۰
دومین همایش بیمه های عمر و تأمین آتیه با عنوان ”بررسی تجارب، چالش ها و راهکارهای توسعه بیمه های عمر و تأمین آتیه” به همت بیمه پاسارگاد و با حضور سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی، خسروشاهی قائم مقام بیمه مرکزی، کریمی دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران، مدیران عامل شرکت های بیمه، مجید قاسمی رئیس هیأت مدیره، معصوم ضمیری مدیرعامل، معاونان، مشاوران عالی مدیرعامل، مدیران کل، مدیران مناطق و روسای شعب و نمایندگان شرکت بیمه پاسارگاد در روز چهارشنبه ۲۴مهرماه برگزار شد.
به گزارش اخباربانک، غلامرضا سلیمانی در ابتدای همایش در سخنان خود بیان کرد:تقویت بازارهای ثانویه برای بیمه های زندگی به توسعه این رشته کمک خواهد کرد. مردم کشور ما نسبت به استفاده از خدمات بیمه‌های زندگی تمایل بسیاری دارند اما متاسفانه زمینه‌های آگاهی سازی در این خصوص، اندک است.

ایشان که در دومین همایش بیمه عمر و تأمین آتیه شرکت بیمه پاسارگاد سخن می گفت، با اعلام این مطلب افزود: نهاد ناظر در چند سال اخیر بیمه های زندگی را به عنوان یک اصل استراتژیک و هدف گذاری توسعه ای، در رأس برنامه های خود قرار داده است.

رئیس کل بیمه مرکزی با تشریح وضعیت اقتصادی کشور به اهمیت جذب سرمایه های خرد مردم توسط صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: صنعت بیمه با درک حساسیت های موجود باید زمینه‌های تشویقی را فراهم کند تا مردم برای سرمایه گذاری در رشته هایی نظیر بیمه عمر و پس انداز ترغیب شوند.

وی به ضرورت پیوند هرچه بیشتر صنعت بیمه، بانک و نهادهای پولی مالی تأکید کرد و افزود: سرمایه های خرد مردم در تعیین مناسبات اقتصادی نقش ویژه‌ای دارد و فعالان حوزه بیمه های زندگی می توانند در جذب این سرمایه ها نقش اساسی را ایفا کنند .

سلیمانی با اشاره به این مطلب که در حال حاضر چشم انداز اقتصاد رفتاری در حوزه مالی رفتاری و حتی “بیمه رفتاری” از تئوری مطلوبیت نیز پیشی گرفته است، خاطر نشان کرد: نوع نگاه کلان اقتصادی درصد ریسک گریزی و ریسک پذیری یک جامعه را تعیین می کند و طبیعی است که در منطقه زیان، میزان ریسک پذیری بالا رفته و زمینه‌های ترغیب برای تهیه بیمه‌های دراز مدت کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: آثار منفی یک واحد زیان به مراتب بیش از آثار مثبت یک واحد منفعت است و شرکت‌های بیمه در هنگام طراحی و عرضه محصولات بیمه عمر به مساله ارزش افزوده بیمه نامه و ظرفیت سازی سرمایه ای و پس اندازی آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود از بیمه پاسارگاد به عنوان پرچمدار رشد بیمه‌های زندگی در کشور یاد کرد و گفت: ۶۰درصد از پرتفوی این شرکت به بیمه های زندگی اختصاص دارد و در مجموع ۲۰درصد از پرتفوی بیمه های زندگی در کشور در اختیار شرکت پاسارگاد است که توسعه هر چه بیشتر این امر در گرو توجه به تقویت زیرساخت های موجود است.

رییس شورای عالی بیمه، پرتفوی بیمه ای در سال ۱۳۹۷را بالغ بر چهل و چهار هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: متاسفانه کمتر از ۵/۱۴درصد پرتفوی صنعت بیمه در حال حاضر به بیمه‌های زندگی اختصاص دارد و شرکت‌های بیمه برای جبران این عقب ماندگی باید مسیر توسعه بیمه های عمر را با روش‌های گوناگون از جمله گسترش بیمه‌های انفرادی، هموارتر کنند.
وی ابراز امیدواری کرد با شفاف سازی عملکرد و هدف گذاری کارآمد، چشم انداز برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور در حوزه صنعت بیمه از مسیر بیمه های زندگی، تحقق یابد.

