۰
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۱۸
فشارهای سیاسی عامل اصلی در نوسانات ارزی

وزير اقتصاد: بودجه 92 انقباضی نیست

وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت، عامل نوسانات ارزی در روزهای اخیر را ناشی از مسائل سیاسی بیرونی عنوان کرد و گفت: بودجه 92 کل کشور ریاضتی نخواهد بود، ضمن اینکه در جلسات مشترک دولت و مجلس به دنبال تفاهم بر سر هدفمندی یارانه ها هستیم.
وزير اقتصاد: بودجه 92 انقباضی نیست
به گزارش پايگاه خبري اخبار بانك، سیدشمس الدین حسینی در بخش خبری ۲۰ و ۳۰ سیما با تشریح آخرین نتایج جلسات مشترک دولت و مجلس و اتخاذ تصمیم برای حمایت از اقشار آسیب پذیر گفت: فضای جلسات دولت و مجلس دوستانه است و دو طرف با حوصله به حرفهای یکدیر گوش می دهیم.

وزیرامور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه چهره های مجلس و اعضای دولت بحث ها را به صورت دقیق مطرح می کنند و مباحث دلسوزانه و کارشناسی است اظهار داشت: از محورهای کار بحث و بررسی در خصوص موضوعات کلان کشور و بودجه است. موضوع هدفمندی یارانه ها و تعیین تکلیف آن در بودجه و پیدا کردن راهکاری برای بازگرداندن قدرت خرید از دست رفته مردم در ماههای پایانی سال نیز از مباحث مهم گفتگوهای دولت و مجلس است.

حسینی ادامه داد: در این زمینه که باید به طریقی در ماههای آخر سال به اقشار متوسط و عمومی جامعه کمک شود تفاهم وجود دارد و بایستی راهی انتخاب شود که هم بیشترین اثربخشی را داشته باشد و هم کمترین هزینه را تحمیل نماید که در این خصوص به محض دستیابی به جمع بندی نتایج را به مردم اعلام می کنیم.

وی در ارتباط با آخرین وضعیت ارائه لایحه بودجه ۹۲ به مجلس گفت: این جلسات یک واقعیتی را مشخص می کند و آن اینکه ما چقدر دغدغه داریم تا بودجه به صورت عملیاتی و موثر بسته شود و یک سئوال بزرگ برای دولت چگونگی پرداختن به هدفمندی در بودجه سال ۹۲ است.

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به اینکه پیش نویس تبصره ها و جداول کلانی نیز در سناریوهای مختلف نوشته شده است خاطرنشان کرد: این سئوال مطرح است که آیا برای هدفمندی باید سناریوی صفر در نظر گرفته شود یا خیر؟ بنابراین تلاش می شود برای بودجه به تفاهم برسیم.

وزیرامور اقتصادی و دارایی در ارتباط با بودجه انقباظی سال آینده اظهار داشت: باید به سمت بودجه ای که عموم مردم را در نظر می گیرد برویم چون از سیاست های کلان کشور محسوب می شود و من با نبستن بودجه به صورت انقباضی موافقم ولی باید انضباط بیشتری در کنار بهره وری و انعطاف با توجه به تحریم ها در بودجه دنبال شود.

حسینی با تاکید بر اینکه به سمت بودجه انقباظی نخواهیم رفت گفت: رئیس جمهور و دولتمردان از مشکلات مردم آگاهی دارند و از افزایش شدت فشار معیشتی به طیفی از جامعه ناراحت است. از دلایلی که بودجه ریاضتی یا انقباضی در سال ۹۲ نخواهیم داشت همین دلایل است.

وی در ارتباط با نوسانات اخیر بازار ارز تصریح کرد: وقتی که نوسانات بر روی رفتار اقتصادی اثر می گذارد قطعا باعث بروز مشکلاتی می شود اما ما یکسری فشارهای سیاسی را در روزها و هفته های اخیر تحمل می کنیم و یک فشار جدیدی در باب نقل و انتقال پول به ما تحمیل شده که این موارد می تواند منجر به سوءاستفاده در بازار و احتکار شود.

وزیرامور اقتصادی و دارایی گفت: البته سازمان های ذیربط مانند تعزیرات و سازمان حمایت باید با این گونه موارد برخورد کنند و نظارت ها نیز تقویت شود. البته اخبار مسائل مرتبط با بانک مرکزی در روزهای اخیر نیز در بروز نوسانات بازار ارز بی اثر نبوده ولی مهم ترین عامل آن فشارهای سیاسی است.
تازه ترین اخبار