۰
۲
دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۵

آقای رئیس «سخنگوی بانک مرکزی» می‌شود

طبق طرح بانکداری که درمجلس به تصویب رسیده، رئیس کل بانک مرکزی باید سخنگوی این بانک هم باشد.
آقای رئیس «سخنگوی بانک مرکزی» می‌شود
به گزارش اخباربانک، نمایندگان مجلس در نشست علنی روز سه‌شنبه،  ۲۶ آذرماه با ۱۳۲ رأی موافق،  ۴۴ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از ۲۰۱ نماینده حاضر در جلسه با کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران موافقت کردند.

طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در سه قسمت، ۲۰ فصل و ۲۱۴ ماده تدوین و کلیات آن به تصویب صحن علنی مجلس شورای اسلامی رسیده است که حوزه‌های بانکداری بدون ربا، بانکداری، بانک مرکزی و بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران را در بر می‌گیرد.

در بخش مربوط به وظایف رئیس کل بانک مرکزی قید شده است که رئیس کل بالاترین مقام اداری و اجرائی بانک مرکزی است که مسئولیت حسن اداره بانک مرکزی و اجرای این قانون و مقررات مربوط به آن را برعهده دارد. رئیس کل عهده‌دار کلیه امور بانک مرکزی، به استثنای وظایفی که به موجب این قانون به عهده دیگران گذارده شده، است.

رئیس کل علاوه بر سایر وظایف مندرج در این قانون، عهده‌دار مسئولیت‌های زیر است:

۱- اداره کلیه امور بانک مرکزی؛ ۲- عزل و نصب معاونان و مدیران بانک مرکزی؛ ۳- اجرای مصوبات هیأت عالی؛ ۴- نمایندگی بانک مرکزی در کلیه مراجع رسمی داخلی و خارجی با حق توکیل؛ ۵- سخنگویی بانک مرکزی و هیأت‌عالی؛ ۶- امضای قرارداد و توافقنامه به نمایندگی از بانک مرکزی؛ ۷- تهیه و تدوین ساختار و حکمرانی داخلی بانک مرکزی و ارائه آن به هیأت عالی جهت تصویب.

همچنین در مواد ۳۱ و ۳۲ فصل ششم طرح جدید بانکداری جمهوری اسلامی به سیاست­‌های رسانه­‌ای و اطلاع­‌رسانی بانک مرکزی اشاره و تأکید شده است که  بانک مرکزی موظف است از ابزارهای ارتباطی مناسب برای مدیریت انتظارات و اجرای سیاست‌های پولی استفاده کند. سیاست‌های رسانه‌­ای و اطلاع­رسانی بانک مرکزی به پیشنهاد رئیس کل به تصویب هیأت عالی می‌رسد.

در ماده ۳۲ نیز آمده است: مصوبات هیأت عالی و سیاست‌های مورد نظر بانک مرکزی صرفاً توسط رئیس کل اعلام می‌شود.
منبع: تسنیم
مشاهده نظر مخاطبان
محمد
Iran, Islamic Republic of
اینجانب محمد میرزابابایی بعد از3 ما ثبت نام برای وام ازدواج دربانک ملی نسیم شهر بهارستان جاده ساوه بد میگن بودجه نیستش با دو تا ضامن و مدارک کامل برای ما جواب منفی دادن
اعتراض
Iran, Islamic Republic of
بعد از 3 ماه ثبت‌نام برای وام ازدواج و کلی دوندگی و پیدا کردن دو ضامن معتبر و تکمیل مدارک لازم، اظهار می‌دارند بودجه نیست! چرا متولیان بانک ملی نسیم‌شهر و امثال این بانک از همان روز اول جواب رد نمی‌دهند .
تازه ترین اخبار