در ادامه این همایش دکتر غلامرضا سلیمانی از اراده بیمه مرکزی در خصوص کاهش سهم اتکایی دولت خبر داد و افزود: اگر شرکت های بیمه در دو بخش محاسبات دقیق ریسک و همچنین سرمایه‌گذاری‌های سودآور عملکرد مناسب و شفافی داشته باشند تلاش می کنیم سهم بیمه های اتکایی اجباری را کاهش داده و حتی به عدد صفر برسانیم.

وی بر ضرورت تربیت اکچوئرهای حرفه ای در صنعت بیمه تأکید کرد و اظهار داشت: سودآوری صنعت بیمه در گرو تعامل این صنعت با بیمه گذاران است و با تکیه بر تجهیز سازمان فروش، توسعه بیمه های اختیاری و همچنین تشکیل بازارهای ثانویه می‌توان به همگانی سازی صنعت بیمه در کشور امیدوار بود.

رئیس شورای عالی بیمه از رایزنی های گسترده برای معافیت رشته بیمه شخص ثالث در حوزه مالیات بر ارزش افزوده خبر داد و گفت: با توجه به معادلات اقتصادی و نرخ سود بانکی در کشور هیچ توجیهی برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده از رشته بیمه های زندگی وجود ندارد.

وی از صاحبنظران، صاحبان اندیشه و رسانه‌ها خواست تا با تشریح ظرفیت های رشته بیمه های زندگی برای مردم و مسئولان، به تقویت آن در سطح جامعه کمک کنند.

سلیمانی با تاکید بر استفاده صنعت بیمه از تمامی تکنولوژی های روز از مدیران این صنعت درخواست کرد تا در راستای شفاف سازی، زمینه های رصد حساب های بیمه عمر را برای بیمه گذاران فراهم کنند تا با انگیزه بیشتری برای خرید بیمه نامه اقدام کنند.

در ادامه دکتر مجید قاسمی، رئیس هیأت مدیره بیمه پاسارگاد بیان کرد: در حال حاضر ما با یک فاجعه از نظر توسعه ای مواجعه هستیم به دلیل اینکه منابع مالی نزد بیمه ها و بانک ها اجازه ندارند راجع به بنگاه سازی فکر کنند . در حالی که بیمه های زندگی و دیگر حوزه های صنعت بیمه پتانسیل بسیار بالا و توان توسعه ای بالقوه بالایی دارند اما ما هنوز نتوانسته ایم فرهنگ بیمه را ملی کنیم و درسطح جامعه بتوانیم این توفیق را پیدا کنیم که مردم بیمه را خوب بشناسند و با بیمه زندگی کنند و البته بیمه عمر و زندگی را هم بخرند و بخشی از خواسته ها و مطالبات بیمه ای شان باشد. در صورت تحقق این مهم ما می توانیم هم نقش بیمه را در تولید ناخالص داخلی متمایز کنیم و هم نقش بسیار مهمی را از طریق منابعی که در بیمه ها هست در بحث توسعه ایفا نماییم.

قاسمی با بیان اینکه توسعه در کشور ما مظلوم است، اظهار کرد: در ابتدا فکر می‌کردیم توسعه یک امر سخت‌افزاری است، چند سال بعد فکر کردیم توسعه یک امر نرم‌افزاری است و امروز با تجربه‌هایی که به دست آوردم می‌گویم که توسعه یک امر قلب‌افزاری است، پشتکار و استمرار و شجاعت می‌خواهد چون موانع سر راه زیاد است و انواع و اقسام موانع را در مقابل توسعه می‌بینید.

رئیس هیأت مدیره بیمه پاسارگاد با تأکید بر این نکته که تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در کشورمان نزدیک به صفر و اگر تورم را لحاظ کنیم، منفی است، تصریح کرد: امروز در نظام بانکی بحث کمبود سرمایه در گردش است و همه متمرکز بر این امر شده‌اند، اما ما باید از توسعه شروع‌ کنیم، بانک‌ها باید بنگاه‌سازی کنند، بنگاه‌داری یک امر جداست.

دکتر قاسمی افزود: در ژاپن حدود ۸۰بانک بزرگ درست کردند و کل توسعه و بنگاه‌های اقتصادی را به بانک‌ها و بیمه سپردند و این دو نهاد منبع حرکت توسعه عظیمی که در این کشور می‌بینید، شدند.

