۰
مدیرعامل متروی تهران اعلام کرد که در صورت تامین منابع مالی تا پایان امسال ۱۲ ایستگاه مترو به بهره برداری می رسد.
به گزارش اخباربانک به نقل از ایسنا، علی امام صبح امروز در نشست خبری که به منظور تشریح اقدامات شرکت متروی تهران برگزار شد با بیان اینکه در سال ۹۸ توانستیم با وجود مشکلات مالی نیمه جنوبی خط ۶ مترو به طول ۹ کیلومتر حد فاصل دولت آباد تا شهدا را افتتاح کنیم، گفت: بعد از آن ۲ ایستگاه امام حسین (ع) و کیانشهر نیز وارد مدار بهره برداری شد.

وی با بیان اینکه در خط ۷ مترو نیز هشت و نیم کیلومتر مترو حدفاصل بسیج تا مهدیه وارد مدار بهره برداری شد، افزود: در سال ۹۸ قول دادیم که در شش ماهه دوم متوسط ماهی یک ایستگاه افتتاح کنیم که به دلیل مشکلات مالی توانستیم سه ایستگاه افتتاح کنیم که نهایتا در سال ۹۸ مجموعا ۹ ایستگاه به بهره برداری رسید.

امام با بیان اینکه در سال جاری اولویت نخست ما تکمیل خطوط نیمه تمام در خط ۶ و ۷ و توسعه غربی خط ۴ مترو است، گفت: نزدیک به ۶۴ کیلومتر خطوط مترو داریم که به صورت کامل افتتاح نشده است و حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه شهر زیر زمین مانده که باید تکمیل شود.

وی با بیان اینکه در تیر ماه ۲ رام قطار از ۷۰ واگنی که چندی پیش خریداری شده بود، وارد مدار می‌شود و با ورود این ۲ رام قطار پرونده ۷۰ واگن بسته می شود، گفت: در برنامه ریزی های انجام شده قرار بود که سه پست برق نیز وارد مدار شود اما به دلیل تحریم ها و کرونا ممکن است این مهم تا ماه های آینده به طول انجامد.

مدیرعامل متروی تهران در مورد سرانجام اوراق مشارکت مترو که در اختیار بانک آینده قرار دارد، گفت: این اوراق متعلق به سال ۹۷ است که مبلغ آن ۱۳۰۰ میلیارد تومان بود که دو بانک آینده و صنعت و معدن ضمانت این اوراق را بر عهده گرفتند که بانک آینده مبلغ ۹۱۰ میلیارد تومان را ضمانت کرد اما تا کنون این مبلغ را به شهرداری واریز نکرده است.

وی با بیان اینکه سازمان املاک شهرداری تهران تا کنون بیش از ۱۰۰ ملک برای وثیقه این اوراق به بانک آینده معرفی کرده اما مورد تأییدشان نیست، گفت: البته سرانجام هفته گذشته در دفترخانه‌ای وثیقه‌ای را ثبت کردیم و ۱۴.۸ میلیارد تومان از این اوراق واریز شد اما با توجه به اینکه سیر پذیرش وثیقه ملکی شهر توسط بانک طولانی شده بود و شهرداری کم کم به این نتیجه رسید که از این روش به نتیجه نمی رسد با همراهی بانک مرکزی مجوزی دریافت کردیم که بر اساس آن بانک شهر ضمانتنامه بین بانکی به جای وثیقه صادر کند که شب گذشته این مسئله را مجددا پیگیری کردم و امیدواریم تا اوایل هفته آینده ضمانت‌نامه بین بانکی به بانک آینده تحویل داده شود و تا آخر هفته نیز پول شهرداری برای مترو آزاد شود.

وی با بیان اینکه اگر این ۹۱۰ میلیارد تومان به مترو تزریق شود و بتوانیم اوراق مشارکت سال ۹۸ را نیز تا آخر تیر ماه به فروش برسانیم، از این محل نیز ۱۰۰۰ میلیارد تومان در اختیار خواهیم گرفت.
 
تازه ترین اخبار