۰
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۰

دو سناریو برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی اعلام شد

نماینده شورای اقتصادی سران قوا اعلام کرد: ستاد اقتصادی سران سه قوه به منظور تعیین تکلیف حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی روز پنجشنبه تشکیل جلسه می‌دهد و در مورد دو سناریو تصمیم می کیرد .
دو سناریو برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی اعلام شد
به گزارش پایگاه خبری اخباربانک به نقل از ایرنا، امیر باقری در ششمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات که در مکان نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، گفت: مباحث مطرح شده در خصوص تغییرات سیاست‌های ارزی به دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه منتقل و دو سناریوی ارزی تدوین و و برای جلسه پنجشنبه مطرح خواهد شد تا در جلسه ستاد اقتصادی دولت و با نظر رئیس جمهوری یکی از این دو سناریو انتخاب شود.

وی افزود: در سناریوی اول پیشنهاد شده دلار ۴۲۰۰ تومانی همچنان باقی بماند، اما به تعداد محدودی از کالاها تعلق گیرد. یعنی بجز ۴ قلم کالای حذف شده از فهرست کالاهای مشمول ارز دولتی، اقلام دیگری هم از این فهرست خارج شود. همچنین در این پیشنهاد آمده که حدود ۵۰ درصد از ارز پتروشیمی و صادرات در سامانه نیما عرضه شود و بقیه صادرکنندگان بتوانند ارز را در فرایند واردات در برابر صادرات بازگردانند. در این سناریو قرار است نرخ ارز نیما نیز به صورت آرام به سمت نرخ واردات در برابر صادرات حرکت کند.
 
باقری در خصوص سناریوی دوم گفت: در این سناریو عملاً یک بازار ارزی بیشتر نخواهیم داشت و ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف خواهد شد. سناریوی اول به خواسته‌های رئیس جمهوری نزدیک‌تر بوده و احتمال اجرای آن بیشتر است. 
akhbarbank.com/vdcip5aq.t1avv2bcct.html
تازه ترین اخبار