وی با بیان اینکه توسعه در بانک‌ها را تحت عنوان بنگاه‌داری محدود کرده‌اند، گفت: جی پی مورگان ۳۸۵۰مورد فاند دارد که سهام‌داران بنگاه‌های بزرگ هستند، اما در ایران بانک‌ها و بیمه‌ها اجازه ندارند در مورد بنگاه‌سازی فکر کنند.

رئیس‌ هیات‌مدیره بیمه پاسارگاد تصریح کرد: در حال حاضر سرمایه درگردش به کارخانه‌ها می‌دهند که نتیجه‌اش ماشین یک میلیارد تومانی برای همسر کارخانه‌دار و یک ویلا می‌شود، نظارتی هم نیست و نمی‌توانند نظارت کنند.

ایشان با بیان این که تورم به دو دلیل در یک کشور ایجاد می‌شود، گفت: فشار تقاضا و فشار قیمت‌ تمام‌شده می‌توانند سبب ایجاد تورم شوند که در اقتصاد ما فشار قیمت تمام‌شده سبب تورم شده و تشدید تقاضا نقشی ندارد که آن‌ هم به دلیل کاهش ارزش پول ملی است.

وی در ادامه گفت: من در همین جا از رئیس کل بیمه مرکزی تقاضا دارم که در حوزه سرمایه گذاری های مالی که بیمه ها بر عهده می گیرند و مجاز هستند و تکلیف می کنید، بپرسید این سرمایه گذاری در توسعه چقدر نقش داشته است؟ ضمن اینکه باید ریسک منابع را نیز در نظر گرفت و سرمایه گذاری را در جای درست انجام داد، همه این ها جزوه الزامات است.

وی تصریح کرد: همانطور که اطلاع دارید، گروه مالی پاسارگاد چند هلدینگ مهم دارد که یکی از آن هلدینگ معدنی و صنعتی است که حدود ۵میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری شده و ۳۵پروژه تعریف شده داردکه این پروژه ها تا پایان سال ۱۳۹۹و یا ۱۴۰۰به اتمام خواهد رسید و عمده آن البته هم به بهره برداری رسیده و یکی از پتانسیل های بسیار غنی است که پشت بیمه زندگی ای ایستاده و اگر احیانا به لحاظ نوسانات بیشتر سیکلی در اقتصاد و به لحاظ تورم و به لحاظ رکود بخواهد منابع ریسک پیدا کند جلوی ریسک این منابع را بگیرد.

قاسمی افزود: هلدینگ دیگر گروه مالی پاسارگاد هلدینگ انرژی است که ۱۲میلیارد دلار در آن پروژه تعریف شده و پروژهای بسیار بزرگی در حال انجام هست و حتی از پروژه های بالا دستی که وقتی برای نخستین بار اوایل سال ۱۳۹۷به امضا رسید و وزیر نفت متوجه شدند که برای اکتشاف دو میدان نفتی این هلدینگ انرژی از هیچ کارشناس و مشاوره خارجی هم استفاده نکرده ولی در رقابت با خارجی ها به لحاظ فنی برنده شده اعلام کردند که من برای اولین بار اعلام می کنم که صنعت بیمه ملی شد ؛ هلدینگ سلامت و ای سی تی هلدینگ هایی است که ما در گروه مالی پاسارگاد از این جهت داریم یک تضمین هایی جدی را فراهم می کنیم برای استحکام برگه های بیمه نامه هایی که معتهدانه به دست متقاضیان آن ها داده می شود.

در این مراسم معصوم ضمیری، مدیرعامل بیمه پاسارگاد بیان کرد: تجربه کشورهای پیشرفته نشان می دهد سرمایه گذاری منابع حاصل از ذخایر ریاضی بیمه های زندگی، از ابزارهای مطمئن در تأمین مالی پایدار بوده است. از دیگر سوی رویکرد جامعه به خرید بیمه های زندگی حاکی از ارتقاء اعتماد مردم به صنعت بیمه در چند سال اخیر است. اما این روند برای دستیابی به آن چه که در برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور مقرر شده، کافی نیست بلکه تحولات و ابزار مضاعفی را در عرضه بیمه های زندگی ایجاب می نماید؛ در این صورت است که رسیدن به اهداف پیش بینی شده و کسب اعتماد بیش از پیش مردم به صنعت بیمه دور از دسترس نخواهد بود.

