۰
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در چند روز آینده دومین پرداخت طرح حمایت معیشتی را مردم دریافت می‌کنند و در ۲۰ دی ماه نیز یارانه نقدی پرداخت می‌شود.
به گزارش اخباربانک، محمد باقر نوبخت در خصوص نشست با کمیسیون اقتصادی مجلس و در پاسخ به این سوال که کمیسیون‌های مجلس در حال بررسی بودجه هستند آیا فکر می‌کنید اعداد و ارقام لایحه بودجه ارسالی به مجلس محقق می‌شود؟ افزود: یک بحث این است آیا منابعی که پیش بینی کردیم قابل وصول است یا نه، بحث دیگر هزینه‌ها یا مصارفی است که پیش بینی شده آیا این هزینه‌ها را می‌توانیم کم کنیم یا نه؟

وی درباره هزینه‌ها گفت: رفاه اجتماعی یکی از هزینه‌هایی است که شامل پرداختی به بازنشستگان، کمیته امداد و بهزیستی است. نوبخت افزود: اگر کسی از مجلس تصور کند به این قشر زیاد پرداخت می‌کنیم و باید کم شود حتما عدد آن را اعلام کند.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: پرداختی بعدی ۴۸۴ هزار میلیارد تومان مربوط به آموزش و پژوهش است که اگر مجلس بگوید پرداختی شما به فرهنگیان زیاد است بسیار قدردانی می‌کنیم که آن را به جامعه هم منعکس کنند.

نوبخت گفت: پرداخت بعدی امنیت و دفاع است که اگر کمیسیون امنیت ملی تصور می‌کند این رقم زیاد است و باید کم شود به ما اعلام کند. نوبخت افزود: پرداخت بعدی بخش سلامت و بهداشت است که با قاطعیت آن را دنبال می‌کنیم حالا مجلس بگوید این منابعی که از سه محل درآمدها، واگذاری درآمدهای سرمایه‌ای و مالی در نظرگرفته ایم می‌شود این‌ها را کم کرد و از کجا جبران کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: آنچه به عنوان لایحه از طرف دولت به مجلس تقدیم شد فقط یک پیشنهاد است که گفتیم سال آینده منابع و هزینه را این طور می‌بینیم و مجلس حق دارد همه منابع را کنار بگذارد و منابع دیگری معرفی کند و مصارف را تغییر دهد. نوبخت گفت: این گوی و این میدان و این هم لایحه بودجه سال ۹۹، چون در مجلس عقل جمعی وجود دارد حتما تصمیم درستی می‌گیرند و به دولت کمک می‌کنند تا کاستی‌های بودجه جبران شود.

وی گفت: لایحه بودجه سال ۹۹ در وقت قانونی به مجلس ارسال و ابتدا در کمیسیون برنامه و بودجه، بررسی و کلیات آن با رای اکثریت تصویب شد. نوبخت افزود: بر اساس آیین نامه داخلی، کمیسیون‌ها پیشنهادهای نمایندگان مجلس را بررسی می‌کنند و کلیات لایحه را ابتدا به تصویب می‌رسانند و وارد جزییات شوند. وی گفت: امروز نوبت کمیسیون اقتصادی بود که لایحه بودجه سال آینده را مبنی بر چهار محور پیش بینی منابع، برآورد هزینه، سیاست‌ها و اهداف بررسی کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: در بخش منابع حدود ۴۸۴ هزار میلیارد تومان منابعی است که برای سال آینده از سه محل درآمدها، دارایی‌های سرمایه‌ای و واگذاری دارایی‌های مالی دیده شده است. نوبخت گفت: حداقل استفاده از نفت در بودجه پیش بینی شده و حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان است در حالی که در سال جاری این رقم ۱۵۳ هزار میلیارد تومان بود یعنی وابستگی منابع عمومی ما به نفت کمتر از ۱۰ درصد است که آن را هم ۱۰۰ درصد برای اجرای طرح‌های عمرانی استفاده می‌کنیم.

وی افزود: ۷۰ هزار میلیارد تومان سال آینده برای طرح‌های عمرانی در نظر گرفته شده که این مبلغ همه از فروش نفت و صادرات گاز به دست می‌آید؛ البته ۳۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز برای طرح‌های عمرانی از منابع غیر نفتی دیده شده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: سال آینده حداقل ۴۷ هزار میلیارد تومان از اوراقی که سال‌های پیش منتشر کردیم، بازخرید خواهیم کرد و ۱۱ هزار میلیارد تومان سود این اوراق را در نظر گرفتیم. نوبخت افزود: طوری برنامه ریزی شده که مصرف ما هدفمند شود و این مصارف در سه بخش هزینه‌های جاری و عمرانی و تملک دارایی‌های مالی دیده شده است.

معاون رییس جمهور گفت: در بخش هزینه‌های جاری سیاست ما این است که برای جبران کاهش قدرت خرید مردم استفاده شود، یعنی این پول را به بخشی اختصاص دهیم که به سفره‌های ایرانی مرتبط شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: برای کارمندان افزایش ۱۵ درصد حقوق در نظر گرفته شده تا بتوانیم کاهش قدرت خرید را جبران کنیم و برای بازنشستگان نیز غیر از ۱۵ درصد ۶ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی توزیع خواهیم کرد، همچنین برای فرهنگیان هم علاوه بر موارد گفته شده سه هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی و ترمیم حقوق استفاده می‌کنیم.

نوبخت گفت: ۳۱ هزار میلیارد تومان برای پرداخت طرح معیشتی در نظر گرفته شده که آن را قانونمند کردیم تا در سال آینده نیز پرداخت کنیم که ماهانه دو هزار و ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان به واجدین شرایط پرداخت می‌شود.

وی درباره کسانی که موفق به ثبت نام در طرح حمایت معیشتی نشدند، گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال بررسی این موضوع است و در آینده نزدیک آن را تعیین تکلیف می‌کند.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: خودمان را موظف می‌دانیم هر تعداد که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی کند و آنها در ماه اول مبلغ حمایت معیشتی را دریافت نکرده باشند، در ماه دوم دو برابر پرداخت می‌کنیم.

نوبخت افزود: در چند روز آینده دومین پرداخت طرح حمایت معیشتی را مردم دریافت می‌کنند و در ۲۰ دی ماه یارانه نقدی پرداخت می‌شود و حقوق کارمندان و بازنشستگان را نیز پایان ماه پرداخت می‌کنیم.

وی درباره طرح کاهش قیمت بنزین که برخی نمایندگان آن را مطرح کردند هم گفت: فراموش نکنید سال آینده یا سال بعد شرایط عرضه برای تقاضای بنزین را نداشته باشیم و مشکل‌های بیشتری پیش می‌آید، رشد مصرف از حدود ۷۳ میلیون لیتر در روز به بیش از ۹۷ میلیون لیتر در روز رسیده بود که البته ۲۰ میلیون لیتر الان کمتر شده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: اگر با همین فرایند تا دو سال آینده رشد مصرف بنزین پیش می‌رفت، آن وقت کشور قادربه تامین بنزین نبود، درست است که افزایش قیمت بنزین الان تلخ است، اما با افزایش قیمت، حتی یک ریال در بودجه هزینه نمی‌شود و همه آن رابه مردم بر می‌گردانیم و بر این اساس این طرح پیشنهادی نمایندگان می‌تواند مصرف را محدود کند و اگر مردم راضی باشند، دولت مخالفتی ندارد.
akhbarbank.com/vdcbf8bz.rhb59piuur.html
تازه ترین اخبار