۰
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۱۸

2000 تومان نرخ دلار در بودجه 92 معقول است

مدیرعامل بانک مهر اقتصاد گفت: برای نرخ دلار در بودجه سال 92 باید نرخ فعلی بازار را در نظر گرفته و واقعیت‌های اقتصادی را در نظر بگیریم که برهمین اساس نرخ 2000 تا 2500 تومان معقول به نظر می‌رسد.
2000 تومان نرخ دلار در بودجه 92 معقول است
به گزارش پايگاه خبري اخبار بانك به نقل از ايسنا، غلامحسن تقی نتاج با بیان اینکه رساندن قیمت دلار از ۲۵۰۰ تومان به زیر ۲۰۰۰ تومان به سرعت امکان پذیر نیست و برنامه جامعی می‌خواهد،‌ گفت: در حال حاضر نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی حدود ۲۵۰۰ تومان است و اینکه بخواهیم در بودجه سال آینده قیمتی پایین‌تر از ۲۰۰۰ تومان دیده شود نیاز به اقدامات متنوعی در نرخ رشد اقتصادی، نرخ رشد تولید ناخالص ملی و دیگر شاخص‌های صادرات و واردات است.

وی افزود: برای این اقدامات به زمان حداقل شش ماه یا یک سال نیاز است لذا حال که تا بودجه ۹۲ و سال آینده زمان زیادی نداریم باید همان نرخ مرکز مبادلات ارزی را در نظر بگیریم و زیر قیمت ۲۰۰۰ تومان بار روانی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بازار تابع عوامل مختلفی است و یکی از آن عوامل میزان نرخی است که در بودجه برای دلار در نظر گرفته می‌شود،‌گفت: هرچقدر میزان نرخی که برای دلار در بودجه در نظر می‌گیریم نزدیک به واقعیت باشد در نتیجه میزان اختلاف آن با ارز آزاد کاهش می‌یابد اما اینکه بخواهیم قیمت نرخ دلار را در بودجه کم در نظر بگیریم و فکر کنیم با این کار نرخ ارز آزاد هم کاهش می‌یابد و بازار آن را می‌پذیرد، درست نیست زیرا بازار رفتار خودش را دارد.

نتاج خاطر نشان کرد:‌ باید واقعیت‌های اقتصادی را در نظرگرفته و با توجه به نزدیک شدن به سال ۹۲ حدود فعلی نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی را ملاک قرار دهیم.
تازه ترین اخبار