۰
امروز دو دسته از سهم‌ها در بورس و فرابورس ایران جزو تاثیرگذارترین‌ها بر معاملات بودند؛ از یک طرف فرآورده‌های نفتی و شیمیایی با رشد تقاضا و افزایش قیمت روبرو شدند و از طرف دیگر سهم‌های بانکی صف فروش را تجربه کردند و به کاهش شاخص‌های بازار سرمایه دامن زدند.
به گزارش اخبار بانک به نقل از ایسنا، امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۳۳۰ واحد رشد کرد و به رقم ۱۶۰ هزار و ۷۷۴ واحدی رسید. شاخص کل هم وزن نیز با ۲۲۰ واحد رشد تا رقم ۲۷ هزار و ۴۷۴ بالا رفت.

شاخص آزاد شناور نیز با ۲۱۸۹ واحد رشد عدد ۱۷۴ هزار و ۲۲۷ واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار اول و دوم هر یک به ترتیب ۱۶۳۳ و ۵۰۴۳ واحد رشد کرد.

بار دیگر پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها و برخی نمادها در گروه فلزات اساسی و معدنی بیشترین تاثیر را روی نوسان‌های شاخص بازار گذاشتند.

پتروشیمی پارس، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان، گسترش نفت و گاز پارسیان چهار نمادی بودند که تاثیر بسزایی روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند. هر یک از این نمادها به ترتیب ۱۹۸، ۱۷۴ و ۱۴۲ و ۱۴۱ تاثیر افزاینده روی نماگرها داشتند.

در طرف مقابل، بانکی‌هایی که هفته گذشته در صف خرید به سر می‌بردند و فزونی تقاضا بر عرضه آنها سبب شده بود که با افزایش قیمت فزاینده روبه‌رو شوند و تاثیر بسزایی روی شاخص‌های بازار داشته باشند، امروز به کاهش شاخص‌های بازار دامن زدند.

بانک صادرات ایران، بانک تجارت، بانک ملت و بانک پارسیان از جمله این نمادها بودند که هر یک به ترتیب ۷۳، ۳۰، ۲۲ و ۱۶ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص‌ها داشتند. در کنار این چهار نماد مخابرات ایران نیز تاثیر کاهنده‌ای بر شاخص‌های بازار سرمایه داشتند.

در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری امروز عرضه‌ها از تقاضاها پیشی گرفت و قیمت‌ها کاهش را تجربه کرد، به طوری که در برخی از نمادهای تاثیرگذار این گروه صف فروش مشاهده می‌شد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز کاهش قیمت‌ها مشهود بود و تعدادی از نمادهای این گروه تاثیر کاهنده روی شاخص کل داشتند.

اما امروز در حرکتی متفاوت نسبت به روزهای گذشته در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای شاهد افزایش تقاضای خرید و صف‌ سهامداران بودیم به طوری که در بسیاری از سهم‌های این گروه افزایش بیش از چهار درصدی قیمت مشاهده شد.

فلزات اساسی نیز روند افزایشی در قیمت بیشتر سهم‌های این گروه را شاهد بودند، اما شتاب افزایش قیمت‌ها به گروه فرآورده‌های نفتی نمی‌رسید.

گروه محصولات شیمیایی نیز همپای گروه نفتی با رشد قیمت مواجه شد و سهم‌های این گروه اکثرا با رشد قیمت مواجه بودند. شیمیایی‌ها امروز از ارزش معاملاتی بالایی نسبت به سایر گروه‌ها برخوردار بودند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۵۹۷ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۲.۹ میلیارد سهم و اوراق مالی طی ۱۴۶ هزار و ۶۳۵ نوبت دادوستد بود.

آیفکس نیز با ۲۹ واحد رشد امروز رقم ۱۸۶۵ واحدی را تجربه کرد. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۳۱۹ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات این بازار عدد ۶۴۲ میلیون سهم و اوراق مالی را رد کرد.
 
akhbarbank.com/vdcc41qe.2bqps8laa2.html
تازه ترین اخبار