۰
پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۱۵

کارنامه طلا و ارز طی چهار سال گذشته

پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران در تاریخ ۲۴ خردادماه سال جاری که شاهد حماسۀ سیاسی ملت شریف ایران بودیم.
کارنامه طلا و ارز طی چهار سال گذشته
به گزارش پایگاه خبری اخبار بانک به نقل از طلا، پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران در تاریخ ۲۴ خردادماه سال جاری که شاهد حماسۀ سیاسی ملت شریف ایران بودیم. قیمت طلا و ارز در بازار داخل همگام با بهای اونس جهانی طلا روند نزولی را در پیش گرفته است . در همین حال به بررسی روند قیمتی دلار، طلا، سکه و اونس جهانی طلا، از سال ۱۳۸۸ تا۱۳۹۲ پرداخته ایم.

طی روزهای اخیر و همزمان با اُفت شدید قیمت‌ها در بازار ارز ، به نظر می رسد حجم زیادی از دلارهای انباشته شده به منظور حفظ قدرت خرید برای معاملات آتی یا سفته بازی در این زمینه با هدف کسب عایدی بیشتر وارد بازار شده و مردمی که پیش از این اقدام به خرید و نگه‌داری دلار کرده بودند تصمیم به فروش ارزهای خود برای جلوگیری از کاهش بیشتر پان و متحمل زیان بیشتر شدن گرفته‌اند.

گرچه بحث روانی این رویداد و امید سرمایه گذاران را به آینده ی اقتصادی کشور را در افت بهای ارز، نباید نادیده گرفت، اما افزایش عرضه ارز در بازار و کاهش تقاضا برای خرید ارز به ‌عنوان عامل اصلی اُفت قیمت‌ها در بازار ارز می توان به حساب می‌آید.

در عین حال، رئیس کل بانک مرکزی چهارم تیرماه سال جار به فارس گفت: «نوسانات اخیر نرخ ارز نشان داد عوامل مختلفی در تعیین قیمت ارز دخالت دارند که مدیریت برخی از آنان خارج از اختیار و توانایی بانک مرکزی است.»

البته از منظر اقتصادی این جمله رئیس بانک مرکزی چندان درخور بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نمی باشد چرا که هم از منظر تئوری های اقتصادی و هم از منظر قانون بانک مرکزی مسئول تنظیم سیاستهای پولی و حفظ ارزش پول ملی است، شاید تنها موردی که در این خصوص توجیه اقتصادی دارد تغییر انتظارات آتی مردم از نرخ ارز و شرایط اقتصادی باشد که خارج از اختیار و توان بانک مرکزی بوده که البته وظیفه بانک مرکزی باز هم اعمال سیاستهای پولی مناسب بر اساس انتظارات آتی مردم است.

محمود بهمنی در این اظهار نظر با اشاره به کاهش اخیر بازار ارز اظهار داشت: همگان دیدند که قیمت دلار تنها ظرف چند روز حدود ۶۰۰ تومان کاهش یافت، در حالی که بانک مرکزی طی این مدت غیر از رویه معمول خود طی ماه‌های اخیر، اقدام خاص دیگری برای کاهش قیمت دلار انجام نداده بود. البته به نظر می رسد این جمله مبرا کنند اعمال سیاستهای پولی که در بازار باز توسط بانک مرکزی و دولت با نرخ ارز( دلار) و طلا که البته بانک مرکزی و وزیر محترم اقتصاد و دارایی آن را چندین بار نفی نموده اند، نمی کند.

نمودار شماره (۱) روند قیمتی دلار در مقابل ریال در بازار ارز غیر رسمی ایران را از مرداد ماه سال ۱۳۸۸ تا خرداد سال ۱۳۹۲ نشان می دهد. چنانچه به نمودار توجه داشته باشید بین زمانهای ۱۹ مرداد سال ۸۸ تا ۴ اردیبهشت سال ۸۹ نرخ دلار در حدود ده هزار ریال( هزار تومان) بوده است که پس از آن با روندی آرام شروع به رشد کرده و در۱۴ شهریور ماه سال ۱۳۹۱ به ۲۵ هزار ریال(۲۵۰۰تومان) رسیده است. قیمت دلار در ۹مهر ماه سال ۹۱ تا ۳۵ هزار ریال (۳۵۰۰تومان) افزایش یافت.

تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری هر دلار در بازار ایران در حدود ۳۶ هزارریال(۳۶۰۰ تومان) نیز داد و ستد می شد. پس از انتخابات قیمت دلار روند نزولی را در پیش گرفت تا جایی که وارد کانال ۲۰ هزار ریالی(دو هزار تومانی) نیز شد و به ۲۸ هزار ریال نیز کاهش یافت. در حال حاضر هر دلار در بازار آزاد در محدوده ۳۰ هزار مبادله می شود.

