۰
چهارشنبه ۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۱

معاملات دارایکم امروز انجام نمی‌شود

درحالی که پیش از این اعلام شده بود معاملات دارایکم از امروز انجام خواهد شد، آخرین اخبار حاکی از آن است که معامله این سهام به هفته آینده موکول شده است.
به گزارش اخباربانک به نقل از ایسنا، قرار بود واحدهای اولین صندوق واسطه‌گری مالی یکم از امروز و حدود یک ماه پس از پایان پذیره‌نویسی قابل خرید و فروش شود اما  افرادی که اقدام به خرید دارایکم کرده بودند، متوجه شدند این سهام در پرتفوی آن‌ها درج نشده است.

در این راستا، محمود گودرزی-معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران-در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه معامله دارایکم امروز انجام نمی‌شود، اظهار کرد: معاملات دارایکم به هفته آینده موکول شده است. باید فرآیندهایی برای فراهم شدن زمینه معاملات دارایکم طی تا امکان معامله آن ایجاد شود.

بر اساس این گزارش، وزارت امور اقتصادی و دارایی چندی پیش طی اطلاعیه‌ای فراخوان واگذاری (شماره ۱) پذیره ‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌ گذاری قابل معامله (ETF) "واسطه‌گری مالی یکم" را منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی از طریق این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه‌های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهد کرد. به طور کلی قرار است ۲۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان باقیمانده سهام دولت در سه بانک و دو شرکت بیمه‌ای مذکور در قالب یک صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان «واسطه گری مالی یکم» عرضه شود.

ویژگی بارز این واگذاری، بهره‌مندی کلیه ایرانیان از تخفیف ۲۰ درصدی بود. سقف سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی) ۲۰ میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شد. پذیره‌ نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر بود و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود نداشت.

بر این اساس مهلت پذیره‌نویسی حدود یک ماه پیش به پایان رسید و بیش از سه میلیون و 481 هزار نفر با سرمایه گذاری بیش از ۵۸۸۶ میلیارد تومان در پذیره نویسی برای خرید سهام دولتی مشارکت کرده‌اند. در این راستا از اول تیرماه نماد دارایکم در بورس باز شد  و افراد می‌توانستند ارزش آن را در پرتفوی (ترکیب سهام) خود ببینند.
تازه ترین اخبار