۰
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۲

کولاک بورس تهران

معامله‌گران بورس تهران امروز با گردش 2 هزار میلیارد تومان نقدینگی مواجه شدند که عدم تغییر در نرخ خوراک پتروشیمی‌ها اصلی‌ترین خبر تأثیرگذار بر بازار امروز بود، شاخص بورس تهران هم به ۱۷۴۶۱۸ واحد رسید.
کولاک بورس تهران
به گزارش اخبار بانک، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز سه‌شنبه سوم مهرماه ۹۷ با افزایش ۵۹۹۳ واحدی به رقم ۱۷۴ هزار و ۶۱۸ واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 1070 واحدی عدد 30 هزار و 417  واحد را به نمایش گذاشت.شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 6547 واحدی به رقم  186 هزار و 367 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش 4479 واحدی به رقم 128 هزار و 797 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 11627 واحدی عدد  347 هزار و 30 واحد را به نمایش گذاشت.

بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با 505 واحد، فولاد مبارکه با 471 واحد و معدنی صنعتی گل‌گهر با 309 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سیمان بهبهان با 0.9 واحد؛ معدنی دماوند 0.74 واحد و کارتن ایران با 0.48 واحد بیتشرین تاثیر منفی را در محاسبه نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از 1 هزار و 731 میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن 4 میلیارد و 944 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 273 هزار و 653 نوبت داد و ستد بود.

 امروز بازار سهام در حالی همچنان شاهد معاملات پرحجم در نمادهای پیشرو به ویژه در گروه‌های بانکی، سرمایه‌گذاری‌ها، هلدینگ‌های پتروشیمی و گروه فلزات اساسی در کنار تجهیزاتی‌ها و شرکت‌های پیمانکاری بود که انتشار خبرهای خوب برای بازار سهام دوباره میل به جمع‌آوری سهام را در بازاری که شاهد رونمایی از دلار 16 هزار تومانی در بازار آزاد ارز است را افزایش داد. 

نشست گروه 4 کشور غربی عضو شورای امنیت به علاوه آلمان با ایران در نیویورک و اعلام موافقت ضمنی برای پای‌بندی به چارچوب‌های برجام در حالی در ساعات گذشته اغلب اذهان عمومی را به خود جلب کرده که منابع خبری در وزارت نفت عدم تغییر نرخ خوراک بر مبنای دلار 3800 تومانی را برای مجتمع‌های پتروشیمی تا این لحظه تأیید کردند. 

این در حالی است که موضوع فروش محصولات پتروشیمی به صنایع پایین‌دست بر اساس نرخ ارز بازار آزاد بخش عمده‌ای از واحدهای کوچک و متوسط را با تهدید بیکاری و تعطیلی موقت تولید مواجه کرده است.

به نظر می‌رسد بازار سهام در شرایطی که اقتصاد ایران با به صدا در آمدن زنگ‌های رکود بزرگ مواجه شده تلاش می‌کند تا یک بار دیگر آخرین بازدهی‌های خود را از محل تسعیر نرخ ارز و تغییر برخی سرفصل‌های حسابداری در صورت‌های مالی شرکت‌ها را پیش‌خور کرده و برای روزهای بی‌رونقی در جیب خود بگذارد.

بازاری که به یقین اغلب کارشناسان نماگر وضعیت عادی اقتصاد کشور نیست و با یک فاز تأخیر آثار رکود و افزایش هزینه‌های ثابت و متغیر شرکت‌ها نشان خواهد داد. 
 
akhbarbank.com/vdcjotem.uqetyzsffu.html
تازه ترین اخبار