•همانطور که در تصویر نمودار شماره یک ملاحظه می نمائید، قیمتها از تاریخ نهم مهرماه ۹۱ مشخص نشده و به دلیل جو امنیتی بازار و محدودیتهای ایجاد شده برای منابع اطلاع رسانی قیمتها، بهای دلار این مقطع اعلام نشده است

آنچه در این دوران رخ داد شاهد التهاب های شدید قیمت دلار در بازار غیر رسمی و نیز افت شدید ارزش پول ملی افزایش قیمت بهاء تمام شده عوامل تولید وارداتی و در نتیجه رشد شدید قیمتها و تورم چشم گیر بوده ایم.

البته در بعضی از زمانها صعود و افول نرخ ارز و پیش فروش طلا همراه با کسری بودجه دولت و تحریم های اقتصادی که از سوی دشمنان این ملت صورت گرفته است که در بعضی مواقع شبه اعمال سیاستهای باز از سوی بانک مرکزی به منظور تنظیم سیاستهای پولی و جبران هزینه های دولت متصور شده که البته از سوی بانک مرکزی و دولت نفی شده است اما رشد بیش از حد نقدینگی به همراه تورم رخ داده جای هیچ گونه بهانه را البته گرفته است.

از سوی دیگر در این روزها شاهد کاهش افت قیمت طلا وسکه در بازار ایران نیز هستیم شاید، تاثیر انتخابات روی کاهش اخیر بهای طلا در بازار داخل را نیز نمی توان نادیده گرفت. البته انتخابات تنها عامل کاهش قیمت طلا و سکه در بازار نبوده، و افت شدید قیمت دلار تاثیر زیادی بر قیمت طلا که به تبع خود نرخ طلا و سکه را متاثر می کند داشته است.

این جملۀ رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر نیز که "با اشاره به کاهش قیمت اونس و تقویت ریال در برابر دلار، معتقد است که در این شرایط انگیزه سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی در بازار طلا کاهش می‌یابد و همین مساله موجب کاهش تقاضا در این بازارها و افت قیمت طلا می‌شود"، بعضا درست و منطقی به نظر می رسد.

طبق نمودار شماره (۲ ) سایت طلا که به روند حرکتی قیمت طلای ۱۸ عیار پرداخته است، هر گرم طلای ۱۸ عیار در۱۲ آبان ماه سال ۱۳۸۸ حدود ۲۵۰ هزار ریال(۲۵ هزار تومان) می باشد که با افزایش تدریجی در ۲۷بهمن سال ۸۹ به ۴۰۰ هزارریال (۴۰هزار تومان)رسیده است.

بهای هر گرم طلای ۱۸ عیار در ۲۸ دیماه سال ۱۳۹۰ تا ۹۵۰ هزار تومان(۹۵هزار تومان) افزایش یافته و سپس در ۲۳اردیبهشت ماه سال۹۱به ۶۰۰هزار ریال (۶۰ هزار تومان) کاهش یافته است. به گزارش سایت طلا همانطور که در نمودار مشاهده می کنید هر گرم طلای ۱۸ عیار در ۱۳ مهرماه سال ۹۱ به یک میلیون و ۲۰۰هزار ریال (۱۲۰هزار تومان) رسیده و به دو برابر افزایش یافته است.

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در ۹ آذر ۹۱ به یک میلیون و ۱۰۰ هزارریال(۱۱۰ هزار تومان) سقوط می کند، و در ۳ بهمن سال ۹۱ با رشدی دیگر به یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال(۱۵۰ هزار تومان) افزایش می یابد، و نهایتاً در ۲ تیر سال ۹۲ به یک میلیون ریال (۱۰۰ هزار تومان) افت می کند.

بر اساس گزارش سایت طلا، از سال ۲۰۰۸ میلادی که بانک مرکزی آمریکا اقدام به اجرای طرح محرکه اقتصادی همراه با چاپ پول (دلار) بیشتر کرد، اقتصاد آمریکا و اروپا دچار بحران مالی و اقتصادی گردیدند. در کنار این شرایط و وجود بحران های اقتصادی سخت در اتحادیه اروپا تا جایی که احتمال سقوط این نظام پیش می رفت انتظارات بدی نسبت به آتی و ارزش دلار و یورو در حال شکل گرفتن بود.

این انتظارات به همراه شرایط نامناسب اقتصادی و تحولات خاورمیانه که به همراه رشد قیمت انرژی و نفت همراه بود باعث شد قیمت جهانی طلا با افزایش روبرو شود چرا که سرمایه گذاران به منظور حفظ ثروت و اندوخته خود دارایی بهتر از طلا در ذهن متصور نمی کردند.

قیمت هر اونس طلای جهانی اول فروردین سال ۱۳۸۸ ، ۹۵۰ دلار بوده است که پس از آن با رشد آرام در ۸ شهریور سال ۱۳۹۰ در بالاترین رقم به ۱۸۹۰ دلار افزایش می یابد.

