۰
سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۳

تقاضا برای خرید طلا تحریک شد

افت 10درصدی قیمت سکه
روز گذشته روند قیمت ارز و سکه در بازار به دلیل افزایش دوباره تقاضا برای خرید افزایش یافت و نرخ‌ها از کف قیمت‌های غروب یکشنبه قدری بالاتر رفت.
تقاضا برای خرید طلا تحریک شد
به گزارش پایگاه خبری اخبار بانک، شایعات بازار و تاثیرپذیری قیمت‌ها از برخی اخبار جهت دار البته انگیزه خرید در این سطح را افزایش داد.

با این حال قیمت‌ها همچنان نسبت به هفته‌های قبل کاهشی است و هم‌راستا با افت قیمت جهانی طلا نرخ انواع سکه در مسیر کاهشی قرار گرفته است. غروب روز یکشنبه تاثیر برخی شایعات سیاسی بر بازار موجب شد تا عده‌ای برای در امان ماندن از افت شدید قیمت‌ها برای فروش به بازار هجوم ببرند. دیروز، اما برخی اخبار و شایعات موجب ایجاد نگرانی‌ها از افزایش دوباره قیمت‌ها بود.

خبرها و پیش تحرکات رسانه‌ای برخی از جناح‌ها موجب نوسان زیاد قیمت‌ها در فواصل اندکی می‌شد. به نحوی که طی یک ساعت قیمت‌ها به سرعت بالا و پایین می‌رفت.

برخی پیش‌بینی‌های هیجان زده ارقام زیر یک میلیون تومانی را برای سکه نیز پیش‌بینی کرده بودند. امروز اما برخی نوسان‌ها در بازار نشان داد که خوشبینی به حفظ روند کاهش قیمت نیز می‌تواند از بین برود. چنانکه افزایش تقاضا برای خرید در زمان افت به زیر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان موجب شد تا در ساعت ۱۵ قیمت سکه دوباره از این سطح بالاتر بیاید. قیمت آن در ساعاتی از بازار دیروز تا یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان افت کرده بود. دیروز به گفته سکه‌فروشان تقاضا برای خرید سکه به مراتب بیشتر شد که گرانی دوباره آن را موجب شد.

این نوسان قیمت در محدوده یک میلیون و۲۰۰ هزار تومان در حالی است که ارزش طلای موجود در سکه با احتساب دلار ۳۴۷۰ تومانی و اونس طلای ۱۳۵۳ دلاری بعد از ظهر دیروز از یک میلیون و ۱۰۵ هزار تومان فراتر نمی رود.

از روز چهارشنبه بانک مرکزی سکه تحویل می‌دهد. این سکه‌ها نیز به نرخ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به‌علاوه ۷۲ هزار تومان مالیات بر ارزش افزوده به متقاضیان تحویل می‌شود. امکان بازپس‌گیری اصل مبلغ پیش خرید سکه با توجه به این شرایط وجود دارد. در این میان البته این افراد تا شهریور برای این کار مهلت دارند.

بهای ارز در بازار نیز افت و خیز داشت. قیمت دلار در کف بازار در لحظاتی تا ۳۴۴۰ تومان نیز اعلام شد که دوباره ۲۰ تومان از این سطح هم افزایش یافت. بر تابلوها اما قیمت دلار در کمترین میزان ۳۴۶۰ تومان را ثبت کرد و دوباره ضمن نوسان بیشتر تا ساعت ۱۵ به ۳۴۷۰ تومان رسید. در بین دلالان انتظار برای افت بیشتر قیمت‌ها وجود داشت.

مقایسه میزان افت قیمت‌های داخلی و خارجی

تقریبا در ۱۰ روز گذشته که روزهای حساسی برای عرصه‌های سیاسی کشور به حساب می‌آید، روند حرکت قیمت‌ها بحث‌های مختلفی را با توجه به حضور، تایید و رد صلاحیت برخی کاندیداها به همراه داشته است. به عنوان مثال حضور یک کاندیدای خاص در ثبت نام‌ها موجی از افت قیمت را در بازار نشان داد. برخی این تعبیر را البته قبول ندارند و معتقدند که افت قیمت‌های سکه و ارز در بازار داخلی عمدتا به افت قیمت‌های جهانی مربوط می‌شود نه یک کاندیدای خاص.

در عین حال برخی دیگر معتقدند که حضور افرادی که بازار بتواند از حضور آنها به نوعی احساس امنیت بلند مدت داشته باشد و اثرات تحرکات تنش زدایی وی بتواند برخی حاشیه‌ها را از بازار کم کند، قطعا مورد استقبال قرار می‌گیرد. بازار ارز به عنوان یک بازار کاملا هوشمند، دارای شاخک‌های حسی قوی است و به انواع مسائل روانی و سیاسی حاشیه‌ای به سرعت واکنش نشان می‌دهد. بالابودن میزان نقدینگی در این بازار و قابلیت نقد شوندگی سریع در آن در هر زمان آبستن فرصت‌های نوسان‌گیری است.

از این رو برخی خبرها و شایعات نیز برای ایجاد این فرصت‌های تعمدی در بازار نیز گسترش می‌یابد. در چنین مواقعی امکان تعدیل قیمت‌ها به قطعیت خبر و شایعه بستگی تمام و کمال دارد.
از روز ۲۱ اردیبهشت تا دیروز قیمت سکه تقریبا با ۱۳۰ هزار تومان کاهش، رکورد کم سابقه‌ای در تعدیل قیمت‌ها به خود دیده است.

قیمت آن از یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۱۹۰ هزار تومان و حتی پایین تر هم افت یافت و تقریبا نزدیک به ۱۰ درصد ارزان شد. نیم سکه نیز از ۷۰۰ هزار تومان تا ۶۴۵ هزار تومان افت کرد و نزدیک به ۸ درصد کاهش داشت. ربع سکه با تقریبا ۶ درصد کاهش قیمت از ۴۲۵ هزار تومان به زیر ۴۰۰ هزار تومان رسید.

در بازار طلا نیز قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار از بالای ۱۲۴ هزار تومان به مرز ۱۱۰ هزار تومان رسید و بیش از ۱۰ درصد کاهش ثبت کرد. در این مدت بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی تقریبا ۶.۶ درصد کاهش ثبت کرده است. در بازار ارز در این مدت دلار آمریکا از ۳۵۲۰ تومان با ۵۰ تومان افت قیمت تنها ۱.۴ درصد کاهش ثبت کرده است.

در این مدت بهای طلا در بازارهای جهانی بیش از ۹۵ دلار افت کرده است. افزایش ارزش دلار در مقابل سایر ارزها و فروش طلا توسط برخی سرمایه‌داران بزرگ در بازارهای جهانی دلیل این کاهش عنوان شده است. این اتفاق البته بر کاهش قیمت‌های ۱۰ روز مذکور تاثیر داشته، اما مسائل روانی بازار داخلی الزامات خاص خود را دارد.

منبع: دنیای اقتصاد
akhbarbank.com/vdcfmtdy.w6dmjagiiw.html
تازه ترین اخبار