وی سپس به محورهای دومین همایش بیمه های عمر و تأمین آتیه پرداخت و درباره اهم پیش نیازها و الزامات توسعه بیمه های زندگی گفت: این پیش نیارها شامل طراحی محصولات متناسب با خصوصیات اجتماعی و نیازهای آحاد مختلف جامعه و آموزش و تجهیز سرمایه انسانی به دانش فنی بیمه های طراحی و اجرای نرم افزار جامع IT، منطبق با مقررات مصوب شورای عالی بیمه و با مختصات اساسی، طراحی سیستم حسابداری جامع به منظور نگهداری اطلاعات، محاسبات فنی و مالی بویژه ذخائر ریاضی، وام بیمه گذاران، مشارکت در منافع بیمه گذاران، طراحی، تربیت و تجهیز سازمان فروش تخصصی برای عرضه بیمه های زندگی با تأکید بر بازاریابی، مدیریت، کنترل و نظارت مطلوب بر اجزای سازمان می شود.

وی در بخش دوم سخنان خود گزارش اجمالی از عملکرد بیمه پاسارگاد در بخش بیمه های زندگی پرداخت و گفت: اطلاعات اجمالی برای دوره ۵سال نشان دهنده توفیـق نسبی شرکت در کسب سهم مناسب از بـازار بیمه های زندگی می باشد که امید است با تدابیر و برنامه ریزی های انجام شده و حمایت های سازنده بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران موفقیت های حاصله بصورت مستمر و فزاینده ادامه داشته باشد.

مدیرعامل بیمه پاسارگاد درباره حق بیمه وصولی بیمه نامه های عمر و تامین آتیه بیمه پاسارگاد توضیح داد: حق بیمه وصولی بیمه های عمر و تأمین آتیه شرکت در سال ۱۳۹۷مبلغ ۲۷۹ر۷۸۰ر۱۳میلیون ریال (۳۷۸ر۱میلیارد تومان) بوده است که نسبت به سال قبل ۵۲درصد رشد را نشان می دهد و بالغ بر ۶۰درصد از پرتفوی شرکت را تشکیل می دهد. حق بیمه وصولی شش ماهه اول سال ۱۳۹۸بالغ بر ۴۰۱ر۰۳۵ر۹میلیون ریال می باشد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۵درصدی را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: با توجه به روند مذکور، حق بیمه عمر و تأمین آتیه برای سال ۱۳۹۸مبلغ ۲۰۷ر۱۱۹ر۲۰میلیون ریال (دو هزار میلیارد تومان) برآورد می شود که نسبت به سال ۱۳۹۷، دارای ۴۶درصد رشد می باشد.

مدیرعامل بیمه پاسارگاد درباره ذخیره ریاضی بیمه نامه های عمر و تامین آتیه این شرکت نیز گفت: کل ذخیره ریاضی در پایان سال ۱۳۹۸بالغ بر ۶۱۲ر۵۱۳ر۴۳میلیون ریال برآورد می شود. که سهم اتکایی آن بالغ بر ۷۴۱ر۷۵۲ر۱۳میلیون ریال و سهم نگهداری نیز بالغ بر ۸۷۱ر۷۶۰ر۲۹میلیون ریال می شود.

ضمیری سرمایه گذاری از محل ذخایر ریاضی را تا پایان شهریور ۹۸به میزان ۷۱۰ر۸۳۹ر۲۴میلیون ریال، ذخایر مشارکت در منافع را در شش ماهه نخست ۱۳۹۸مبلغ ۷۴۱ر۳۰۰میلیون ریال و ذخیره ریاضی کل را نیز تا پایان شهریور ۱۳۹۸به مبلغ ۱۵۷ر۵۸۵ر۳۶میلیون ریال با رشد ۲۷درصدی نسبت به سال پیش از آن و میانگین نرخ بازذده سرمایه را نیز در شش ماه نخست سال ۹۸را نیز ۱۹٫۲۴اعلام کرد.

وی در ادامه به موضوع وام های پرداختی به بیمه گذاران عمر و تامین آتیه شرکت بیمه پاسارگاد اشاره کرد و گفت: در پایان سال ۱۳۹۷مبلغ ۸۶۸ر۷۴۹ر۳میلیون ریال وام به بیمه گذاران بیمه های عمر و تأمین آتیه پرداخت شده که نزدیک به ۲۰درصد ذخائر ریاضی سهم نگهداری است. همچنین مبلغ وام مذکور در پایان شهریور ماه سال ۱۳۹۸مبلغ ۹۷۷ر۸۹۱ر۴میلیون ریال می باشد.