۲۶فروردین(۱۵ آوریل۲۰۱۳) سال ۱۳۹۲ قیمت طلا تا ۱۳۲۱ دلار نیز سقوط کرد تا اینکه بهای این فلز مجددا در ۲۹ خرداد سال ۱۳۹۲ تا ۱۲۶۰ دلار نیز رسید. دلیل این کاهش شرایط ناشی از بهبود وضع اقتصادی آمریکا و احتمال خروج اروپا از بحران هایی است که در این ۵ سال گذشته گریبان گیر آن بوده می باشد.

رشد اقتصاد به همراه کنترل بحران های منطقه ای چه داخلی و چه خارجی در خاورمیانه باعث کنترل قیمت انرژی و نفت شده است لذا با شروع رونق اقتصادی و تقویت اقتصادی اروپا و کاهش تظاهرات خیابانی در آن کشورها و کاهش بیکاری، امید بهبود وضع آتی برای این کشورها در انتظارات مردم آنها در حال شکل گیری است .

اعتماد حاصله باعث گرایش به سایر سرمایه های مالی و فروش طلا برای جایگزینی با آن دارایی ها به منظور کسب منفعت و عایدی بیشتر باعث افزایش عرضه طلا و کاهش تقاضا و خرید این کالای گران بها گریده است. اگر این اعتمادسازی و بهبود وضع اقتصادی در اروپا و آمریکا تداوم داشته باشد که محتمل به نظر می رسد، شاهد کاهش قیمت طلا در محدوده ۱۰۰۰ دلار برای هر انس طلا خواهیم بود. این مسایل در نمودار شماره سه (۳) سایت طلا که قیمت جهانی هر انس طلا را نشان می دهد کاملاً قابل درک و شهود است.

لذا همین مسئله را در خصوص بازار سکه که ریشه در قیمت طلا (داخلی و خارجی) و نرخ ارز و حق الضرب آن دارد شاهد هستیم، چرا که یک رابطه خطی بین این عوامل برقرار است. لذا کاهش ارز به علت خوش بینی آتی به همراه کاهش جهانی قیمت طلا به دلیل بهبود وضع اقتصادی اروپا و آمریکا (با فرض ثابت بودن حق الضرب)، لذا کاهش قیمت سکه در این روزها دور از ذهن نیست.

در بازار سکه نیز قیمت‌‌ها طی روزهای اخیر کاهش زیادی را تجربه کرده است به طوری که هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید تا ۲ هزار ریال(۲۰۰ هزار تومان) کاهش قیمت را لمس کرده است .(نمودار شماره ۴ )

در این شرایط کورش پرویزیان عضو شورای پول و اعتبار، در خصوص تحولات اخیر بازار سکه عنوان کرد: "بخشی از این تغییرات متاثر از علل سیاسی است که امیدواریم همین روند ادامه یابد و بخش دیگر نیز منتج از علل اقتصادی است".

بر اساس نمودار قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در۵ بهمن سال۱۳۸۸ در سطح دو میلیون ریال(۲۰۰ هزار تومان) داد و ستد شده است. بهای هر سکه در ۱۹دیماه ۱۳۹۰ به مرز ده میلیون ریال(یک میلیون تومان) رسید که رشد شدیدی را در این مدت تجربه نموده است.

در اول خردادماه ۹۱ بهای سکه بار دیگر کاهش یافت و به مرز ۶ میلیون ریال (۶۰۰ هزار تومان)رسید، و در ۱۲ مهر ۹۱ نرخ سکه سیزده میلیون و ۵۰۰ هزار ریال(یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان) را تجربه می کند، و سپس در ۶ آذر ماه همین سال به یازده میلیون ریال کاهش می یابد.

سکه بهار آزادی با ثبت رکورد ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار ریالی(یک میلیون و ۵۷۰ هزار تومانی) در کارنامه خود در اوایل بهمن ماه سال۹۱ ، سر انجام در ۲۹ خرداد ۹۲ به یازده میلیون ریال(یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان) کاهش می یابد، که این روند تقریبا معادل با شرایط اتفاق افتاده در روند های طلا و ارز می باشد.

آنچه مسلم است نرخ قیمتهای اونس جهانی و ارز داخل هر دو بر بازار داخلی طلا و سکه تأثیر گذار بوده و ثبات سیاستهای اقتصادی و افت فشارهای بین المللی بر کشورمان، متغیر قیمت را به یک و آن اونس جهانی تقلیل خواهد داد، که تصمیم گیران را برای سرمایه گذاری آسوده نموده و کشور را به یک ثبات اقتصادی خواهد رساند،که در سایه آن تجار و بازرگانان و بنگاههای اقتصادی روانتر به فعالیتهای خود خواهند پرداخت.

اما در شرایط فعلی با افت التهاب بازار ناشی از جو روانی انتخابات و واقعی شدن قیمتها به نظر می رسد با روی کار آمدن دولت جدید، راهکارهای اقتصادی و سیاسی جدیدی بر پهنه بازار داخل گسترده شود، و روی خوش قیمتها به ملت مقاوم و حماسه ساز کشورمان نمایان گردد.
akhbarbank.com/vdcgt79q.ak9tz4prra.html
تازه ترین اخبار