک مسکن می‌تواند به همین استناد این کار را انجام دهد. اما تا الان بانک مرکزی مجوزی را برای بانک مسکن صادر نکرده است.
 
*پیشنهادهای پرداخت تسهیلات 40 تا 50 میلیون تومانی به مستاجران
مرادی در پاسخ به این سوال که آیا مشخص است به مستأجران تا چه حد قرار است تسهیلات اجاره پرداخت شود، گفت: اول باید قالب عقدی آن مشخص شود چرا که فعلاً نمی‌توان در مورد مبلغ بحث کرد. هر چند پیشنهادهایی در حدود 40 تا 50 میلیون تومان داشتیم که تسهیلات پرداخت کنیم.

مدیر امور طرح و برنامه‌ بانک مسکن در پاسخ به این سوال که با چه نرخ سودی قرار است به مستأجران تسهیلات پرداخت شود و چگونه قرار است مستأجران شناسایی شوند، گفت: این تسهیلات با نرخ سود 18 درصد خواهد بود که تسهیلات بدون سپرده نام دارد.

وی ادامه داد: مستأجران عملاً دارند 36 درصد سود پرداخت می‌کنند چرا که نرخ تبدیل ودیعه و اجاره مسکن 100 به 3 است که می‌شود 36 درصد پس به نفع مستأجران خواهد بود که از تسهیلات با نرخ سود 18 درصد استفاده کنند.

 وی در خصوص تضمین استفاده مستأجران دائمی ازاین تسهیلات گفت: نظارت خوبی در این خصوص خواهیم داشت و قراردادهای رسمی را خواهیم پذیرفت.
 
akhbarbank.com/vdcfetde.w6d0tagiiw.html
تازه ترین اخبار