۰
۱
وجه التزام ۶ درصدی در برخی قراردادهای تسهیلاتی تا ۱۵ درصد نیز از مشتریان اخذ می‌شود.
وجه التزام در برخی قراردادها تا ۱۵ درصد اخذ می شود
به گزارش خبرنگار اخباربانک، بر اساس قوانین موجود نرخ وجه التزام در قراردادهای تسهیلاتی بین بانک‌ها و موسسات اعتباری و مشتریان ۶ درصد تعیین شده است.

بر اساس آخرین بخشنامه بانک مرکزی نرخ تسهیلات نیز در بانکها و موسسات ۱۸ درصد تعیین شده است.

بر این اساس در صورتی که مشتری تسهیلات خود را دیرتر پرداخت کند علاوه بر نرخ تسهیلات ۱۸ درصدی، ۶ درصد نیز وجه التزام اخذ شده و مجموعا ۲۴ درصد برای روزهای تاخیر واریزی از مشتری دریافت می شود.

اما نکته‌ای که بسیاری از مشتریان از آن ناآگاه هستند این است که برخی از بانک‌ها و موسسات اعتباری نرخ وجه التزام را تا ۱۵ درصد نیز از مشتریان دریافت می کنند.

بانک‌ها و موسسات اعتباری طرح های تسهیلاتی را برای مشتریان قرار می دهند که در برخی موارد نرخ‌های تسهیلات کمتر از ۱۸ درصد بوده که تا ۹ درصد نیز می‌رسد.

حال بانک برای تسهیلات ۹ درصدی خود جریمه تاخیر ۱۵ درصدی در نظر گرفته و مجموعاً ۲۴ درصد از مشتری دریافت می کند!

به عبارت دیگر وجه التزام ۶ درصد در این قرارداد به ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده که معمولاً مشتری از آن ناآگاه است و قرارداد را ناخوانده امضا می کند.

از بخشنامه بانک مرکزی این گونه استنباط می کنند که برای تاخیر حداقل ۲۴ درصد باید از مشتری دریافت شود که ۱۸ درصد آن مربوط به نرخ تسهیلات و ۶ درصد آن بابت وجه التزام می باشد.

اما اگر نرخ تسهیلات کمتر از ۱۸ درصد باشد باز هم بانکها بر اساس همین بخشنامه ۲۴ درصد را مبنای کار قرار داده و از مشتریان دریافت می‌کنند.
مشاهده نظر مخاطبان
محمد
Iran, Islamic Republic of
( اگر نرخ تسهیلات کمتر از ۱۸ درصد باشد باز هم بانکها بر اساس همین بخشنامه ۲۴ درصد را مبنای کار قرار داده و از مشتریان دریافت می‌کنند) اگه یه بانکی تو این زمینه تخلفی کرده چرا به همه بانکها نسبت میدید؟؟؟
تازه ترین اخبار