۰
دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۰

مقاومت طلای جهانی در برابر کاهش بیش‌تر قیمت

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه تحت تأثیر نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصاد جهانی و ابهامات پیرامون جنگ تجاری آمریکا و چین بالا ماند اما رشد ارزش دلار آمریکا، جذابیت این فلز ارزشمند به عنوان دارایی مطمئن را محدود کرد.
به گزارش اخبار بانک به نقل از ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور اندکی کاهش یافت و به ۱۳۱۲.۷۶ دلار رسید. در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در آوریل با ۰.۲ درصد کاهش، ۱۳۱۶.۵۰ دلار معامله شد.

به گفته بنجامین لو، تحلیلگر شرکت "فیلیپ فیوچرز"، نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصاد جهانی و نبود نشانه‌های مثبت در مذاکرات تجاری آمریکا و چین و کاهش پیش‌بینی رشد منطقه یورو، زمینه مساعدی را برای رشد قیمت طلا فراهم کرده است. با این حال، رشد ارزش دلار و بازارهای سهام آمریکا موانع جدی برای افزایش قیمت طلا در کوتاه مدت خواهند بود.

سرمایه‌گذاران منتظر دور جدید مذاکرات تجاری آمریکا و چین هستند. قرار است هفته جاری یک هیأت از مقامات آمریکایی برای ادامه مذاکرات به پکن سفر کند.

بر اساس گزارش رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است اگر تا اول ماه مارس، دو طرف به توافق نرسند، تعرفه روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد. تنش‌های تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان از سال گذشته بازارهای مالی را ملتهب کرده و جذابیت دلار آمریکا به‌عنوان دارایی امن را افزایش داده است.

شاخص دلار آمریکا روز دوشنبه نزدیک به بالاترین حد یک ماه اخیر ایستاد. دلار قوی‌تر، معاملات طلا را که به این ارز قیمت‌گذاری می‌شود، برای خریداران غیرآمریکایی گران‌تر می‌کند.

قیمت طلا از ماه اوت که به پایین‌ترین قیمت در یک سال و نیم اخیر (۱۱۵۹.۹۶ دلار) سقوط کرده بود، حدود ۱۳ درصد رشد کرده که عمدتاً ناشی از نوسان بازارهای سهام، عقب‌نشینی دلار و ملایم شدن موضع بانک مرکزی آمریکا درباره افزایش نرخ‌های بهره بوده است و در ژانویه تا رکورد ۱۳۲۶.۳۰ دلار پیش رفت.

ماری دالی، رئیس بانک فدرال رزرو سانفرانسیسکو روز جمعه اظهار کرده بود که وضعیت تیره مالی از سپتامبر گذشته، ضرورت افزایش بیشتر نرخ‌های بهره را نسبت به چند ماه پیش کمتر کرده است.

ادوارد مویا، تحلیلگر شرکت OANDA هم در این باره اظهار کرد: اگرچه تغییر لحن بانک مرکزی آمریکا درباره افزایش نرخ‌های بهره، از قیمت طلا پشتیبانی کرده است اما قیمت این فلز تا زمانی که وضعیت تجاری و تعطیلی دولت آمریکا مشخص نشود، در بازه محدودی خواهد ماند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ۰.۵ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۳۹۵ دلار ایستاد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۷۹۴ دلار رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، ۱۵.۷۹ دلار معامله شد.
akhbarbank.com/vdcaauni.49nio15kk4.html
تازه ترین اخبار