ایشان درباره ترکیب سنی بیمه شدگان بیمه نامه های صادره عمر و تأمین آتیه تا ۳۱شهریور ماه ۱۳۹۸بیمه پاسارگاد نیز گفت: از این میان۳۰درصد کمتر از ۱۵سال، ۱۶درصد بین ۱۶تا ۲۵سال، ۲۷درصد بین ۲۶تا ۳۵سال، ۱۷درصد بین ۳۶تا ۴۵سال، ۸درصد بین ۴۶تا ۵۵سال و ۲درصد نیز بالای ۵۵سال سن دارند.

مدیرعامل بیمه پاسارگاد در ادامه سخنان خود نتیجه گیری کرد: توسعه بیمه های زندگی به عنوان ابزار مؤثر در توسعه تأمین آتیه مردم و تجهیز منابع بلندمدت، یکی از مهم ترین نیازهای اقتصاد ملی در شرایط کنونی است و نه تنها سرمایه گذاری منابع حاصل از ذخائر بیمه های زندگی به ویژه در بخش تولید می تواند موجبات اشتغال مفید در جامعه را فراهم سازد بلکه فعالیت در این رشته از بیمه دارای مزیت ایجاد اشتغال مستقیم نیز می باشد.

وی ادامه داد: صنعت بیمه کشور توان علمی و عملی لازم را برای توسعه بیمه های زندگی داراست که با تدبیر، برنامه ریزی و مدیریت می تواند به ثمر برسد و رسیدن به اهداف پیش بینی شده در اسناد بالادستی، با همت جمعی شرکت های بیمه و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران میسر و ممکن است.

معصوم ضمیری افزود: به منظور جلب اعتماد و اطمینان بیشتر مردم که لازمه توسعه هرچه بیشتر بیمه های زندگی است و با در نظر گرفتن وجود نظارت های کامل در بخش عملیات بیمه ای و سرمایه گذاری، اقدام لازم توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت پذیرد و در نهایت این که باید پیش بینی ضوابط ترجیحی و تشویقی لازم برای تاسیس شرکت های بیمه مستقیم تخصصی و اتکایی تخصصی در بخش بیمه های زندگی به عمل آید.

پنل تخصصی اول این همایش با ریاست خسروشاهی قائم مقام بیمه مرکزی تشکیل شد و میرعلی مطهری معاون بیمه های اشخاص در خصوص نقش تحلیل عملیات فنی و مالی در توسعه بیمه های زندگی سخنانی را بیان کرد. در ادامه علیرضا رجب مدیر ارشد فروش کد ۹۰۱با موضوع نقش دانش فنی فروشندگان در توسعه کمی و کیفی بیمه های زندگی به صحبت های خود ادامه داد سپس سید مرتضی عقدا معاون اقتصادی و پشتیبانی شرکت در خصوص موضوع اهمیت سرمایه گذاری از محل منابع بیمه های زندگی به نکته های مهمی اشاره داشت. همچنین جمشید نظری مدیر توسعه سیستم ها با موضوع ویژگی های برنامه جامع (یکپارچه) فن آوری اطلاعات در بیمه های زندگی سخن گفت و قائم مقام بیمه مرکزی با صحبت های مبسوطی این بخش از همایش را جمع بندی کرد.

در ادامه همایش ، پنل تخصصی راهکارهای توسعه بیمه های زندگی به ریاست معصوم ضمیری مدیرعامل بیمه پاسارگاد تشکیل شد. در این بخش دکتر کریمی دبیر کل سندیکای بیمه گران ایران در خصوص نقش سندیکای بیمه گران ایران در توسعه بیمه های زندگی به سخنان بسیار مفیدی در خصوص تاریخچه بیمه های عمر اشاره داشت. همچنین حمیدرضا اکبری از شرکت داتین درخصوص نقش فن آوری اطلاعات در توسعه بیمه های زندگی سخنانی مفیدی ارائه کرد.

حبیب میرزایی معاون توسعه بازار و شبکه فروش بیمه پاسارگاد سخنان مفیدی در خصوص تعامل ارکان سازمان فروش با سایر نهادها ارائه کرد. سپس جمع بندی این بخش از جلسه توسط رئیس جلسه انجام شد.

این همایش یک روزه با قرائت بیانیه و تقدیر از نمایندگان پیشکسوت و نمایندگان برتر به کار خود پایان داد.
تازه ترین اخبار