۰
يکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۷

بانک‌ها به کمک بورس آمدند

شاخص بورس امروز (یکشنبه) تحت تاثیر رشد نماد بانک ها با افزایش ۱۶۸ پله ای نسبت به دیروز به رقم ۱۶۱ هزار و ۲۷۵ واحدی صعود کرد.
بورس تهران در معاملات امروز رشد اندکی را تجربه کرد که به پشتوانه رشد سهام بانکی تحقق یافت؛ انتشار اخباری مبنی بر بهبود عملکرد مالی بانک ها، تعیین تکلیف بدهی ها و نرخ تسعیر ارز سبب افزایش جذابیت سهام بانک ها شده است.

بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای وبملت (بانک ملت)، وتجارت (بانک تجارت) و وبصادر (بانک صادرات) با رشد خود بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند، در مقابل، فملی (ملی صنایع مس)، رمپنا (مپنا)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) و شبندر (پالایش نفت بندرعباس) بیشترین فشار منفی را وارد کردند.

در معاملات امروز ۲ میلیارد و ۴۸۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش پنج هزار و ۷۳۹ میلیارد ریال در ۱۶۵ هزار نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۴۸ واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۱۳ واحد افزایش یافت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۱۳ واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور ۲۷۷ واحد رشد کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول مربوط به شرکت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور ۱۲۲ واحد بالا رفت و شاخص بازار دوم بورس نیز ۳۴۲ واحد افزایش یافت.

** ادامه صدرنشینی گروه بانک
گروه بانک در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه یک میلیارد و ۴۳۴ میلیون سهم به ارزش و دو هزار و ۴۹۶ میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه خودرو به ارزش ۶۸۵ میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش ۳۶۶ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
گروه فلزات اساسی با دادوستدی به ارزش ۲۴۹ میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت.
گروه فرآورده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش ۱۳۴ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

** رشد فرابورس
در معاملات امروز شاخص فرابورس (آیفکس) ۱۱ واحد رشد کرد و در جایگاه یک هزار و ۸۸۳ واحدی قرار گرفت. در این بازار بیش از ۶۷۱ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از سه هزار و ۷۹ میلیارد ریال دادوستد شد.
در معاملات امروز نمادهای ذوب (ذوب آهن)، دماوند (تولید برق دماوند)، مارون (پتروشیمی مارون) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) بیشترین سهم را در رشد آیفکس داشتند.
akhbarbank.com/vdcf1tdv.w6dtyagiiw.html
تازه ترین اخبار